Kezdőoldal » Szórakozás » Zene » A régi magyar együttesek...

A régi magyar együttesek slágerei (Omega, LGT, Piramis stb.) között miért ilyen sok a nyugatról való átemelés?

Figyelt kérdés
Ezen együttesek nem kevés számáról kiderült már, hogy engedély nélkül vették át egy nyugati dalról

dec. 16. 12:21
 1/8 anonim ***** válasza:
91%
Nyugati zene nem nagyon került be az országba, így ők úgy gondolták, hogy akkor elhozzák az országba. Ami szerintem dicséretes.
dec. 16. 13:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
19%
Mert saját kútfőből nem tudtak elég jó számot írni. Amúgy a Piramisnak melyik száma lopott?
dec. 16. 13:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
81%
Amiért a klasszikus zeneszerzők is szemérmetlenül másolják Mozartot és Beethovent - ha '60-as/'70-es évekbeli rockzenekar voltál amely a Beatlest, a Rolling Stonest vagy a Deep Purplet tartotta bálványnak, akkor elég nehéz lett volna elkerülni, hogy ne inspirálódj általa vagy esetleg ne valami olyan zenét írj ami kísértetiesen hasonlít ahhoz, amit egy koncerten hallottál. Ez lehet szándékos, de lehet csak egy sima dallamtapadás is egy alkoholgőzös buli után. Pl. a Bergendy a Süsü a sárkányról szentül állította, hogy nem ismerte az eredetit - s igazából simán el is lehet hinni, hogy név szerint nem ismerte Willie Mitchell Cherry Tree c. dalát, de lehet, hogy egyszer játszották az egyik dzsesszfesztiválon ahol járt és megragadt a tudatalattijában a ritmusa. A krautrock zenekarok is a brit meg amerikai példaképeikről koppintottak, a japánok is átemelnek mindent a kedvenceiktől. A kérdés nem az, hogy van-e másolás, hanem az, hogy mennyire jó ízléssel teszik.
dec. 16. 13:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%

#3 Egy dolog inspirálódni, egy másik dolog a más által kitalált zenei témát telibe átemelni, egy harmadik dolog az egészet pofátlanul letagadni.

De amúgy ja, a híres nyugati együttesek is nyúltak, mint a gép (gyakran kevésbé ismert együttesektől).

dec. 16. 19:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 veterán vas ***** válasza:
100%

Kérdező!

Légy szíves írj konkrét példát az említett három együttesre.

dec. 16. 21:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

Nem a kérdező vagyok, de pár példát én is tudok:

Omega - Varázslatos fehér kő (Uriah Heep - July Morning)

Omega - A hetedik napon (Deep Purple - Fireball)

LGT - A rádió (Chicago - Dialogue)

Kovács Kati & LGT - Az eső és én (Santana - Treat)

LGT - Nekem ne mondja senki (Deep Purple - Mary Long)


Aminél nem vagyok biztos benne, hogy melyik az eredeti, de nagyon nagy a hasonlóság:

LGT - Ő még csak 14 (Black Sabbath - Sabbra Cadabra)


És aminél egyértelmű az inspiráció, de lopásnak azért nem nevezném:

LGT - Tengelykezű félember (Black Sabbath - Iron Man)

dec. 17. 09:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
100%

#6 Azért a felsoroltak egy része inkább csak inspiráció, vagy akár véletlen egybeesés a műfaj korlátozott formavilága miatt.

Viszont hogy ne csak a magyarokat ekézzük, a listáról a Fireball telibe nyúlja a Warpig nevű nem túl ismert kanadai banda egy évvel korábban kiadott Rock Star című számát.

dec. 17. 12:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
100%

Kovács Kati & LGT - Az eső és én (Santana - Treat)


Na, ez egy érdekes fogás, nem is ismertem csak a Szabó Gábor féle felvételt pár évvel korábbról (Ami nem jelenti azt hogy akkor már nem volt több éve megírva a dal)

https://www.youtube.com/watch?v=TYR861EAVKo


Tény, hogy a Treat először 1969ben szerepel Santanánál, de nem tartom kizártnak, hogy ezt is Szabótól vette át, akárcsak a Black Magic Woman-t (Szabó - Gypsy Queen).


Szabó és Santana ismerték egymást, dzsemmeltek is együtt többször. simán kinézem, h közös alhoholgőzös, mindenfélefüstös mámorban született ez a dallam.


https://www.youtube.com/watch?app=desktop&v=LofvAfjfJqQ

dec. 19. 16:53
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!