Kezdőoldal » Szórakozás » Zene » Mennyire van jelen a jazz...

Mennyire van jelen a jazz zenében a hegedű? Ha nincs, miért nem?

Figyelt kérdés

Nem nagyon látni a jazz zenében hegedűt de tudtommal létezik a műfajon belül.

Ha kikopott a műfajból, miért?

Vissza lehetne ezt hozni?

És tudnátok olyan jazz számokat írni amiben van hegedű?



2020. okt. 23. 17:41
 1/3 anonim ***** válasza:
Ma már minden van, de nem tipikus, sohasem volt az. Eredendően a kornett, a klarinét, a bőgő, és a zongora a tipikus hangszerek. A szaxofon és a gitár talán később jött.
2020. okt. 23. 18:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
100%

Specifikusan a hegedű történelmének a műfajon belül sose néztem utána, szóval csak olyan tippeket tudok írni, meg következtetéseket az általános jazz-történeti tudásomból. A jazz korai korszakában, mikor a zenekarokra a big band felállás volt leginkább jellemző, a hangszerelés elég sokszínű volt, a vonóshangszereken kívül egyéb szokatlannak mondható hangszerek is bevettek voltak, mint a bendzsó, vagy a harmonika. A bebop-korszak beköszöntével viszont a jazz fókusza átváltott a ritmikus és melodikus komplexitásra, akkordok és szóló-hangjegyek százainak daralására eszeveszett tempóban, mellyel együtt a zenekarok létszáma, és a hangzás sokszínűsége is leszűkült a dobra, bőgőre, zongorára, és egy-két rézfúvós hangszerre - hogy miért épp a szaxofon, meg a trombita lettek az elsődleges szólóhangszerek, miért nem pl. a hegedű és/vagy a gitár, arra szerintem nincs sokkal konkrétabb magyarázat, mint hogy így alakult a pop-kultúra akkora állása. Majd az ezt követő post-bop/hard-bop éra, ami a jazz aranykorának mondható, ebből a felállásból indult ki, erre a fajta hangszerelésre épített, és bár nyilván voltak előadók, meg albumok, melyek ettől eltértek, azok amolyan érdekes újításnak számítottak, de nem változtatták meg az addigra bevett konvenciót.

Hogy vissza lehetne-e hozni... Nem tudom mennyire lehet ilyesmiről beszélni egy olyan műfaj esetén, ami már jó régen kikerült a mainstream reflektorfényből, de az biztos, hogy voltak, vannak és lesznek is jazz-hegedűsök; kortárs előadók közt tudtommal Regina Carter elég nagy név.

A legnagyobb, ősidők óta ismert jazz-hegedűs szerintem Stéphane Grappelli, aki a Django Reinhardt nevű cigány-jazz gitáros legenda jobb kezeként került be a köztudatba, itt egy nagyon jó közös számuk, melyben elég prominens a hegedű: https://www.youtube.com/watch?v=o6jwvS0mHwo

2020. okt. 23. 18:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 veterán vas ***** válasza:

Pedig van magyar képviselője is ennek a hangszernek a jazz világában.

Deseő Csaba (már több mint 50 éve)

2020. nov. 14. 22:15
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!