Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Milyen következménye lehet,...

Milyen következménye lehet, ha Magyarországon nem anyakönyveztetem a gyermekemet?

Figyelt kérdés

Ausztriában született, apuka osztrák állampolgár, én magyar, így elvileg kettős állampolgár. Idekint minden iratát megkapta azonnal. Szeretném a magyarországi anyakönyvezést, de az egész procedúra egy vicc. Kezdve azzal, hogy miért kell nekem súlyos pénzért a németül kiállított születési anyakönyvi kivonatról hiteles fordítás?! Nekem idekint mindenhol elfogadták a magyar(!) nyeven kiállított anyakönyvi kivonatot. Miért veszik el a gyerek eredeti születési anyakönyvét? És sorolhatnám...

szeretném, ha a fiam magyar állampolgár lenne, de nincs kedvem még egyszer ehhez a cirkuszhoz. Anno a házasságkötést anyakönyveztettem. 9 hónapot vártam a dokumentumra (úgy hogy még csak hiánypótlásra sem volt szükség).

Tudom, nem kellett volna kisregényt írnom, de egyszerűen felháborít az ügyintézés bonyolultsága, és egy újszülött mellett energiám sincs rá. A gyereknek van útlevele, biztosítsa, állampolgársága. A magyart pedig elintézem, ha egyszerűbb lesz az eljárás.

Lehet bármi gondom ebből?


2019. márc. 21. 16:15
 1/10 anonim ***** válasza:

Szerintem valami tévedés lehet. Én halált anyakönyveztettem a konzulátuson, és csak megnézték-másolatot csináltak az eredetiről -angol nyelvű-.

Személyihez is csak másolatot csináltak az angol nyelvű személyiről, láttam.

A 9 hónap tényleg hosszú, még nem hallottam ilyen hosszút, csak 3-4, max 6 hónapot.

2019. márc. 21. 16:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
Azt kifelejtettem, nem a konzulátusra mennék, mert az 130 km, a legközelebbi anyakönyvvezető pedig 18 km. Közel vagyok a határhoz. Kell a hiteles forditás, amiért 200 km-t kell utaznom oda-vissza. Hogy négy szót lefordítsanak 10 ezerért...
2019. márc. 21. 17:33
 3/10 A kérdező kommentje:
A 9 hónap pedig... Elkeverték a papírjaimat.
2019. márc. 21. 17:34
 4/10 anonim ***** válasza:

Valóban nem egyszerű a bürokrácia, de nem gondoltad át amit írtál.

"Kezdve azzal, hogy miért kell nekem súlyos pénzért a németül kiállított születési anyakönyvi kivonatról hiteles fordítás?! Nekem idekint mindenhol elfogadták a magyar(!) nyelven kiállított anyakönyvi kivonatot. "

Miért neked kell hiteles fordítást hoznod? Mert te akarod itt anyakönyveztetni a gyermekedet és nem az állam. Te hozol más nyelven iratot, amit el akarsz ismertetni. A törvényt nem most hozták, hiába gondolod, az anyakönyveztetésnek több évtizede ilyenek a szabályai. Ha jól emlékszem tavaly volt már több eset a sajtóban és akkor ígéret született a bürokrácia csökkentésére, az anyakönyvezés könnyítésére. Hogy ez mikor lesz kész? Azt nem tudom.

Azt viszont nem hiszem el, hogy kint elfogadták volna a magyar nyelvű iratodat - hacsak az illető maga nem beszélt magyarul és nem volt csak igazoláshoz, ellenőrzéshez szükség rá, mert amúgy ott volt mellette az útleveled, egyebed. Nagyon nem mindegy, hogy alkalmazottként van szükséged az anyakönyvi kivonatodra, amiben benne van a születési dátumod, valódi neved - vagy pontosan ezt akarod hivatalossá tenni egy másik országban, hogy ők is fogadják el, hogy akkor születtél és az a valódi neved.

Kérdezd meg előbb, hogy változtattak-e már a szabályokon és ha igen, ha rövidebb már az átfutás ideje vagy egyszerűbb lett, akkor próbáld meg. Vagy hogy várható-e a változás, és akkor várj még vele kicsit.

De amúgy ha nem fontos annyira, hiszen dönthetsz úgy, hogy mégsem anyakönyvezteted itthon, akkor miért baj ha várnod kell rá 9 hónapot? Én a gyerekemnek személyit kellett csináltassak nemrég egy külföldi utazáshoz és addig volt sűrgős, amíg az ideiglenest megkapta, mert az kellett neki a következő héten a kiránduláskor. Az, hogy a végleges személyije utána mikor lett készen az már nem volt fontos. Amikor volt időnk, akkor bementünk érte vagy 3 hónappal később. Pedig lehetett volna előbb is, csak nem kellett semmire.

2019. márc. 21. 18:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:

Idekint elfogadták a házasságkötéshez a magyar anyakönyvi kivonatot. Azt pedig nekem ne mondja senki, hogy hivatalos fordítás nélkül bonyolult az anyja neve, apja neve, születési helye és ideje szavak értelmezése egy olyan ügyintéző számára, aki nap mint nap ezt csinálja. Van nemzetközi anyakönyvi kivonatunk is, de ugye az sem jó...

A kérdés valóban inkább arra vonatkozik, hogy lehet-e következménye, ha nem intézem el? Mert elméletileg köteles vagyok egy éven belül.


"Mert te akarod itt anyakönyveztetni a gyermekedet és nem az állam." Nem, nem akarom minden áron. Örülnék neki és meg is csinálnám, ha egyszerűbb lenne. A magyar állam viszont törvényben kötelez rá.

2019. márc. 21. 18:19
 6/10 anonim ***** válasza:

5

Szerintem jobb, ha komolyan vesznek minden iratot. A konzulátusokról a külügybe futnak be az iratok, átesnek a biztonsági ellenőrzésen.

A magyarországi hivatalok max a belügyhöz tartoznak, más kategória.


Ha külföldön nem elég éberek, az a ő dolguk.


Biztos, hogy van ez az 1 éves határidő? Szerintem bármikor lehet.


A bürokrácia csökkentéséről még a Lázár beszélt elég régen, de nem a biztonság csökkentésével, és csak egyszerű hétköznapi ügyeknél.


Ha külföldön élsz, logikusabb ugyanott beadni a hivatalos magyar papírokat. Egyszer túl lehet élni.

2019. márc. 21. 18:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
Nem kell anyakönyveztetned. Nem lesz kettős állampolgár és ennyi.
2019. márc. 21. 22:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm, ezt szerettem volna tudni. Egyébként a hivatalos fordítás dolog csak a jéghegy csúcsa. Nem csak ezen huztam fel magam.

Most első körben az a gond, hogy idekint elköltöztem. A magyar rendszerben a régi címem van elmentve. Gondoltam semmi gond , viszem a hivatalos papírt az új címről is és ennyi. Ahogy azt én elképzeltem. Az okmányirodában nem tudják kijavítani a címet. Menjek a konzulátusra, vagy elintézhetem online is. Ehhez "csak" ügyfélkapura vagy e-személyire van szükségem. A szemelyimet le kellett adnom, amikor külföldre jöttem, elvették. Hallottam, hogy egy-két éve megint csináltathatnék, de úgy voltam vele, ha elvették, akkor legyenek boldogok vele. Tehát marad az ügyfélkapu. Ehhez kell először átmennem. Ha itt online megadom az új címet, akkor kb. 3-4 hét(!) átfutási idő alatt bekerül a rendszerbe. Ekkor mehetek ledordíttatni az anyakönyvi kivonatot (megint 10 nap kb,ha nem akarok extra költséget) , itt kell másodjára utaznom. Ha az kész, na majd akkor indíthatom el az anyakönyvezést, ekkor a férjemmel együtt kell megjelennem, újabb 3 hónap kb, már harmadjára utaztam. Ha ez mind kész, akkor pedig csináltathatok magyar okmányokat is. Kb 4-5 hónap múlva, amikor már negyedjére utaztam Magyarországra. Szerintem ez a tortúra igenis egy vicc. Nem az a baj, hogy egyszer-ketszer át kell mennem. Bürokrácia mindenhol van, de én ezt enyhe túlzásnak érzem.


Anno a házassági anyakönyvi kivonatnál pedig az volt a gond, hogy nevet változtattam, és nem tudtam lecserélni a papírjaimat majd egy évig. Mivel az útlevelet, személyit csak a magyar anyakönyvi kivonattal csináltathattam. Idekint néhány nap alatt átírták a nevemet, automatikusan küldtek pl. 1 héten belül az új e-cardomat,én pedig nem tudtam igazolni magam. Cipeltem magam mindenhová az itteni házassági anyakönyvi kivonatot, ők pedig értetlenül kérdezték fél év utan, hogy miért nem cseréltem még le a papírjaimat. Hát mert nem megy az csak így hipp-hopp.


El fogom egyébként előbb-utóbb intézni, valószínűleg szépen lassan mindent, ha egyébként is arra járok. De igenis felhúztam magam amiért ilyen bonyolult a dolog. Hiszen a fiamnak a magyar állampolgárság elméletileg "jár",amit senki sem von kétségbe, mégis egy több hónapos tortúra vár ránk, ha azt szeretném, hogy ezt a jogát gyakorolhassa.

2019. márc. 22. 06:45
 9/10 anonim ***** válasza:

De hát akkor szerintem sokkal egyszerűbb a konzulátussal intéztetni mindent.

Kérsz egy időpontot, online, beírod, hogy mit akarsz. 1.anyakönyveztetés, 2. útlevél-személyi kérése a gyereknek. Meg amit még gondolsz.

Én megkérdezném még biztos ami biztos -ímélben-, hogy akkor minden rendben van-e, kérnek-e valamit, amire nem gondoltál. Házassági, osztrák szig, akármi.

Az időpontot -ha jól tudom-, online lehetőségek közül lehet kiválasztani, nem minden nap van, és negyed vagy félórásak, attól függően, hogy mit kér valaki, vagy többen mennek a családból, ilyesmi.

Vannak kinyomtatandó és kitöltendő papírok, állampolgárság megállapítására -családi adatok kitöltése nagyszülőkig vissza- az útlevélhez-személyihez, stb.

Kapsz egy időpontot, 2 két-2 hónappal későbbre. vagy ki tudja, milyen sűrű éppen a forgalom pont ott, ahova tartozol helyileg.

Bemész az időpontra, bemutatsz minden papírt, kitöltenek, aláíratnak ezer hivatalos papírt, mindenről másolatot csinálnak, mindenről kapsz egy példányt. Ha útlevelet kérsz befizeted -pontos készpénzben- a díját, számlát kapsz.

Ott van a konzulátus honlapján, hogy mi ingyenes, mi mennyibe kerül. At anyakönyvezés ingyenes.


Amikor minden kész van, értesítenek, hogy mehetsz fölvenni. Lehet 1-2 hónap, de lehet fél év is, karácsony-nyári szünet körül hosszabb.

Szerintem sokkal kényelmesebb, mint amit írtál.

2019. márc. 22. 16:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim válasza:
Ha a fiad sose jön Magyarországra ügyet intézni, vagy kell innen bármilyen papír, kkor nem probléma. De ha valaha kell bármi innen... akkor viszont szükséges.
2019. ápr. 5. 10:04
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!