Kezdőoldal » Szórakozás » Anime, manga » Ti mi alapján szoktatok...

Ti mi alapján szoktatok pontozni MAL-on?

Figyelt kérdés
Egy pár hónapja kértem egy anime ajánlás és be linkeltem mellé a profilom. Az egyik válaszadóval kisebb vitába elegyedtem mert nem igazán tetszett neki a pontozási rendszerem. Ti mi alapján döntötök el egy ilyen értékelést?

2019. okt. 15. 18:06
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

Érzés alapján. Az ilyen pontozás szubjektív, rendszert húzni rá szinte lehetetlen.


Akárki is volt az, aki beszólt, tojd le. Ha csak 10 meg 1 csillaggal értékelsz, ahhoz sincs semmi köze.

2019. okt. 15. 19:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%

Én igyekszem picit szakmaibb szemmel nézni, így 7 aspektus szerint pontozom őket 1-10-es skálán. Mindegyik aspektusnak megvan a maga súlya, a végső értékelés az aspektusok súlyozott átlagából jön ki. Mivel ez nem egész szám, így ezt kerekíteni szoktam a matematika szabályai szerint, így alakul ki a MAL-on adott pontszámom.


A szempontok (zárójelben a szemponthoz tartozó súly)

- Történet (1.5): ezt szerintem nem nagyon kell magyarázni

- Látvány (0.5): az animáció és rajzolás minősége, itt természetesen figyelembe veszem azt, is hogy az adott anime mikor készült

- Hangok, zenék (1): nem hiszem, hogy magyarázni kellene

- Szereplők (1.5): itt nem csak azt nézem, hogy mennyire szimpatikusak az adott szereplők, hanem hogy hogyan vannak elhelyezve az adott műben, ki vannak-e dolgozva rendesen, tudjuk, hogy ki mit és miért csinál, stb...

- Érték (1.75): Ez elég összetett dolog. Milyen témákat mutat fel az adott anime, van-e a témának valamilyen társadalmi funkciója a valóságban, van-e az animének mondanivalója, ami kivetíthető a mi világunkra is, itt ilyesmire kell gondolni. Például egy művésziesebb animének értelemszerűen magasabb értéke van, mint egy olyan battleshounennek, ami kizárólag csak a gyakásról szól.

- Megvalósítás (1.75): Milyen eszközöket használ a rendező a történet elmesélésére, hogyan ábrázolja a jeleneteket, helyzeteket, tud-e megfelelő atmoszférát teremteni, van-e kohéziós erő a jelenetek, epizódok között, vagy csak egymás után vannak hajigálva, stb... Itt javarészt a direktori munkát értékelem.

- Élvezhetőség (2): Ez sem hiszem, hogy magyarázni kellene. Ha végig untam/cringe-eltem az animét, akkor értelemszerűen nem túl magas, ha jól szórakoztam rajta, akkor nyilván magasabb.


Mutatok két példát:


Steins;Gate:

- Történet: 10

- Látvány: 8

- Hang: 9

- Szereplők: 9

- Érték: 10

- Megvalósítás: 10

- Élvezhetőség: 10


A megadott súlyokkal átlagolva 9.65 jön ki, ez kerekítve 10 pont.


Sword Art Online:

- Történet: 3

- Látvány: 7

- Hang: 7

- Szereplők: 5

- Érték: 2

- Megvalósítás: 1

- Élvezhetőség: 4


Ezt átlagolva a megadott súlyokkal: 3.575, ami kerekítve 4 pont.

2019. okt. 15. 20:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat. Jó azért mástól is hallani, hogy nem leszek elfuserált mert az érzéseim alapján pontozok. Illetve köszönöm a távpontot ahoz ha változtatnék a pontozási rendszeremen. Bár nekem kicsit bonyolultnak tűnik.
2019. okt. 15. 21:41
 4/7 anonim ***** válasza:
100%
Nem olyan bonyolult ez, van rá Excel táblám
2019. okt. 16. 08:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
100%

Relatív skálát használok. 10 pontot kapnak a legjobbak, amiket láttam, 1 pontot a legrosszabbak, a pontokat pedig gauss eloszlás szerint adom.


10 és 1 pontosok az összes értékelt bejegyzés max 3-3%-a.

9 és 2 pont az összes értékelés max 5-5%-a.

8 és 3 pont az összes értékelés max 10-10%-a.

7 és 4 pont max 14-14%-nak.

6 és 5 pont max 18-18%-nak.


Pontot az alapján kap, nennyire jó a többihez képest. Nem bontom fel részértékelésekre, hogy látvány ennyi, hang annyi, történet amannyi, aokkal inkább egészében nézem. Milyen célt tűzhettek ki a sorozatnak/movienak a készítők és mennyire jól teljesíti azt. Ennél egzaktabban nem lehet nézni a médium egészére, mert olyan mérce szerint kezdenénk el mérni egyes darabokat, amit az eleve nem is akart teljesíteni. Egy 12 részes epizodikus gegsorozat ugyanúgy el tudja érni a számára kitűzött célokat, mint egy 100+ részen keresztül futó, több cselekményszálon vezetett koherens történetet bemutató politikai dráma. Csak épp a céljaik lesznek mások.


Mit kapok így? Egy egységes listát, amin látszik, hogy szerintem mennyire teljesít jól a maga területén egy-egy sorozat az összes többihez képest. Az eloszlásból nyilvánvaló, hogy melyik pontosan hogyan is áll a dolgok egészét nézve, minden pontnak jól definiált értéke van.

2019. okt. 16. 08:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
🤔Aha oké(nagyon érdekes) én csak úgy hogy mennyire tetszett az anime (általában ezt érezni tudom miután kinéztem az animét😅)
2019. okt. 16. 23:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
54%
Megnyugtatlak kérdező, ebben a világban minden az érzelmekről szól, gyakorlatilag mindenki így pontoz, míg azt a pár kritikus szemmel néző embereket mindenki lenézi, mert ténykeg minőségi animéket néznek. Sajnos napjainkban ez az ellentét tovább szélesedik, aminek nagyon nem örülök. Amúgy lehet nemcsak a pontozási rendszered nem tetszett az illetőnek, hanem hogy milyen animéket szeretsz. Ha Sao, Akame ga kill, Owari no seraph és ilyen minőséget nyújtó animéket szeretsz, akkor nem meglepő, ha belédkötnek. De ha szeretsz tényleg minőséget nyújtó darabokat is, akkor nincs baj.
2019. okt. 18. 22:42
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!