Kezdőoldal » Szórakozás » Zene » Kotta olvasásnál minden...

Kotta olvasásnál minden hangjegyet külön meg kell tanulni minden kulccsal, hogy melyik hol van?

Figyelt kérdés

Pl. violin kulcsnál lentről felfele a második vonal G hang, basszusnál ugyanaz B.


Vagy van erre valami más módszer?


2020. okt. 21. 22:48
 1/10 anonim ***** válasza:

Igen

Mindent meg kell tanulni

2020. okt. 21. 23:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:

Hát attól függ, mire kell ez neked. Ha zongorázni tanulsz, akkor tényleg szükséged van rá, tényleg meg kell tanulnod, de ne aggódj, kb egy hónapig számolgatod, hogy mi hol van, aztán benne ragad a fejedben.


Ha csak énekelni szeretnél, akkor elég a violinkulcsos.

2020. okt. 21. 23:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 Mojjo ***** válasza:

Mindegyik kulcs jelez egy hangot - ha úgy tetszik, kulcshangot - a kottában, amihez a többit viszonyítani tudod.

Pl a violinkulcs egy ún G-kulcs, ami azt jelenti, hogy a G hang helyét jelzi a kottában. Ha megnézed, a violinkulcs vége, az a kis kunkor a G hang helyét (alulról második vonal) fogja közre. Ugyanilyen szimbólummal jelölik pl a francia hegedű kulcsot, csak az egy vonallal lejebb van csúsztatva, ott a legalsó vonalon van a G.

A basszuskulcs egy F kulcs, a két pont közrefog egy vonalat, ami az F hang helye lesz. De ugyanilyen F kulcs pl a bariton kulcs is, ott is az F helyét mutatja meg a kulcs, minden mást ahhoz mérhetsz.

Illetve találkozhatsz C kulccsal is, mint pl az altkulcs, aminek a kis bemélyedése a C hang helyét mutatja.


Az, hogy a gyakorlatban milyen kulcsokkal fogsz találkozni, attól függ, milyen hangszeren játszol, ill. milyen tartományban énekelsz.

2020. okt. 22. 00:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 Mojjo ***** válasza:
100%

Egyébként basszuskulcsnál lentről felfelé a második vonalon nem B hang van, hanem H. Egyáltalán semmilyen kulcsnál semelyik vonalon nincs B hang, csak ha módosítójelek vannak - vagy előjegyzésben, vagy valahol az ütemben. A H hang helyén egy b módosítójel képzi a B hangot.


Szerintem az zavart meg, hogy az angol nómenklatúrában a H hangot B hangnak nevezik, amit meg mi B-nek hívunk, ők Bb-nek. De a magyar nómenklatúra, illetve sok más országé az A és C közötti törzshangot H-nak, a fél hanggal leszállított H hangot, azaz az Aisz-al enharmónikus hangot meg B-nek hívja.

2020. okt. 22. 00:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:

Zongorát kezdtem el tanulni angol oktatóvideóval. De vannak a módosító jelek, amik emelik vagy csökkentik a hangot. Akkor azokkal is meg kell tanulni, hogy hol vannak a hangok? Vagy nem értem én... 😀


Ha pl. van egy G kulcs meg egy # jel, akkor minden C hangból D lesz, a D-ből meg E, stb?

2020. okt. 22. 02:09
 6/10 Mojjo ***** válasza:
100%

@5: A módosító jelek fél hangot módosítanak, nem egészet. Mindig annál a hangnál, amelyiknek a vonalán találhatóak.

Tökmindegy, milyen kulcsod van, ha egy ütem elején látsz egy # jelet a C hang vonalán, abból Cisz lesz (angolul C sharp, C#). Nem pedig D. A D hangot egy # nem E-vé hanem Disz-é módosítja (D-sharp, D#).

2020. okt. 22. 12:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 Mojjo ***** válasza:
100%
Plusz még fontos: az előjegyzésben lévő módosítójel a teljes darabra érvényes, a darab közben lévő módosítójel ütemhatárig. Mindkét esetben kivétel ha feloldójellel feloldjuk. Előjegyzés feloldójele csak ütemhatárig érvényes.
2020. okt. 22. 12:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:
Köszi, már értem. Így kicsit lehet könnyebb, mint ahogy elképzeltem.
2020. okt. 22. 13:29
 9/10 anonim ***** válasza:
100%

Ha zongorázol, akkor itt egy tipp: fogod a zongorakottát, azt a kétszer öt vonalat, képzeletben húzol a kettő köze egy pótvonalat. Ez a violinkulcsos részhez (jobb kez) az alsó pótvonal, ezen van az egyvonalas c.


Ugyanez a pótvonal a basszus kulcsos részhez (bal kéz) az első felső pótvonal, és ugyanazt a c hangot jelöli.

2020. okt. 22. 17:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:
Köszi a tippet.
2020. okt. 23. 11:04

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!