Kezdőoldal » Szórakozás » Zene » Mitől függ a hangnem?

Mitől függ a hangnem?

Figyelt kérdés
Azt tudom, hogy az első és harmadik hang közötti különbség (kis v. nagy terc) határozza meg, hogy a hangnem dúr v. moll. De mitől függ, hogy pl. c-moll vagy d-moll. (Tudom, hogy a nyelvi babona miatt nem kezdünk de-vel mondatot).

2020. okt. 27. 20:18
 1/6 anonim ***** válasza:
Skálákat nézd át szerintem! Közérthetően: képzeld el lelki füleid előtt a szokásos dórémífászólátídó hangsort, becsülettel kiénekelve! Nyomj egy C-t a zongorán, trillázd el rá ezt a szolmizációs sort C=dó jelleggel, aztán ugyanez D=dó, ugyanaz a sor, csak D frekvencián kezdődően. Ezzel egy C-dúr, majd egy D-dúr skálát toltál el. A megfelelő dó-mí-szó lesz a dúr akkord. A moll skála és akkord is ugyanígy mehet, csak ott tkp szó a kezdőhang.
2020. okt. 27. 21:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
A terc az akkord jellegét határozza meg. A hangnem az más. Nagyon egyszerű esetben mondjuk van egy zene, aminek a harmóniája és melódiája CDEFGAB hangokból épül fel, tehát a C dúr vagy 'a' moll skálából. Vagyis lehet C dúr a hangnem vagy 'a' moll, amit az egyes akkordok funkciói fognak majd eldönteni.
2020. okt. 27. 23:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm, de még mindig nem értem, hogy pl. mitől C-dúr, és nem pl. H
2020. okt. 28. 14:26
 4/6 anonim ***** válasza:
0%
Banoltak googleról? [link]
2020. okt. 28. 15:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:
#4 Köszönöm a linket. (Csak a stílus az, ami néha bánt). Viszont még mindig nem értem, hogy pl. mitől C-dúr, és nem pl. H. Ha H-ról indulok, automatikusan H lesz?
2020. okt. 28. 16:52
 6/6 anonim ***** válasza:

Gratulálok a megfejtéshez! Nyereményét átveheti egy életen át a helyesen értelmezett zenei képletek áldása és egyben átka formájában! Egyébként írtam a "kezdőhang" szót, lehet ott kezdett gyanússá válni, hogy az a kezdőhang, nem?


Majd a mindenféle skálákat azért tekintsd át, mert összesen arról van szó, hogy leginkább dúr és moll skála más fokán (vagyis másik hangján, amik ekkor már római számmal sorszámozódnak ismeretlen okokból) indul minden más skála, különféle megjegyezhetetlen nevekkel, amik közül kettőt-hármat érdemes megjegyezni majd, amik úgy elő is fordulnak az érzelmesebb vagy játékosabb dallammenetek hangnemeként.


Piszok jó tananyagok vannak fenn egyébként magyarul is, és csomó youtube videó is van erről (azt már úgy emlékszem, hogy csak angolt láttam, de nem is sok magyar videót ad már be nekem a yt, szal lehet sok nagyszerű magyar attól), szóval vétek azok helyett itt kérdezgetned minket, dilettánsokat, akik nem fogunk ledarálni a magunk kétes szintjén neked tananyagokat, mikor mások számunkra is érthető módon megtették már, és mindannyiunkkal megosztották.

2020. okt. 28. 16:58
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!