Kezdőoldal » Szórakozás » Anime, manga » Miért hívják egymást a vezeték...

Miért hívják egymást a vezetéknevükön a szereplők?

Figyelt kérdés
Új vagyok az animékhez, eddig még csak a Naruto-t néztem és most kezdtem el a Boku No Hero Academiát és kicsit összezavarodtam nevek kapcsán. A Naruto-ban mindenkit a keresztnevükön hívnak, a BNHA-ban viszont szinte mindenki a vezetékneveket használja. Egyedül akkor hallottam, hogy valaki a keresztnevén szólítja a másikat, mikor pl Todorokit a szülei Shotonak hívták, és pl Midoriya az egyetlen aki Bakugout Katsukinak hívja. Ez miért van? Mikor utána olvastam, azt írták, hogy a legközelebbi barátok használnak keresztneveket, de úgy tudtam ők ketten nem azok (legalább is még az elején, ha a végén azok lesznek légyszi ne spoilerezzétek), és az sem igaz, hogy a Naruto-ban mindenki mindenkivel ilyen közeli viszonyban van.

2020. jún. 4. 17:13
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

A Naruto egy fantasy világban játszódik, így a készítő nem vitte át a neveket illető etikett nagy részét. Ezzel szemben a bnha sokkal egyértelműbben egy japán környezet, így megmaradtak.


Igen, csak a közeli barátok és családtagok szólítják egymást a keresztnevükön, így Midoriya anyja Izuku-nak szólítja a fiút, de az osztálytársai Midoriyának vagy Midoriya-kunnak. Illetve Bakugou és Midoriya már nagyon régóta ismerik egymást: Bakugou gyermekkori beceneve a Kacchan, Midoriya pedig a viszonyuk ellenére továbbra is Kacchannak szólítja. Ezt egyébként Kaminari meg is említi, hogy milyen furcsa, hogy Bakugou továbbra is tolerálja a Kacchan megszólítást Midoriyától.

2020. jún. 4. 19:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
72%
Japánban kissé máshogy működnek a dolgok. Csak a családtagok, nagyon közeli barátok szólítják egymást a keresztnevükön. De aki sen nem rokon, se nem közeli barát, attól sértő. Tehát ha bemutatnak valakinek, akit nem ismersz, nagyon udvariatlan az illetőt a keresztnevén szólítani. Helyette a vezetéknevén kell, és hozzá kell tenni a "san" (Hölgyem/Uram/Asszonyom) megszólítást is.
2020. jún. 4. 21:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
A Naruto egyike azoknak a kivételes eseteknek, ahol az emberek klánokba tömörülve élnek. Így gondolom elég macerás lenne, ha egy vezetéknévre több tíz ember hallgatna. De ahogy előttem is írták, az idegeneket illik a vezetéknevén szólítani, és utánatenni egy a korának is megfelelő jelzőt. A san-on általában senki nem sértődik meg, de idős embereknél használhatod például a jiisan-t("bácsi") vagy idős hölgyeknél a baasan-t("néni)". De ez persze csak egy kis szeletke a megszólításokból. Van még kun, chan, sama, senpai, stb. Ezeket egyébként használják függetlenül attól, hogy a vezeték vagy a keresztnevén szólítják-e az illetőt. Tehát a legközelebbi kapcsolatra az utal, amikor a keresztnevükön hívják egymást, és a jelzőt is elhagyják.
2020. jún. 5. 11:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
100%
Plusz Japánban (meg úgy az ázsiai országokban) nemcsak azokat szólítod bátyámnak, nővéremnek, nénikémnek/bácsikámnak/nagyapának/nagymamának, akik a rokonaid. Hanem azokat is, akiket tisztelsz, de idősebbek nálad. Ez amolyan tiszteletbeli megszólítás.
2020. jún. 5. 11:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

Midoriya és Bakugou együtt nőttek fel. Legalább óvodás koruk óta ismerik egymást, ez elég hamar kiderül a sorozatból, ez nem spoiler. Midoriya még kicsiként nevezte el Kacchannak Bakugout, ami tulajdonképpen a Katsuki becézése. Várj Katsukit írtál...most esett le, hogy valószínűleg magyarul nézed, gondolom ott Katsuki. (Nem nézem magyar szinkronnal) Mindegy. A lényeg, hogy ők sokkal régebb óta ismerik egymást és voltaképpen közelebbi viszonyban állnak egymással, mint bárki mással az osztályban. Bakugou is Deku-nak szólítja, ami tulajdonképpen az Izuku (ez a keresztneve) félreolvasása. Ő ezt gúnyosan használja, de lényegében ez is egy becenév/gúnynév. Szóval ők már időtlen-idők óta ismerik egymást, ezért szólítják a másikat a még egész kicsi korukban kitalált néven, valószínűleg már csak megszokásból is.


Egyébként szerintem a Naruto-ban sem hagyták el ezeket a dolgokat. Ha jobban belegondoltok, Naruto pl. soha nem hívta Sakurát, simán Sakurának, mert az már túl személye lett volna, mindig Sakura-channak szólította. Persze ezek már nem jönnek át magyar szinkronban. Ugyan úgy, használják benne, a kun, chan, san, sama utótagokat. A Naruto esetében szerintem több dolog játszik közre. Ott a legtöbben együtt nőttek fel, ovis koruktól ismerték egymást. Mindent összevetve a karakterek zöme közeli ismerősök, akiknek már a szüleik is együtt harcoltak és rendszeresen összejártak. Ráadásul egy faluba tartoznak, sokszor hangsúlyozzák, hogy Konoha olyan, mint egy család stb..., valamint bajtársi viszonyba vannak vagy éppen tanítvány-mester viszonyban..., lényegében ez azért más szituáció, mint a BnHA-ban, ahol "simán csak osztálytársak". Plusz pl. Naruto karaktere sokszor elég harsány, tiszteletlen. Sasuke pláne. Azon még én is megdöbbentem, amikor nemrég néztem bele egy részbe és Sasuke egyszerűen annyit mondott, hogy "Kakashi", semmi "sensei" vagy "san". Erre még nekem is átvillant az agyamon, hogy "de bunkó, értem én a szitut, de azért mégis lehetne benne egy kicsivel több tisztelet".


Elsőre ezek bonyolultak lehetnek, de én már rég megszoktam és igazából szeretem is, mert rögtön mutatja a karakter jellemét, a másik karakterhez fűződő viszonyát már az ahogyan megszólítja a másikat.

2020. jún. 5. 20:53
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!