Kezdőoldal » Szórakozás » Zene » A zongora akkordok ujjrendjei...

A zongora akkordok ujjrendjei logikusan vannak kialakítva?

Figyelt kérdés
Mindegyik úgy van kitalálva, hogy a lehető legkönnyebben lehessen variálni az adott akkordot?

2020. okt. 12. 14:38
 1/10 anonim ***** válasza:
100%
Nyilvánvalóan igen, de ha neked máshogy könnyebb úgy fogod ahogy akarod, a lényeg hogy jó hangokat fogj le.
2020. okt. 12. 14:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
Egy akkordot le lehet fogni egy oktávon belül 3 féle módon. Szóval sehogy nincsenek kialakítva... A hangok egymassal való harmóniája van ""kialakítva"".
2020. okt. 12. 22:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 Mojjo ***** válasza:

@2:


"Egy akkordot le lehet fogni egy oktávon belül 3 féle módon."


Nem teljesen világos, mire gondolsz most. Kifejtenéd, kérlek?

2020. okt. 12. 22:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
Mármint foghatod más sorrendben a hangokat. Pl egy c-nel lehet c-e-g, e-g-c, g-c-e, úgy, hogy mész feljebb, ok, átlóg másik oktávba, és van külön jelölése, de az attól még ugyanaz az akkord...:D Bár lehet félreértelmeztem a kérdést, nekem nem teljesen világos, mit ért ujjrend alatt. Hogy most az másnak számít, hogy az e-g-c esetében, a g meg a c messzebb van, vagy az lenne a kérdés, mondjuk miért nem rakod keresztbe a kisujjad, meg a mutatót...
2020. okt. 13. 00:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 Mojjo ***** válasza:

@4: Te az akkordfordításokra gondolsz, alaphelyzetű akkord (c e g), szextakkord (e c g), kvartszextakkord (g e c). De ki mondta, hogy csak hármashangzatokról beszélünk? Beszélhetünk négyeshangzatokról és egyből 3 fordítása lesz az alaphelyzet mellett, tehát összesen 4 féle lefogást tudsz egy oktávon belül.

És horribile dictu, beszélhetnénk akár még ötöshangzatokról is, hogy tovább ne is menjünk - pedig lehetne, lsd pl undecim-akkordok.

Szóval ha akkordfordításokra gondolsz, akkor abszolút nem állja meg a helyét, hogy egy akkordnak egy oktávban 3 féle lefogása van, csak speciális esetben, hármashangzatoknál.


De a kérdező nem erre gondolt. A kérdező arra gondolt, hogy melyik ujjal melyik billentyűt nyomjuk éppen le.

2020. okt. 13. 01:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:

Jólvan, nyilván, beszélhetünk, de én egy sima, mezei, 3 hangból álló, egyszerű, szerencsétlen akkordról beszéltem. De igen, valóban sz*rrá lehet ragozni és hatvanfele agazóan kiegészíteni. :D

Egyébként, honnan tudjam, a kérdező mennyire tajékozott a témában? Semmivel nem nyújt többet ebből a szempontból, ha négyes, vagy ötöshangzatokról beszélünk, de legalább jól hangzik. Amúgy félreértelmeztem a kérdést, de mondjuk te is megpróbálhattál volna a válaszolni a kérdezőnek, ha már vetted a fáradságot, hogy beleakadj az én válaszomba, ami már eleve félrevitte a dolgot, de így még egyszer ki lett vesézve...

2020. okt. 14. 00:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 Mojjo ***** válasza:

@6: Az nem szarráragozás, hogy tudjuk és figyelembe vesszük, hogy az akkord szó nem a hármashangzat szinonímája :)

A kérdezőnek azért nem válaszoltam, mert az első hozzászóló már tökéletes választ adott.

2020. okt. 14. 00:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:

Két példa a sok közül:

Disz dúr jobb kéz: 1;3;5

Disz bővített jk : 2;3;5

holott kényelmesebb lenne csak a kisujjat eggyel arrébb tenni.

Vagy amikor a Cisz dúrt bővítem, akkor logikusan (és ergonomikusan) a bal 531-ből 532 lesz, viszont a szűkítésénél már 531, ami nem tűnik logikusnak, mert a mutatóujj alatt van amit le kell nyomni és nem a hüvelykujj alatt.

Egyébként igen, még a hármashangzatoknál tartok.

Tehát érdemes ezeket így megtanulni, mert később mégis így lesz kényelmesebb?!

2020. okt. 14. 17:32
 9/10 anonim ***** válasza:

Mojjo, ahogy az én válaszom sem jelentette azt, hogy nem tudjuk, és nem vesszük figyelembe. :)


Kérdezőnek: Emberfüggő, biztos van, aki szerint érdemes, szerintem nem. Úgy tanuld, ahogy kényelmes. Nem hinném, hogy lenne gitártanár, aki azt mondaná, hogy úgy pengess, mint Mark Klopfler, mégsem a gitartanár koncertezik arénában.

Mire eljön az a később, addigra megszokod rosszul, és az lesz a kényelmes. Akkor meg semmi rossz nincs benne. Persze ezek egy szabályszegő autodidakta szavai, nyilvan van olyan aki falra mászik ettől az egésztől. Az sem mindegy, mi celból tanulsz, hobbi, vagy komolyabb...

2020. okt. 15. 01:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:

Csak annyi a célom, hogy nem túl bonyolult igényesebb könnyűzenei darabokat tanulják meg. Első cél: Enya , Watermark

Egyébként már megtanultam a hármashangzatokat ..."rosszul" és utána tudtam csak meg, hogy hogyan kellett volna. Úgy tanultam meg, ahogyan az 531,135 ujjrendből számomra logikus volt.

2020. okt. 15. 07:44

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!