Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Miért van szükség nemzetközi...

Miért van szükség nemzetközi jogokra? És hol alkalmazzák ezen jogokat?

Figyelt kérdés
Nem értem hogy pontosan miért kellenek ezek. Valaki tudna segíteni?.

2019. máj. 8. 22:49
 1/1 anonim ***** válasza:
30%

"Nemzetközi jog" tulajdonképpen nem létezik, mert nincs olyan nemzetek feletti hatalom, amely érvényt tudna neki szerezni. Bár használják ezt a kifejezést, valójában minden egyes állam maga dönti el, hogy érvényt szerez-e egy bizonyos jogelvnek vagy sem.


A nemzetközi jogot nemzetközi egyezmények szabályozzák, általában azért, hogy a nemzetek egymás mellett élése és kölcsönös érdekvédelme biztosítva legyen. Természetesen azonban bármely állam bármikor dönthet úgy, hogy a továbbiakban nem tartja be az adott egyezményt.


Mondok egy példát. A nemzetközi tengeri jog értelmében minden országnak a partvonalától számított 5 mérföldes távolságig tart a felségterülete. Aki ezen a vonalon belül hajózik, arra úgy vonatkozik az adott ország minden törvénye, mintha a szárazföldön állna, és ugyanígy csak ez az ország jogosult eljárni vele szemben bármilyen okból.


Értendő ez alatt, ha például két hadban álló ország hajója találkozik nemzeti vizeken, és az egyik úgy dönt, hogy semleges ország felségvizeire menekül, a másik nem követheti és nem lőhet rá, ha elérte azt, mert akkor a semleges ország ellen követne el aggressziót. Itt persze belépnek más nemzetközi egyezmények, mint például hogy legfeljebb 24 órát tölthet el a semleges kikötőben, vagy a semleges kormánynak le kell foglalnia a hajót és internálnia a legénységet, különben sérül a semlegessége. Miért találták ezt ki? Azért, hogy ha kitör a balhé két ország között, ne keveredjen bele oktalanul egy harmadik, legyenek tiszták a "játékszabályok", mielőtt tovább bonyolódik a helyzet.


Ez persze nem jelenti, hogy ezeket a szabályokat mindig be is tartják. A második világháborúban például pontosan egy ilyen eset történt. Az Altmark nevű német szállítóhajó norvég felségvizekre menekült a Cossack brit romboló elől. A Cossack azonban követte, és a part közelében kényszerítette megállásra, majd foglalta el. Norvégia akkor még semleges ország volt, ezért hevesen tiltakoztak a briteknél. Na de mit tudtak csinálni? Semmit...


Az ENSZ-t többek között azért hozták létre, hogy afféle nemzetek fölötti szervezetként őrködjön a nemzetközi szerződések betartása fölött, illetve döntőbíróként is eljárjon, ha kell. Néhány ország azonban nem sokat foglalkozik ezzel, például Izrael.


Ezért nehéz szakma a diplomácia: meg kell győzni a másik tárgyaló felet, hogy a te érdekednek megfelelően cselekedjen, és ez időnként nehéz lehet. Közben pedig semmiféle törvény vagy hatalom nincs a kezedben - leszámítva persze, ha ott áll a hadsereged a tárgyalópartner határán. Az azért meggyőző tud lenni.

2019. máj. 8. 23:25
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!