Kezdőoldal » Szórakozás » Zene » A híres, legendás együttesek,...

A híres, legendás együttesek, énekesek (Beatles, Rolling Stones, Bob Dylan, Elvis Presley) említhetők egy lapon a régi klasszikus zeneszerzőkkel (Mozart, Bach, Haydn, Beethoven)?

Figyelt kérdés

2022. jan. 4. 16:20
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
92%

Hadd válaszoljak erre a kérdésre további kérdésékkel: Mit jelent az, hogy valaki "egy lapon van" a nyugati kánon legismertebb zeneszerzőivel? Miért fontos, hogy valaki az "ő szintjükön van"-e, avagy sem?

Tapasztalatom szerint az, hogy Beethoven, Mozart, meg a többiek a zene etalonja, egy olyan dolog, amit emberek csak úgy szeretnek mondani, akkor is, ha a leghíresebb műveiken kívül semmit nem hallottak tőlük, és megindokolni se nagyon tudnák, hogy miben merül ki a zsenialitásuk. A dolog simán csak bele van égve a kultúránkba, mint az, hogy okos ember = Einstein, nagy könyv = Háború és béke, stb. - mindenki kapásból megkérdőjelezhetetlen tényként hallja ezeket, és így ő maga is alapértelmezettnek veszi őket. Félreértés ne essék, ezzel nem támadni akarom ezeket a zeneszerzőket, csak azt mondom, hogy nem látom magam előtt a szempontokat, amik alapján el kéne bírálni a Beatles-t, vagy Dylan-t, hogy eldöntsük, hogy "felérnek"-e Beethoven-hez.

2022. jan. 4. 17:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
95%

A kérdező is egy lapon említette őket a kérdésében.

Szóval úgy tűnik, lehet.



Amúgy meg teljesen értelmetlen.

2022. jan. 4. 18:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
91%
én laikusként azt látom h az általad felhozott zenekarokra nem véletlen van kitatálva a "könnyűzene" fogalom, így nem lehet egy lapon említeni őket. mindez nem fog le kultúrális erőformáló erejökből
2022. jan. 4. 22:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 Mansour ***** válasza:
95%
Szerintem a kérdésben felsorolt együttesek nem, de a progresszív rock jó része igen. Amúgy nagyrészt egyetértek az 1-es válaszolóval is.
2022. jan. 5. 17:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
100%

Mótvá ilyen kérdés. :) A zene mint olyan miatt vannak egy lapon, de nincs sok értelme az összehasonlításnak. A nagy klasszikusok zenéjét a maguk idejében nem hallották annyian, mint a maiakat, a fontosságukat a zenei tartalom adja, nem a hype. És simán lehet, hogy voltak még náluk is zseniálisabb, de ismeretlen alkotók, akik után nem maradtak fenn művek.


Fordítottan nézve a Beatlesre sem emlékezne ma senki, ha Epstein nem lát bennük üzletet, és nem csinálja meg a hype-ot. Egy darabig eljátszogattak volna a Cavernben, aztán annyi. Ha Elvis nem sétál be a Sun stúdióba, hogy lemezt vegyen fel az anyukájának, akkor egy ismeretlen sofőrként éli le az életét. A Rolling Stones pedig eleve egy talicska sz@r zenei szempontból, mégis hűmekkora, meghatározó, blablabla zenekarrá lett felfújva. Másokra, náluk kreatívabbakra, jobbakra meg nem emlékszik már ma sem senki.


Az egy óriási illúzió, hogy a tehetség mindig utat talál a zenében, ahogy az is, hogy az ismertség és a művészi teljesítmény kéz a kézben járnak.


A gyermek Mozart hasmenéses székletében több zenei kreativitás van, mint egyes világsztárok teljes életművében. Ezzel nincs mit tenni, mindenki élvezze a zenét mérlegelés nélkül. Ha ehhez némi műveltség meg esztétikai érzék is párosul, hát annál jobb.

2022. jan. 6. 08:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
100%

#5: "mindenki élvezze a zenét mérlegelés nélkül"

Hát, igen. Én popzenén nőttem fel, de egy időben elkezdtem intenzíven hallgatni pl. Beethoven-t, Mozart-ot, Schumann-t, illetve operákat.

Egy idő után az általam (egyébként azóta is) hallgatott popzenék túl egyszerűnek és fantáziatlannak kezdtek tűnni a komolyzenéhez képest. A komolyzenékben érzek valami időn- és térenkívüliséget, valami "felsőbb tudattól" származót.

2022. jan. 21. 12:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
100%
Kicsit off, de vannak mai együttesek, akik jazz-re vagy "progresszív" zenére feldolgoztak klasszikusokat, pl. Ekseption, ELP. Kíváncsi lennék, ha az eredeti zeneszerzők meghallanák, mit szólnának? Gondolom "ráéreznének" és tetszene nekik. (Beethoven sajnos nem tudná meghallgatni.)
2022. jan. 21. 12:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
100%

Egyszer egy YouTube-on lévő Omega számhoz írta valaki, hogy az Omega az utókor számára egyenértékű lesz Beethoven-nel vagy Mozart-tal. Írtam, hogy nem lesz olyan és szerintem ezzel az Omega tagjai is egyetértenének velem.

Hogy miket nem írtak nekem válaszul...

2022. jan. 21. 12:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 Mansour ***** válasza:
100%
Az Omega szerintem sem, de a Yes, King Crimson és még néhány kiemelkedő progresszív rock együttes bizonyos zenéi szerintem egyenértékűek lesznek.
2022. jan. 21. 13:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
100%
Csak az a helyzet, hogy Beethoven, Mozart zeneszerzők és a műveiket egy képzett szimfónikus zenekar bármikor játszhatja amíg érdeklődés van rá. De egy Yes-t nem fog kiállni játszani egy jövőbeli zenekar, mert nem is lenne olyan, minr az eredeti. Így ezek csak a felvételeken élnek majd tovább, kérdés, hogy meddig?
2022. jan. 21. 17:34
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!