Kezdőoldal » Szórakozás » Zene » Van itt rajtam kívül olyan,...

InterVox kérdése:

Van itt rajtam kívül olyan, aki szokott még ilyen "zenéket" csinálni magának (számítógépen)? Hogyan találhatnék ilyen levelezőtársakat?

Figyelt kérdés

Régebben csináltam rendes zenéket is, afféle klasszikus darabokat. Sőt, a legelején még csak kottáztam, rendes kottapapírra, számítógép és más modern eszközök nélkül. Persze akkor még gyerek voltam...


Aztán abbahagytam, sok évre, majd egyszercsak ismét újrakezdtem, akkor már rendesen számítógépen, komolyabb virtuális hangszereléssel...

Viszont az utóbbi... kb. fél év alatt kialakult az, hogy magamnak már csak ilyen, hogyismondjam, izgő-mozgó teljesen szintetikus hangfolyamokat gyártok "zene"-ként, és azokkal foglalkozok tíz-húsz-harminc percekig, sőt, ha valami jobb, számomra izgalmasabb jön ki, akár órákig.

Konkrétan pl. valami ezoterikusabb, de számomra könnyen használható, se nem túl mérnöki, de se nem felületes programban pár oszcillátorból elkezdek valamit összeeszkábálni, van pár elképzelésem, hogy mit lenne érdemes kipróbálni, mi hogy szólhatna, annak az "áramkörét" megépítem, aztán pár dolog úgy szól, ahogy azt nagyjából elképzeltem, pár dolog nem úgy jön össze, néha meg egészen "füllmeresztő" dolgokat kapok =) - mármint pozitív értelemben.

És ezekkel kapcsolódok ki, meg ezeket csinálgatom saját hallgatásra/szórakozásra. Szeretek azon "szórakozni", hogy egyes függvények, vagy függvény-transzformációk milyen hangszínt eredményeznek oszcillátorként használva, milyen hangokat lehet szélsőségesen használt szűrőkkel kicsiholni, stb-stb.

Vagy néha kivágok egy-egy hurkolható részletet valamelyik jó zenéből, és azokon tréningezem a mindenféle szoftveresen összebarkácsolt effektjeimet v. elképzeléseimet.


Egyébként is igencsak szűk ismerősi körömtől sajnos ez teljesen idegen.

=(

Mindössze amit kaptam, az a vád volt, hogy ez csak egy fajta gyerekes imitációja annak, hogy vágyok a "zenészek kreditjei"-re, de tenni értük, dolgozni nem akarok.

Erre annyit tudtam reagálni, hogy válaszul írtam egy klasszikus zenei értelemben elfogadható kompozíciót, rendes kottázással, gyors dallamfutamokkal - hogy ellentmondjak a lustaság vádjának -, PC-n hangszerelve. Amire persze kaptam mindenféle szubjektív megítéléseket. (szélsőségesen jót is, meg szélsőségesen rosszat is).


De ettől még nem ez vagyok, és a "8 óra szórakozás" gyanánt, ha megtehetem, nem zenével szeretek foglalkozni, legalábbis nem a klasszikus értelemben, hanem ezzel a... mi is lenne egy jó kifejezés rá... "hangászkodással".


Ugyanakkor az ember mégiscsak egy társas lény, ráadásul én sajnos valamilyen szinten társaságfüggő is vagyok - nem durván, csak sokszor van egy olyasfajta érzésem, hogy önmagamban "csak játék vagyok a semmiben" -, és jó lenne megismerni más olyan ember(eke)t is, aki(k) ilyesmivel szórakozna(k), aki(k) ugyanígy szokott/szoktak magának/maguknak ilyen zenéhez hasonlító, folytonos, folyamatosan hangzó **valamiket** csinálni.


Közelemben van egy olyan egyetemi képzés, ahol részben foglalkoznak hasonló dologgal is, meg is örültem, amikor ezt megtudtam, és azt hittem, hogy ez mekkora szerencse, de mivel sajnos meglátták/megtudták rólam, hogy auti vagyok, ezért eléggé kinéznek, amikor párszor próbáltam kapcsolatba kerülni, bekerülni, akkor igencsak lekezelőek voltak, plusz az egyik ottani hallgató, akivel iskolán kívül kapcsolatba tudtam kerülni, 2 alkalommal is olyan bunkóságot játszott meg velem, amit már nem tudok tolerálni, és az egésztől elvette a kedvemet. =[


Még a programok készítőivel, akiknek a szoftvereit szoktam használni, próbáltam levelezni ez ügyben, hátha sikerül valamelyikkel "összehaverkodni", de vagy nem válaszoltak, vagy azt írták, hogy őket a programozás része érdekli jobban, ezzel foglalkoznak, és ez elviszi minden idejüket.


Szóval tanácstalan vagyok ez ügyben.

Pedig örülnék, ha valakivel tudnék ötleteket cserélni, ilyen hangkísérleteket, improvizációkat csereberélni, vagy valamilyen zenei bolondságon együtt dolgozni.

De akár egy olyan találkozót is el tudnék képzelni, ahol összekötözgetünk ilyen elképzeléseket, és pár ital mellett folyamatosan csavargatjuk egymás patchjeit, akár ilyen 1-2 órán keresztül.

Ilyesminek nagyon tudnék örülni, sőt!!


Csak persze sokszor arra gondolok, hogy lehetetlen, nincs még egy olyan bolond, aki ezeket hallgassa perceken keresztül; de ott van az a gondolat is, hogy 1000 százalék, hogy ha ezek a szoftverek léteznek, amikkel ilyeneket meg lehet csinálni, akkor nem csak én vagyok az, aki ilyesmire használja ezeket a programokat, zicher, hogy 10 millióból legalább egy fél tucat ember van, aki szórakozik ilyesmikkel.



2021. jún. 1. 02:07
 1/1 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem a youtube kimeríthetetlen videóáradata már csak moduláris szintézis témakörben is elég jó perceket biztosíthat, és elég komoly bekövetni való arcokat tartogathat. Bitwig Studiora is ránéznék a helyedben (különös tekintettel a "Grid" képességeire, főleg mióta wavetable oszci is van). Az MPW bekövetését is ajánlanám, ott elég sok magyar mozog, és akad köztük tényleges modulársimogató arc rendesen. És persze tényleges ambient dolgok hallgatásával és fejben ízekre szedésével is érdemes napi jó adag szórakozós órát eltölteni, csak hogy ne ess abba a hibába, amibe sokáig én is, meg még elég sokan, hogy elszigetelt saját stílust alakítasz ki, ami nem úgy lett, hogy kb mindenből merít, amit csak szeret, hanem a kerék újrafeltalálásával próbál valami nagy, jól megélhető igazságot szerkeszteni... Nem lehetetlen, csak piszkosul ritka ugye.


Ezeket csak így gyorsan idesoroztam most, nekem a moduláris megfejtés, meg egyáltalán a nulláról kezdéssel tökölés nem módszerem, kicsit dobálnám is téglákkal a mai, tényleg alig-alig feldobott primitívekből építkező, nevetségesen low effort sound design "szokásrendet", így értelemszerűen nem törekszem hasonlóan alacsony komplexitás lassabb és nehezebb megvalósítására se... Talán a Bitwig Grid kezdett kicsit járhatóbb út lenni, amikor merész ötletek akartak jönni, de nekem még mindig egyszerűbb érzésből feljátszani a témát, és nem támaszkodni rövid, ismétlődő szekvenciák meg elhangolt LFO-k fura összjátékára. Legalábbis ha arról van szó, hogy ötlet van és meg kell csinálni. Előfordul velem is, hogy kísérletezős periódus gyötör, de akkor is inkább azt nézem, hogy mibe könnyű úgy belefeledkezni, hogy közben azért viszonylag könnyen üt is egy elfogadható szintet az, ami kijön belőle. Vassal szívesen játszanék én is, meg úgy szívesen megtapasztalnám, amikor sok kövér analóg szól, és külön el kell őket egyesével rontani, hogy ne egyék meg egymást, ellentétben a szoftveres dolgok fura elkásásodási hajlamával a szólamszám növekedésekor...

2021. jún. 1. 04:30
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!