Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Mit jelent a próbaidőre...

Mit jelent a próbaidőre felfüggesztett börtönbüntetés?

Figyelt kérdés
Milyen következményekkel jár? Erkölcsiben jegyezve van? Meddig marad bent a bűnügyi adatbázisban aki ilyen büntetést kap?
2019. júl. 21. 17:38
 1/5 anonim ***** válasza:
76%
Ekkor a szabadságvesztés büntetést kiszabják, de nem hajtják végre, hanem azt legfeljebb öt évre felfüggesztik. Ha a próbaidő alatt az elkövetőt végrehajtandó szabadságvesztésre ítélik vagy a pártfogó felügyelet szabályait súlyosan megszegi, akkor a felfüggesztett szabadságvesztést végre kell hajtani.
2019. júl. 21. 18:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

A próbaidőre bocsájtás azt jelenti hogyha valaki elkövet ez bűncselekményt amit a bíróság nem ítél olyan súlyosra akkor egy meghatározott időre (legfeljebb 5 évre) elhalasztják az ÍTÉLET MEGHOZATALÁT. FONTOS ez nem büntetés amit te írtál hanem intézkedés.Tehát nem lesz elítélve így nem lesz benne az erkölcsiben,azonban ha ujabb valami büntetendőt csinál az ítéletet meghozzák ami benne lesz az erkölcsiben,így a bűntettesek nyilvántartásában is.


(ne keverjük össze a felfüggesztett büntetéssel mert ott nem az életet hanem a már meghozott ítélet VÉGREHAJTÁSÁST halasztják el.)


Tehát kedves kérdező amit írtál hogy "próbaidőre felfüggesztett" olyan nincs. Van próbára bocsájtás meg felfüggesztett börtönbüntetés de ez 2 különböző dolog.

2019. júl. 21. 23:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

Kedves 2-es, marha rosszul tudod!!!

Olyan nincs, hogy próbára bocsájtás. :) Próbára bocsátásnak hívják. És az nem büntetés, hanem egy intézkedés. Annak ideje alatt, ha nem követ el semmit az illető, akkor kiállta a próbát, ámde ha a próbára bocsátás alatt követ el valamit és amiatt elítélik, akkor a próbára bocsátást meg kell szüntetni és azért a bűncselekményérét is, amiért próbára bocsátást kapott, büntetést kell kiszabni.

A próbaidőre felfüggesztett börtönbüntetés pedig azt jelenti, hogy az illető szabadságvesztést kap büntetésül, azonban ennek végrehajtását meghatározott időre felfüggesztik, tehát nem kell leülnie. Ámde ha a felfüggesztett ideje alatt követ el bűncselekményt, amiért letöltendő szabadságvesztést kap, akkor azt is le kell ülnie, amit korábban felfüggesztettek. Viszont ha kiállja a próbát, akkor nem hajtanak végre semmit és nem fog érte börtönbe menni az illető.

És a felfüggesztett börtön a próbaidő tartamáig benne szerepel az erkölcsi bizonyítványba. Mint ahogyan egyébként a próbára bocsátás is, csak ettől kaphat valaki pl. munkavállaláshoz tiszta erkölcsi bizonyítványt, de ha egy hatóság, pl. rendőrség kéri le a bűnügyi nyilvántartásból az adatokat, akkor a próbára bocsátást is ők látni fogják.

2019. júl. 23. 11:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

Kedves #3aska. Most azon kívül hogy az autocorrect véletlenül a bocsátást,bocsájtásra javította elmagyaráznád mit tudok MARHÁRA rosszul kérlek? :)


Azt írtad hogy "És az nem büntetés, hanem egy intézkedés".oké és nézzük meg én mit írtam a válaszomban?


"FONTOS ez nem büntetés amit te írtál hanem intézkedés".


Tehát reagálva a kérdező pontatlan kérdésére kijavítottam h nem büntetés amit a kérdésében írt hanem intézkedés. Ugyan azt mondtam amit te. Nembaj legközelebb jobban elolvasod :)


A próbára BOCSÁTÁS nem szerepel az erkölcsiben semmilyen színen.Pont. A próbára bocsátás Során az ítélet MEGHOZATALÁT halasztják el a próba idő végéig,így nincs mi bekerüljön az erkölcsibe. Pont.

Továbbá azt írtam hogy :


" ha ujabb valami büntetendőt csinál az ítéletet meghozzák ami benne lesz az erkölcsiben,így a bűntettesek nyilvántartásában is."


Ez szintén igaz,és ezután a te magyarázatod üdvözítő mert részletesebben kitértél rá,azonban marhaságot továbbiakban sem fedeztem fel.


Továbbá te azt írtad hogy


"A próbaidőre felfüggesztett börtönbüntetés pedig azt jelenti, hogy az illető szabadságvesztést kap büntetésül ,azonban ennek végrehajtását meghatározott időre felfüggesztik, tehát nem kell leülnie"


Ez igaz ámbár az eleje pontatlan. Ha már odafigyelteél a bocsátás és a bocsájtás közti különbségekre tudnod kellene hogy Olyan törvényi tényállás hogy "próbaidőre felfüggesztett börtönbüntetés" nincs.Talán a magyarázó részben igen,de a BTK tényállásai között úgy szerepe hogy "Szabadságvesztés végrehajtásának felfüggesztése".


Továbbá én az első válaszomban azt írtam hogy :


"(ne keverjük össze a felfüggesztett büntetéssel mert ott nem az ítéletet hanem a már meghozott ítélet VÉGREHAJTÁSÁST halasztják el.)"


Tehát szintén ugyan azt írtam mint te csak te részletesebben mentél bele,de lényeget mind ketten leírtuk : hogy a végrehajtás és nem a ítéletkiszabás van elhalasztva.


Továbbá a következőkben írtak igazak de nem feltétlenül a kérdéshez kapcsolódik.


Ugyanis igen a Probára bocsátás is benne van a bűnügyi nyilvántartásban,DE a bűntettesek nyilvántartásában nem lesz benne. Márpedig ez az ami az erkölcsi szempontjából fontos. A bűnügyi nyilvántartásb összefoglalja a

- a bűntettesek nyilvántartását,

- a büntetőeljárás hatálya alatt álló személyek nyilvántartását,

- a hátrányos jogkövetkezmények alatt álló büntetlen előéletű személyek nyilvántartását,

- a kényszerintézkedés hatálya alatt álló személyek nyilvántartását.


Minek után ugy gondoltam hogy a kérdező fogalmi zavarban van ezért nem mentem bele abba hogy mi meddig van a bűnügyi nyilvántartásban, inkább csak az erkölcsire koncentráltam. My bad de köszönöm a kiegészítést.


Azonban továbbra se értem,mi volt az amit marhára nem tudtam? :)

2019. júl. 23. 12:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
Nekem nagyon úgy tűnik, hogy te kevered a próbára bocsátást a felfüggesztett szabadságvesztéssel. Vagy csak nagyon rosszul fogalmazol. A kérdező egyébként a felfüggesztettet kérdezte. Nekem ez egyértelmű, nem a próbára bocsátást.
2019. júl. 24. 11:14
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!