Kezdőoldal » Szórakozás » Zene » Milyen szolmizációs hangon...

Milyen szolmizációs hangon kezdődik a 'Hull a hó, hull a hó, mesebeli álom c. dalocska?

Figyelt kérdés
Tanulok zongorázni, (otthon, magamtól) felragasztgattam a billentyűkre, hogy dó, ré, mi, fá, szó, lá, ti, dó... És megszereztem a kottáját. Nincsen beírva szolmizálás, ami nem baj mert megtudnám csinálni, csak nem tudom hogyan lehet meghatározni, milyen hangon kezdődik a dal. Az ABC-s nevekhez meg nem értek. Légyszi megmondjátok, hogy kezdődik? :)
2010. dec. 13. 22:04
 1/9 anonim ***** válasza:
Milyen előjegyzésű? (Hány kereszt vagy b van a kotta elején?)
2010. dec. 14. 08:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:

Ezt így nehéz lesz elmagyarázni, mert a kodály módszer és a kotta olvasás nincsen összhangban a fejedben. Nem a te hibád, hanem a tanárodé, aki tanította, mert szerintem nem volt tisztába a két rendszer átjárhatóságával, vagy nem tudatosította benned (feltételezem ő még az ált. isk tanárod volt). Ami gáz, mert a kodály módszernek pont az lenne a lényege, hogy megtanuld a szabályos hangközöket, majd pedig azt bármelyik hangnembe alkalmazni tudd. Fentiek nehezen értelmezhető a kérdésed, mert C-dúrban (ha a kottán nincsen előjegyzésed), akkor a dó-t a zongorád egyik olyan fehér billentyűjére kell felfestened, ami mellett fehér billenytű van és a sorban nem három fekete billentyű következik. C#-dúrban viszont a mellete lévő fekete billentyűre kell a dó-t felfestened.

Ez most kegyetlenül fog hangzani: Kapard le a billentyűkről a ragacsokat és fordulj egy rendes zongoratanárhoz!

2010. dec. 14. 08:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:

Első vagyok. Én is tisztában voltam azzal, hogy nem érdemes itt belekezdeni a kottaolvasás alapjaiba. Ezért gondoltam, hogy a hangnemhez megmondom melyik az alaphang (melyik vonal a dó), aztán pötyögheti c dúrban, ha akarja. :)


Amúgy én is csak azt tudom ajánlani, hogy irány egy zenetanár! Ha már megtanultad olvasni a kottát, onnantól próbálkozhatsz egyedül is a zongorázással (már ha csak magadnak akarsz zenélgetni, ha komolyabbak a szándékaid, akkor inkább tanár). Nem olyan bonyolult dolog az a kottaolvasás, mint ahogy elsőre látszik. :)

2010. dec. 14. 08:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:
6.os vagyok még csak. Nem tanulok zongorázni, nem is engednék a szüleim. Én úgy értettem, ügye az ABC-s nevek mindig ugyanott vannak, de a dó, ré , mi fá helye változik. én letoom olvasni a kottáát, csak nem tudodm, hogy hol van a dó helye! És a bnőm, aki 3 éve fuvolázik, meg szolfézsra jár, még ő sem tudja, hogyan kell meghatározni, meg hogy mittől függ hogy hol van a dó helye. Ez nem is érdekel, mert csak ezt az egy dalt kell eljátszam.
2010. dec. 14. 16:00
 5/9 anonim ***** válasza:
Tehát térjünk vissza az elejére: mi az előjegyzés?
2010. dec. 14. 21:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

Nem akarok leereszkedő lenni, de felteszem nem tudom, mi az előjegyzés. Az ötvnalas kotta kezdődik a zenei kulccsal, folytatódik az ütemjelzéssel (2/4;3/4;4/4;6/8;5/4; stb), majd folytatódik az előjegyzéssel, aminek a jelőlése vagy # vagy b. Ha nincsen előjegyzés, akkor C-dúr a hangnem, és a dó a C helyén van. Azon a két egymás mellett fekvő balról a második fehér billentyűn kell kezdened, és két fekete billenytű következik a sorban.

Ha egy kereszted van, akkor azon a fehér billentyűn van a dó, ami a három fekete billentyű között van, és balról az első a hármas blokkban.

Valahogy...

Írd meg légyszi, hogy mi az előjegyzés és jön a segítség!

2010. dec. 15. 08:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
Öncenzúra: ez így nem biztos, hogy ott kell kezdned. Azt is kellene tudni, hogy hangjegy melyik vonalon helyezkedik el...
2010. dec. 15. 08:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:
Annyira profi vagyok, hogy szőkeségemből kitörve megnéztem neten hogy a C az első alsó pót vonalon helyezkedik el, és letudom játszani a dalt. :P
2010. dec. 19. 17:08
 9/9 A kérdező kommentje:
Az előjegyzés a # meg a b, ha a sor elején van, és módosítójel ha ütem elején van.
2010. dec. 19. 17:10

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!