Kezdőoldal » Szórakozás » Játékok » Szerintetek a leírtak alapján...

Szerintetek a leírtak alapján egy pattal sakkban mennyire vagyok 'eredményes' az elég erős ellenfelemmel szemben?

Figyelt kérdés

Egyszer egy elég erős ellenfelemmel mérkőztem, akivel így összesen 5-ször sakkoztam eddig, és 5-ből 4-szer kikaptam sajnos.

Aztán egyszer leültem vele játszani, végig nagyon nehéz volt a játszma. Játék végére maradt 1 db gyalogom neki 1 db bástyája volt hátra. Az utolsó előtti mezőn állt az én gyalogom készültem, hogy felhozom a vezéremet, de ő meg sakkba tette a gyalogomat védő királyt. Kiléptem egyet oldalra, aztán utána onnan is sakk. Visszaléptem, megint sakk és ez már csak ismétlődött. Folyamatosan sakkban tartott gyakorlatilag, de nem haladt előre a játszma. Végül aztán nem volt más lehetősége döntetlenben akart kiegyezni velem, amit persze természetesen, el is fogadtam. Nagyon nehéz volt, és még így sem tudtam legyőzni, de már végre nem vert el megint sakkban.

Vajon ha beléptem volna a vezérért elmondhattam volna magamról, hogy jobban állok a játszma végén? Az gyakori végjátéknál, hogy valaki folyamatosan feltartja sakkal a királyt csak azért, hogy ne léphessen be? Valamint ezzel erősebbnek látszanak a megmaradt figurái(az én esetemben neki 1 megmaradt bástyája, és nekem 1 megmaradt gyalogom), mint a másiknak?



#sakk #sakkbantartás #1 bástya #1 gyalog #ismétlődő sakk
2020. jún. 27. 16:23
 1/4 anonim ***** válasza:

"Vajon ha beléptem volna a vezérért elmondhattam volna magamról, hogy jobban állok a játszma végén?"


Igen, a vezér vs bástya végjáték (gyalogok és egyéb tisztek nélkül) nyerhető, de piszkosul nehéz. Néha még a nagymesterek is elrontják, ezért gyakran még így is döntetlen a játszma, de egy számítógép 100-ból 100-szor megnyeri a meccset a királynővel rendelkező féllel. Amatőrök, illetve hobbiszintű játékosok esetén, mivel ők nem játsszák tökéletesen ezt a végjátékot, ezért attól függ, ki ront többet vagy ki ront hamarabb.


"Az gyakori végjátéknál, hogy valaki folyamatosan feltartja sakkal a királyt csak azért, hogy ne léphessen be?"


Igen, ez nagyon gyakori. Mivel a sakkban a győzelem 1 pontot ér, a döntetlen felet, a vereség 0-t, ezért egy versenyen sokat számít, ha a rosszabb állásodat döntetlenre tudod menteni, hiszen spórolsz vele egy fél pontot. Az egyik legjobb, legszélesebb körben alkalmazott módszer erre az örökös sakk, és a bástya vs hetediksoros gyalog végjátékok 99%-a így végződik. Illetve vezérvégjátékoknál szokott még ez lenni, ha mondjuk gyaloghátrányban vagy, akkor néha megmenthetsz egy fél pontot azzal, hogy rákészülsz egy örökös sakkra, és ha az ellenfeled ezt nem védi ki valamivel, akkor döntetlened van. Ennek a motívumnak akkora a jelentőssége, hogy neve is van, nem túl kreatív módon örökös sakknak hívják :D Ez a döntetlen egy lehetséges forrása, és lényeges fegyver a rosszabbul álló játékos kezében.


"Valamint ezzel erősebbnek látszanak a megmaradt figurái(az én esetemben neki 1 megmaradt bástyája, és nekem 1 megmaradt gyalogom), mint a másiknak?"


Ezzel nem igazán értem mire célzol, de annyi biztos, hogy egy átváltozás előtt álló, hetedik soron lévő gyalog értéke már körülbelül felfogható egy bástyával egyenértékű tisztként, de attól hogy nekiáll sakkoltatni a bástyájával, attól nem fog jobban állni a tiszt, nem lesz tőle erősebb a bástya.


"Szerintetek a leírtak alapján egy pattal sakkban mennyire vagyok 'eredményes' az elég erős ellenfelemmel szemben?"


Mindenképpen, határozottan szép eredménynek mondanám. Ha erősebb egy ellenfél, a döntetlen is nagyon jól tud esni.

2020. jún. 27. 21:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszod, pontos, részletes és informatív.

Úgy értettem az utolsó kérdést, hogy ha van az ellenfelemnek 1 bástyája, nekem 1 gyalogom, ami ha átváltozik akár vezér is lehetne, ami értékesebb mint a bástya. Mivel nem hagyta, ezért úgymond a gyalog önmagában tehetetlen nem adhat mattot, amíg be nem ér a szélső sorba. És ő amíg sakkban tart neki van 1 bástyája nekem csak 1 gyalogom, és így a bástya addig értékesebb míg a gyalog át nem változik. Így erősebbnek látszik a táblán a bástyájával, mint én a gyalogommal.

Illetve ettől függetlenül a végső játékállás körülményeihez képest, tényleg nagyon jól esett a patt.

2020. jún. 28. 10:26
 3/4 anonim ***** válasza:
Ja, értelek. Hát, nem mondanám értékesebbnek a bástyát a gyalogbevitel előtt sem. Oké nyilván, a bástya alapból jobb báb mint a gyalog, de ha már majdnem beértél a gyaloggal, akkor körülbelül egyenértékűnek tekinthető a bástya értéke a gyalog értékével, ezért a hetedik soros gyalog vs bástya végjáték egálnak vehető és nagyon gyakran döntetlennel zárul (hasonlóképpen mint a bástya vs bástya, ami teljesen egyenlő állás, és egyik fél se tud mit kezdeni a másikkal). Mivel a bástyás fél tudja, hogy ha beengedi a gyalogot, akkor ő fog rosszabbul állni, ezért örökös sakkal ezt igyekszik meggátolni, illetve gyakori még az is, hogy a bástya egyszerűen leüti a gyalogot még akkor is, ha a gyalogot védi a király, ekkor a király visszaüt és báb nélküli döntetlen (király vs király állás) alakul ki. Szóval szerintem nem azért adott örökös sakkot, hogy erősebb maradjon a tisztje mint a tiéd, hanem azért, mert tudja, hogy ha beengedi akkor könnyeben kikap, ezért az örökös sakkot választotta mint döntetlenhez vezető lehetőség.
2020. jún. 28. 10:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:

[link]


Egyébként ez az játékállás volt a vége (sötéttel voltam).

2020. jún. 28. 16:43

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!