Kezdőoldal » Szépség és divat » Tetoválás » A halott lelkeket jelképzei a...

A halott lelkeket jelképzei a galamb, jol tudom? Tetkonak szeretném.

Figyelt kérdés
18 éves vagyok. A mamám 3 éve halt meg és nagyon közel állt hozzám. Szeretnék egy tetkót a csuklómra amin egy galamb van, mert ha jol tudom ez jelképezi az elhunyt lelkeket. Jol tudom?
2013. júl. 21. 18:38
 1/4 anonim ***** válasza:

galamb/gerle: Közepes termetű, kecses madár. A lélek, a harmónia és a tavasz jelképe. Az anyaistennők szent madara. Feminin jellegéből adódóan anyaság-szimbólum; a szerelmi beteljesülést is reprezentálja. • A mezopotámiai kultúrában rInnin/Istar/Astarta istennő attribútuma. • Egyiptomban a halhatatlanság madara. Az ábrázolásokon az életfa ágán ül, csőrében a rfa gyümölcsével. • Az antikvitásban rZeusz/Jupiter (a galamb volt a dódónai jósda jövendőmondó állata) és rAphrodité/Venus attribútuma.


Crispijn de Passe: Vénusz (A hét bolygó c. rézmetszetsorozatból, XVI. sz. vége–XVII. sz. eleje, Bp., Szépm. Múz.).


A szerelemistennő szekerét a hagyomány szerint galambok húzták. Venus küldötte az a két gerle, amely Aeneasnak az aranyághoz vezető utat mutatta (Verg. Aen., VI. 190–197) (raranyág). • A zsidó hagyományban az ártatlanságot, a halál fölött aratott győzelmet, a békét testesíti meg: „A galamb este visszatért Noéhoz és íme, friss olajágat tartott a csőrében… Újabb hét napig várt és ismét kiengedett egy galambot, de az már nem tért vissza hozzá…” (Ter 8,8–12) (rNoé). Áldozati állatként is szerepel (Lev 12,8). • Az ókeresztény művészetben a temetkezési urnákon szereplő, edény szélén álló, abból ivó galambok az élet forrásából ivó lelkekre utalnak.


Theodorus-szarkofág (részlet, IV. sz., Ravenna, San Apollinare in Classe).


A keresztény ikonográfiában a Szentlélek megjelenítője: „Akkor megnyílt az ég, és látta, hogy az Isten lelke mint galamb leszállt és fölébe ereszkedett” (Mt 3,16) (Piero della Francesca: Jézus megkeresztelése, 1448–1450, London, National Gallery; Jan és Hubert van Eyck genti oltárának A bárány imádása c. táblaképén a Bárány fölött látható, 1426–1434, Szt. Bavo). A Szentháromságot megjelenítő ún. Kegyelem trónusa-képtípuson szintén galamb jelképezi a Szentlelket.


A. Dürer: Szentháromság (rézkarc, 1511).


Az Angyali üdvözlet ábrázolásának változataként alakult ki a barokk képzőművészetben a Mária mint a Szentlélek jegyese-képtípus, ahol a galamb jegygyűrűt hoz a csőrében (rgyűrű) (pl. id. Dorfmeister István: Sponsa Spiritus Sancti 1777, Balf, fürdőkápolna). A római San Clemente apszismozaikján a kereszten látható, a megfeszített Krisztust övező tizenkét galamb az apostolokat jelzi (1130 k.). • Dante Isteni Színjátékában a gerle Paolo és Francesca szerelmére utal (Pokol, V. 82–87). Bronzino A szerelem legyőzi az időt c. alkotásán (1545 előtt, London, National Gallery) a galambpár a szerelmi vágyakozás jelképe. • Népköltészetbeli jelentéséhez hasonlóan Petőfinél is a szeretett nő szinonimája: „Gyere ki galambom, gyere ki gerlicém” (János vitéz). Ady Seregély és galamb c. költeményében tisztaság-jelkép: „Pihés, fehér, szűzi galambként / halok meg szép galambhalállal.” • A „békegalamb” – elsősorban Picasso grafikái nyomán – a háborúellenes mozgalom jelképe. rfehér, rmadár, rszárny [N. K.]

2013. júl. 21. 18:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
Én úgy tudom, a pillangó a halott lelkek jelképe:)
2013. júl. 21. 18:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
én meg azt hallottam, hogy a bííííbic a halott lelkek madara.
2013. júl. 22. 15:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim válasza:
A galamb a Szent Lelek jelkepe.
2013. júl. 22. 23:45
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!