Kezdőoldal » Szórakozás » Játékok » Mitől stratégiai egy stratégia...

Mitől stratégiai egy stratégiai játék? Mikor jó egy stratégiai játék?

Figyelt kérdés
Manapság a társasjátékozás reneszánszát éli, és százával jelennek meg a mindenféle stratégiainak nevezett játékok. Ezek között vannak egészen felkapottak is, pl. a BGG-n az első tízben olyanok, mint A Mars terraformálása meg Gaia projekt, stb. amik több órás játékok és baromi komplexek. Ezek tényleg olyan jók és olyan stratégiaiak? Én megértem, hogy jó és érdekes játékok és ha drága pénzt kifizetünk értük, akkor hajlamosak vagyunk dícsérni és van is miért, de a stratégiai kategóriát mennyire fedik le, és valóban abban jók-e? Attól hogy valami nagyon komplex és vagy ember nem tudja kiszámítani, vagy valamiféle intuíció kell hozzá, amit nem tudatosan sajáétítasz el, az elég stratégiai? Ott van például a sakk, ami nincs benne az első 10-ben fura módon, pedig ezeréves játék, és hihetetlenül jól kifejlődött, 5 éves kortól 199 éves korig mindenkinek jó és igazi stratégiai játék. Ezek a modern játékok tök mások, de vannak olyan jók mint a sakk? Nekem az az érzésem, hogy most érdekesek és újdonságok, de nincs bennük annyi újrajátszahtóság, mint egy sakkban, és ezer év múlva nem lesznek a 10-es listán. Jó a sakk sincs ott, bár szerintem ott lenne a helye. Szerintetek ez nem hipe-olás, vagy félreértelmezése az igazi stratégiának?

2018. dec. 23. 22:40
 1/2 anonim ***** válasza:

Wikipedia: "A stratégia cselekvések egy hosszabb távú terve egy bizonyos cél elérése érdekében, amely gyakran az úgymond „győzelem” avagy egy probléma megoldása. "


Nem könnyű definiálni azt, hogy stratégiai játék, de itt egy definíció amit most találtam ki. Attól stratégiai egy játék, hogy a rövidtávú döntések hosszútávú hatásaival kell számolni benne a sikeres játékhoz. Pl. a pókerben egy adott kört kell megnyerni, az taktika, nem stratégia. De sakkban a kis lépéseknek harmonizálniuk kell valamilyen hosszútávú célhoz. Nem egyes lépésekkel, hanem a lépések hosszútávú összességével lehet nyerni. És az is fontos kitétel, hogy legyen egy "győzelem" jellegű cél. És hogy ne legyen túlságosan tele random elemekkel, ami fontos része a hosszútávú számíthatóságnak.

De attól biztos hogy nem stratégia valami, hogy nagyon komplex. Pl. egy ördöglakat is lehet nagyon komplex játék, de az nem stratégia.


Akkor jó egy stratégiai játék, ha a játékosok megkapják tőle, amit vártak. Ez általában az, hogy szórakoztató legyen és megmozgassa az agyat. Az nem lehet kitétel, hogy minden játékot a következő 1000 évre tervezzenek. A sakk/go/shogi/stb. azok a saját kategóriájuk. Nem lehet szerintem egy Pandemic-et összehasonlítani a sakkal. A sakkot egy ingerszegény környezetre tervezték, ahol azzal az egy játékkal fogsz játszani több tízezer, százezer játszmát. Én nem vagyok egy hatalmas sakkozó, de így is Chess.com-on 2500 játszmám van, és ennél jóval többet játszottam élőben. A második legtöbbet játszott játékom szerintem a Bang volt, amivel 100 körül lehet a lejátszott játékok száma. Teljesen más kategória, nincs értelme egy listára tenni őket.

2018. dec. 23. 23:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
a BGG-en egyébként nem tudom hogy van, de asszem félrevezető, amikor például az van hogy a listán azt látod, hogy valami mondjuk az 5. legjobb stratégiai játék a világon, ugyanis nem mindegy, hogy az 5. legjobb 'stratégiai játék', vagy pedig az 5. legjobb játék, ami stratégiai. Azaz a legjobb jelzőt a stratégiai kapja vagy a játék, mert lehet nagyon jó játék, amiben kevés a stratégia meg nem is azért szeretjük, de abba a kategóriába esik, és ezért félrevezető a dolog, márpedig szerintem az értékelést a játék önmagában kapja, és a stratégiai egy címke, amit ráraknak
2018. dec. 24. 20:06

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!