Kezdőoldal » Szórakozás » Játékok » Melyik a 20-21. század legjele...

Melyik a 20-21. század legjelentősebb kulturális hatással bíró videójátéka? Miért?

Figyelt kérdés

2022. aug. 16. 15:28
A kérdező szavazást indított:
Super Mario Bros.
Final fantasy
Wolfenstein 3d
Doom
Call of duty 2
Minecraft
ET the video game
Metal gear solid
Need for speed
Egyéb, megírom lent
25 szavazat
1 2
 1/13 A kérdező kommentje:
A COD 2 helyett nyugodtan képzeljétek oda a Halo-t a listára
2022. aug. 16. 15:33
 2/13 anonim ***** válasza:
79%

A Doom-ra szavaznék. Majdnem harmincéves volta ellenére mind a mai napig tízezrek játsszák, megerősítette egy műfaj (FPS) alapköveit (amit mellesleg az elődje, a Wolfenstein 3D rakott le), havonta érkezik egy újabb hír arról, hogy éppen milyen eszközön próbálják futásra bírni a játékot (terhességi teszt, számológép, ATM stb...).

Szerintem ez az a játék, ami a megjelenése óta leginkább megmaradt a köztudatban, így őt illeti az általad a kérdésben leírt képzeletbeli cím.

2022. aug. 16. 15:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
81%
Első vagyok: nem kicsit poén, hogy amint megírtam a válaszom, és felnéztem egy általam gyakran látogatott gamer weboldalra, a legelső cikk címe, ami szembejött velem: "Már egy traktoron is lehet futtatni a Doomot" 😄
2022. aug. 16. 16:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 A kérdező kommentje:

#3

😂😂😂😂😂😂😂

Én személy szerint az első Super Mario Bros. játékot tartom a legmegbízhatóbbnak, mert egyrészt a 90-s években (állítólag, én akkor még nem éltem) hatalmas Mario őrület volt, másrészt ez a játék mentette meg a pusztulástól a teljes iparágat

2022. aug. 16. 16:13
 5/13 anonim ***** válasza:
81%

Hmmmm nézőpont kérdése. Csakúgy, mint a könyveknél, itt is igazából műfaja válogatja.

A Mario bebizonyította, hogy a videójátékoknak is lehet stabil piaca, valamint a platformerek etalonjává vált.


A Wolfeinstein és a Doom letette az FPS alapjait, nélkülük sehol nem lenne a műfaj.


Ha RPGről van szó, az Elder Scroll V: Skyrim-et mindenképp kiemelném. A NAGYBETŰS nyílt világ, meg ilyenek.

Ugyanakkor a Witcher 3: Wild Hunt mellett sem mehetünk el, ami a tartalommal feltöltött nyílt világ etalonjává vált. A 2015 óta kijött RPGket kb Witcher3ban mérik.


De az Age of.. sorozatot is meg kéne említeni az RTS nézetű játékok miatt.


Nomeg ne feledkezzünk el a World of Warcraftról, ami az MMORPG-k alfája és omegája.


De nem csak pozitív példák léteznek!

Star Wars Battlefron, az EAtól. A játék, ami akkora felzúdulást okozott, hogy az USA törvényt hozott a lootbox rendszerről:D Mi ez, ha nem hatás?:D


Szóval én egyetlen játékot nem tudnék kiemelni, mindegyik hozzáadott egy jelentős szeletet ahhoz a videójáték-piachoz, amit ma ismerünk.

2022. aug. 16. 16:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
79%
Pokémon. Persze Magyarországról nehéz felmérni a jelentőségét, de tízmilliókat adtak el a videojátékokból, kártyajátékokból, Pikachut az is felismeri, akinek fogalma sincs a játékokról. A Pokémon GO pedig olyanokat is rávett a játékra, akik amúgy semmi mással nem játszottak.
2022. aug. 16. 16:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
67%
Final Fantasy és Star Wars. Én legelsőnek ezekkel találkoztam még a mikor kisgyerek voltam. Szóval én ezekre adnám voksom. Lévén SW nincs szavazáson így FF-re nyomtam.
2022. aug. 16. 17:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
46%
Ki az aki lehúzza mások VÉLEMÉNYÉT?:D Ez már feltűnt a másik hasonló kérdés alatt is...
2022. aug. 16. 17:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
57%
#8 Én is sokszor láttam már nem 1 kérdés alatt(nem csak itt játékok kategóriában) hogy a válaszokat csak azért pontozzák le az ilyen random csicskák, mert nekik nem tetszik az adott vélemény. Sajnos ez ellen nem lehet tenni.
2022. aug. 16. 17:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
98%

Előre is bocsi, hosszú kifejtés lesz. :D

Igazából ezt nem lehet egyértelműen megválaszolni, már csak azért sem, mert a kulturális hatást nem lehet objektív skálán mérni.

Én hajlok azt mondani, hogy a Super Mario Bros., de azért a kép nem fekete-fehér. Az, hogy a '80-as években 58 millió példányt adtak el belőle, és széles körű Mario-kultusz épült rá, az vitathatatlanul a legjelentősebb játékok közé emelte. (Az 58 milliót a Wikipediáról néztem, én 40-re emlékeztem, de lényegtelen.) Igaz, hogy ezzel "csak" a 6. a sorban, de kizárólag 2000 utáni játékok előzik csak meg. Régebben pedig egy játékpéldánnyal rendszerint többen is játszottak. Ma ez már kevésbé jellemző, főleg az online multiplayer játékok, steam, és mobil eszközök világában. Meg merem kockáztatni, hogy így talán az SMB1-nek volt a legnagyobb játékosbázisa a világon. Elhangzott, hogy a Pokémonokat szinte mindenki ismeri. Nos, szerintem Mariót is. Nehéz lenne hiteles adatot találni arról, hogy melyiket az összlakosság mekkora hányada ismerné fel.


#6 említette, hogy a Pokémon Go olyanokat is rávett a játékokra, akik egyébként nem játszottak volna. Ez azért másik játékokról is elmondható. Ott van például a Pac-Man, a rengeteg változata közül is kiemelendő a Ms. Pac-Man. Azzal, hogy női szereplőt tettek egy játékba, elérték, hogy nők tömegei játsszanak vele. Akik máskülönben nem játszottak volna videojátékokkal.


Ugyanakkor nem tudnék sem a Pong, sem a Space Invaders jelentősége mellett elmenni. Az egyik azzal írta be magát a játéktörténelembe, hogy az első széles körben elterjedt játék volt. Oké, előtte is voltak már technikailag videojátékok, de sokan csak ekkor szembesültek azzal, hogy léteznek videojátékok, és hogy egy elektronikus eszközzel lehet játszani is.

A Space Invaders pedig szintén hatalmas nyomot hagyott a kultúránkban. A játékbeli idegeneket is elég sokan felismerik, még azok is, akik soha nem játszottak ezzel. Láttam én már jópárszor pólómintaként, vagy egyszerűen csak a videojátékok szimbólumaként használni őket.


A Final Fantasy kétségtelenül nagy sorozat, de egy rétegjáték. A műfaján belül kiemelkedő, de viszonylag kevesen ismerik, és az élet más területein egyáltalán nem találkozni sem közvetlen, sem közvetett utalásokkal rá.

A Metal Gear Solid, és a Need For Speed sem tartozik szerintem a rajongói táborukon kívül különösebben ismert címek közé.

A CoD2 is réteg-játék inkább, ami kiemeli a többi cím közül, az az, hogy meghatározó e-sport játékká nőtte ki magát. Hogy most ezt mekkora kulturális hatásnak tekintjük, az megint véleményes. A gamer szférán belül vitathatatlan a jelentősége. De ha másokat megkérdezünk, 10-ből jó, ha egy tudja egyáltalán, hogy az micsoda.

E.T.? Egy erősen elnagyolt, gyengén közepes játék, ami lehetett volna jobb is, ha normális körülmények között fejleszthetik. A "hírnevét" annak köszönheti, hogy az utókor felkapta, és őt okolja az iparág '83-as égése miatt. Divat lett szidni, meg a világ legrosszabb játékának titulálni, de az igazság az, hogy messze nem a legrosszabb, távolról sem ez okozta az összeomlást, és egyébként csak egy közepesen ismert játék lett volna a sok közül.

Hogy az mennyire minősül kulturális hatásnak, hogy ő lett a bűnbak? Ez megint csak véleményes. Az viszont kijelenthető, hogy a videojátékos szubkultúrának egy része az, ahol ennek a játéknak kultusza van. Még a gamerek között is csak kevesen tudják, hogy ez micsoda, és miért "ismert".

A Wolfenstein és a Doom kétségtelenül az FPS műfaj forradalmárai voltak, és az, hogy gyakorlatilag az első komolyabb 3D-s játékokról beszélünk, az is vitathatatlan. De megint csak azt mondom, hogy összességében, a gamer szubkultúrán kívül megint csak nincs nagy behatása.

2022. aug. 16. 19:17
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!