Kezdőoldal » Szórakozás » Zene » Abszolút hallás vagy mi?...

Abszolút hallás vagy mi? Segítség!?

Figyelt kérdés

Hello,


Én egy 17 éves srác vagyok és 15 évesen kezdtem gitározni. Elég maximalista vagyok és igazából azt szeretném elérni, hogy hallás után el tudjak játszani szinte bármit, meg tudjam nevezni a hangokat, akkordokat hallás után, stb.... Olvasgattam neten ezután, és kb. az emberek 80%-a azt írja, hogy ez az abszolút hallás, és ezt nem lehet megtanulni. Ez nagyon elvette a kedvem az egésztől, mert elég maximalista vagyok, és ha ezt meg tudnám tanulni, akkor az nagyon sokat jelentene nekem. Nem akarok hivatásként zenélni, de akkor is ez az egy célom van jelenleg, de nem tudom hogy most tényleg lehet tanulni vagy nem...


Volt szerencsém járni amúgy a kedvenc gitárosom koncertjén, aki teljesen magától tanult és 4 éves kora óta gitározik, és tudtam vele beszélni a színpad mögött. Amikor rátértem az ilyesmire, akkor azt mondta hogy: "You gotta hear thats a C and a G..." Tehát azt hallanod kell hogy ez egy C és egy G, stb... Szóval neki ez nem probléma.


Én is megtudom ezt tanulni? Hogyan? Szeretném én is azt az utat végigjárni mint a nagyok és tényleg csak dalokból tanulni (persze tanulok hozzá elméletet :) ), és ezt elérni, amit fentebb említettem.


2011. jún. 1. 19:53
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:

Ez valóban egyfajta adottság, de véleményem szerint fejleszthető. Nyilván, minél fiatalabban kezdi valaki, annál jobban megszokja ezeket a dolgokat. Senki sem születik hangvillával a fülében. :) (Remélem)


Próbálj nagyon sok mindent eljátszani. Ugye itt a lényeg, hogy kell valami, ami alapján azt tudod mondani egy hangra, hogy az C, vagy G. Nem úgy megy, hogy a hasadra ütsz, és mondasz egy hangot. A hangok, mint minden más, relatív dolgok, értelemszerű, hogy egymáshoz viszonyítva tudod őket kihallani. Ehhez az kell, hogy minél több zenét ismerj, és ismerd ezeknek a hangjait. Ezért próbálj eljátszani minél több dolgot.


Nekem még lenne egy olyan tippem is, hogy esetleg kiválasztasz egy hangnemet magadnak, megnézed, melyik hangokból áll az, és próbálsz valamit improvizálni ezekkel a hangokkal. Idővel szerintem kialakul majd egy kielégítő hallásod. De ezek csak laikus megjegyzések, de hátha segít. :)

2011. jún. 1. 20:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 Thurston ***** válasza:

Nem kell abszolút hallás a hallás utáni játékhoz. Az abszolút hallás azt jelenti, hogy mindenféle viszonyítási alap nélkül egy darab hangról meg tudod mondani, hogy az milyen hang.


Ergo ha ott van a gitár a kezedben, és van lehetőséged lepengetni egy hangot, ami talán nem fog passzolni, akkor ahhoz mérten már képes leszel belőni, hogy hova kell nyúlni. (Ha nem abszolút a hallásod, akkor relatív: kell viszonyítási alap.)


Idővel egyre jobban bele fog égni a fejedbe az, hogy egy-egy bundhoz nyúlva milyen hangot fogsz kapni. És nem feltétlenül kell ehhez semmiféle elméletet tanulni egyébként. Csak sokat zenélni, és figyelni a hangokra.

2011. jún. 1. 20:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 Thurston ***** válasza:

"Ugye itt a lényeg, hogy kell valami, ami alapján azt tudod mondani egy hangra, hogy az C, vagy G. Nem úgy megy, hogy a hasadra ütsz, és mondasz egy hangot. A hangok, mint minden más, relatív dolgok, értelemszerű, hogy egymáshoz viszonyítva tudod őket kihallani."


Na, látjátok ez hülyeség. Az abszolút hallás pont azt jelenti, hogy nem relatívan hall az illető. De ahogy te is írod, ez nem szükséges ahhoz, hogy hallás után játsszon az ember.

2011. jún. 1. 20:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:
Én valami olyasmit szeretnék hogy hallgatok egy dalt: "Hmmm, ez egy G lesz, lefogom, és az :D" Szóval ilyesmit :D. Azt mondta a kedvenc gitárosom is, hogy "Hallanod kell, hogy az egy G vagy akármi"
2011. jún. 1. 20:20
 5/11 Thurston ***** válasza:

Nem kell. Hidd el, hogy semmivel sem leszel hátrányosabb helyzetben, ha előtte le kell fognod egy hangot, amit biztosan ismersz...


Kábé három év gitározás után jutottam arra a szintre, hogy ha lepengettem üresen a legmélyebb húrt, akkor ahhoz viszonyítva utána bármit el tudtam játszani elsőre amit kigondoltam, vagy hallottam.

2011. jún. 1. 20:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:
Amúgy azt is mondta, hogy amikor gyerek volt akkor a bátyjával olyat játszottak, hogy hátat fordítottak egymásnak és akkor valamelyikük pengetett egy hangot és a másik megmondta mi az. Ilyet én is szeretnék :(
2011. jún. 1. 20:24
 7/11 Thurston ***** válasza:
Jó, akkor kezdj el zenével foglalkozni három éves korodban.
2011. jún. 1. 20:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:
...
2011. jún. 1. 20:29
 9/11 mbalage ***** válasza:
55%

Az abszolút hallás valóban azt jelenti, hogy viszonyítási alaphang nélkül is meg tudod mondani egy hallott hang magasságát. De szerintem nem kell erre törekedni, nem ettől jó zenész a zenész, sőt az abszolút hallás egyes esetekben hátrányos is lehet! Ez inkább egy különlegesség, egy mutatvány, mint pl. a telefonkönyv-memorizálás.


Egyesek szerint az abszolút hallás csakis születési adottság kérdése, mások szerint idővel bárki megszerezheti. Én azt gondolom erről, az abszolút halláshoz egy jó fül, és egy különlegesen erős zenei hang-memória szükséges, amihez azonnal viszonyítani tudja az illető az éppen hallott hangot. Gondolj csak bele: a 440 Hz (vagyis az A hang) csak egy önkényesen felvett frekvencia-érték, ami ráadásul régebbi korokban nem is ennyi volt!


Az akkord-azonosítás, és a dallam-visszajátszás pedig igenis a relatív hallás témakörébe tartozik, és megfelelő gyakorlatokkal jól fejleszthető!

2011. jún. 1. 23:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
Nem 3, hanem 10 évesen kezdtem a zenélést. Sokan mondták már, hogy abszolút hallásom van, pedig tudom, hogy nincs. Csak az van, hogy annyit zenéltem már életemben, hogy megtanultam. Ha kapok egy új dalt, 2-3 másodperc a hangnem meghatározása, aztán hangszer nélkül is el tudom mondani az összes hangot és akkordot valós időben. Szerintem ez a fontos a zenéléshez. Sokkal több jó zenész van, mint amennyien abszolút hallással születnek.
2011. jún. 2. 07:37
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!