Kezdőoldal » Szórakozás » Zene » Gitár akkordoknál mit jelenten...

Gitár akkordoknál mit jelentenek a számok?

Figyelt kérdés
Pl. Am7.
2020. ápr. 12. 20:29
 1/6 Mojjo ***** válasza:
100%

Nem csak gitárakkordnál, pontosabban nincs is olyan, hogy gitárakkord, simán akkord van. Mindegy, hogy milyen hangszeren szólaltatod meg, a felépítése alapvetően ugyanaz lesz.

Az Am7 egy szeptimakkord, pontosabban egy moll szeptim, vagy más néven pentaton szeptim. Angolul minor seventh chord, ha azon a nyelven olvasnál utána.

Egy moll szeptimakkordot úgy képzünk, hogy az alaphangra építünk egy kistercet, egy tiszta kvintet és egy kis szeptimet. Tulajdonképpen egy moll hármashangzat, kiegészítve egy negyedik hanggal, az alaphang kis szeptimjével.

Az Am itt azt mutatja. hogy az A moll hármashangzathoz csapjuk a szeptimet, azaz a hangok: A, C, E, G.

2020. ápr. 12. 21:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Értem. Köszönöm! Igen, rosszul írtam, akkordra gondoltam - bocsánat a többi hangszertől!
2020. ápr. 13. 01:06
 3/6 Mojjo ***** válasza:

@2: Viszont ez csak egy konkrét példa volt.

Van még millió féle akkord, amiben számok vannak.

Pl az A-nál, mint az akkord alaphangjánál maradva:


- A7: Domináms szeptimakkord. Néha Adom7-ként jelölve is találkozhatsz vele.

Felépítése: alaphang + annak nagyterce, tiszta kvintje és kis szeptime, azaz ez esetben A, Cisz, E, G


- Amaj7: hiper dúr, vagy csak simán dúr szeptimakkord. Az angolból átvéve néha major szeptimakkordként is nevezik.

Felépítése: alaphang + annak nagy terce, tiszta kvintje és nagy szeptime. Ebbem az esetben A, Cisz, E, Gisz


- Asus2: Késleltetett akkord. A hármashangzat terce ki van cserélve egy nagyszekundra, azaz alaphang + annak nagyszekundja és tiszta kvintje. Itt A, H, E


- Asus4: Szintén késleltetett akkord, itt az adott hármashangzat tercét egy tiszta kvartra cseréljük, tehát az akkord: alaphang + annak a tiszta kvartja és tiszta kvintje. Itt most A, D, E


És akkor az "add" akkordokról nem is beszéltünk, pl Aadd2, ahol egy A-dúr akkordhoz a második fokot is hozzáadjuk (ezt jelenti az add2), ami egy nagyszekund lesz, azaz az akkord: A, H, Cisz, E. Vagy Aadd9 aminél a kilencedik fokot, az alaphang nónáját adjuk a hármashangzathoz, azaz A, Cisz, E, H lesz.

Ezen kívül vannaknmég nónakkordok, pl A9, ami egy domináms szeptimakkord megfejelve az alaphang nónájával: A, Cisz, E, G, H.


És még vannak ezeken kívül is számokkal jelölt akkordok. Szóval van jópár féle, és van jópár szabály, amit érdemes megtanulni. Ha érdekel persze. Sokan csak megtanulják lefogni, teszem azt az Asus2-t gitáron, de hogy miből, hogy és miért képződik, azt már nem. A miértet én sem írtam oda minden fajtánál, mert kisregény lenne, és lehet unalmas is. (pl. itt Asus2-nél az akkord elveszti moll/dúr jellegét, az alaphang és nagyszekundja feszült hatású, ez plusz maga a moll/dúr jelleg feloldast kíván, ami Am-en vagy A-n oldódik, ezért is késleltetett a neve.) Ha érdekel az elmélet, a hogyanoknak és miérteknek érdemes egyenként utánanézni. Ha csak a lefogásuk, akkor vannak akkordtáblázatok gitárra, és azokat elég betanulni.

2020. ápr. 13. 03:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

Köszi újbol a részletes választ! Annyira nem olvastam utána, csak pár akkordnál, szoval én is inkább azok táborát erősítem, akik le tudják fogni gitáron, de annyira nem néztek utána, hogy miért is ez a neve és miből is áll - persze vannak kivételek, van elméleti tudásom is.

Tudnál esetleg ajánlani olyan "könyvet" online, ahol ráfuthatok? Akár angolul is megfelel.

Köszi még egyszer!

2020. ápr. 13. 17:27
 5/6 Mojjo ***** válasza:
@4: Csak offline könyveket tudok sajna. Bár esetleg arra keress rá, hogy "Music theory for dummies pdf". Van jópár találat és a "for dummies" sorozat elég jó szokott lenni minden témában.
2020. ápr. 13. 20:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Köszi szépen! Érdekes a címe, de tetszetős könyv, ahogy belenéztem.
2020. ápr. 13. 22:21

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!