Kezdőoldal » Szórakozás » Zene » Szolfézsba hogy értsem meg a...

Szolfézsba hogy értsem meg a hangközöket lefelé és felfelé? Ezt valaki elmagyarázná?

Figyelt kérdés

Például könyvbe van g hang ról (egyvonalas)

(kétvonalas) gre fölfelé kvartot kapunk

Lefelé kvintet

És váltó szám 9es



2020. nov. 15. 17:06
 1/7 anonim ***** válasza:
Ez úgy hülyeség, ahogy van. g'-ről g" az tiszta oktáv.
2020. nov. 15. 17:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 Mojjo ***** válasza:
89%

Remek kérdés, ez valóban kis megszokást igénylő témakör.


A hang a levegő rezgése. Mint ilyennek, van egy olyan tulajdonsága, amit frekvenciának nevezünk. A frekvencia azt mutatja meg, hogy egy másodperc alatt hány hanghullám éri a fülünket: pl 110 Hz az 110 hullám másodpercenként. Egy oktávot megyünk felfelé, ha megduplázódik a frekvencia, egy oktávot lefelé, ha elfeleződik.

Pl 110 Hz a nagy A hang. Ha felmegyünk egy oktávot, akkor a kis a hang lesz, ekkor megduplázódik a frekvencia, 220 Hz lesz. a'-ra lépve még egy oktávot mentünk fel, 440 Hz lesz a frekvencia.

Azaz egy oktáv két "ugyanolyan" hang távolsága: két a hangé, két c hangé, két e hangé stb stb. Csak az egyik mondjuk e' lesz, a másik e".


Az oktávot a nyugati zene 12 részre osztja. Ha ezt a 12 részt egy skála hangjainak fogod fel, ezt hívjuk a kromatikus skálának. A kronatikus skála hangjait érdemes megtanulni.

Felfelé lépdelve:

c - cisz - d - disz - e - f - fisz - g - gisz - a - aisz - h

Lefelé lépdelve:

c - h - b - a - asz - g - gesz - f - e - esz - d - desz


Az, hogy miért nevezzük máshogy a hangokat, egy nagyon messzire vezető kérdés, röviden annyit kell tudni, hogy a mai zenei gyakorlatban a kromatikus skála két hangja közötti különbség mindig egyenlő, régebben ez nem volt így, azaz manapság az asz egyenlő a gisszel (úgy mondjuk, enharmonikusok), régebben ez nem volt mindig így, ezért kellettek különböző megnevezések.


A hangközök pedig a következőképpen alakulnak a kromatikus skálán:

1 lépés: kisszekund

2 lépés: nagyszekund

3 lépés: kisterc

4 lépés: nagyterc

5 lépés: tiszta kvart

6 lépés: bővített kvart/szűkített kvint

7 lépés: tiszta kvint

8 lépés: kis szext

9 lépés: nagy szext

10 lépés: kis szeptim

11 lépés: nagy szeptim

12 lépés oktáv


Ha megnézed, egy tiszta kvart és egy tiszta kvint 5 + 7 = 12 lépés. Azaz ha egy kvartot meg egy kvintet építesz egymásra, pont egy oktávot kapsz.

2020. nov. 15. 17:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:

[link]



Amugy c-t akartam írni bocsánat

2020. nov. 15. 17:32
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

Váltószámnak- ahogy a 2-es írta - szerencsésebb a 12-t venni, nem pedig a 9-et. De ha a szolfezskonyvhoz ragaszkodsz, akkor két különbség van az előző válaszhoz képest:


1. Nem a lépéseket kell nézni, hanem hogy hányadik hangot vesszük az alaphanghoz képest. Pl. Az alaphang C, akkor ahhoz képest ugyanaz a C hang 1 (vagyis prím). Magyarul azt a hangot is bele kell számolni, ahonnan elindultunk, meg azt is, ahova érkezünk.


2. Nem félhangnyi számozást veszünk, hanem a "normál" hangsort, tehát mondjuk

1 C

2 D

3 E

4 F

5 G

6 A

7 H

8 C'


Ezt összefoglalva, ha C-ről lemegyünk egy kvintet, azt így kell kiszámolni: C (1), h (2), a (3), g (4), f (5).

Ha ugyanerről a C-ről felmegyünk egy kvartot, az így néz ki: C (1), D (2), E (3), F (4).

Ha összeadjuk így a f-C és C-F közötti számokat, akkor a 9-et kapjuk meg.


De szerintem a 12-es lista logikusabb.

2020. nov. 15. 17:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

Nagyon szépen köszönöm a válaszod ezeket már tudtam de valahogy nem volt azt írtad amit kérdeztem lehet rosszul kérdeztem.

Küldtem egy screenshotot is azt nézd meg légy szíves.

Azt nem értem

2020. nov. 15. 17:58
 6/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat.

Sikerült megértenem.

Akkor inkabb a 12-es rendszert sajátítsam el?

De a szabályzat érvényes 12es

rendszerre is?

Például könyv azt írta ami felfelé prim lefelé oktáv

Vagy amelyik hangköz felfelé bővített lefelé szűkített.

2020. nov. 15. 18:08
 7/7 anonim ***** válasza:
100%

A hangközök nevei ugyanazok mindkét listában, csak a számok változnak. Vagyis ami felfelé prím, az akárhogy számolsz lefelé oktáv lesz.

Ugyanúgy felfelé kvart, lefele kvint (vagy fordítva, teljesen mindegy).


Olyan ez, mint a matek. Egy kétismeretlenes egyenletrendszert sokféleképpen megoldhatsz, de az eredmény ugyanaz lesz.

2020. nov. 15. 18:16
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!