Kezdőoldal » Szórakozás » Zene » Honnan tudom, melyik húrt...

Honnan tudom, melyik húrt kell megpengetni?

Figyelt kérdés

Szeretnék elkezdeni gitározni, van is egy klasszkius gitárom, oktató füzetem is van hozzá, de egy valamit nem találok meg sehol sem.. honnan tudom hogy melyik húrt kell megpengetni? pls mondjátok meg! a válaszokat előre is köszi! :D

13/l


2011. okt. 1. 11:18
 1/5 anonim ***** válasza:

őő ha van ilyen füzeted, nincs leírva? milyen az a füzet? mi van benne?..

most így nehéz lenne magyarázkodni..

2011. okt. 1. 11:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

Tehát a zeneelmélet nincs leírva az oktatófüzetben, úgy értem hogy a hangsorból milyen hangokat kell együtt vagy külön külön játszani, hogy értelmes zene legyen belőle, vagy az akkordok sincsenek leírva ? :D Jó kis oktatófüzet lehet :D


Na jó nem olyan bonyolult ez :) De ha részleteznéd többet tudnánk segíteni

2011. okt. 1. 11:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

[link]

így néz ki.

benne van hogy milyen gitártípusok vannak.. meg a hangolás, tabulatúra kotta megértése, e-moll, a-moll, de csak a lefogása, meg rengeteg kotta, meg a dúrok, stb..

2011. okt. 1. 11:58
 4/5 anonim ***** válasza:

ahha nekem is volt ilyen..na az nem a zeneelméletről híres...:L hm ugye az akkordok rajzánál az egyes húrok előtt vannak fekete pöttyök, vagy épp x-ek. igaz? tehát azokat a húrokat kell pengetni az egyes akkordoknál, ahol "pont" van.. a pengetés meg le van írva nem?

plusz abban a könyvben van egy olyan rész is, hogy akkordbontás. ? ott láthatod, hogy melyik húrt kell pengetni pl.

2011. okt. 1. 12:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

A lányok általában zenében jók voltak a mi sulinkban (én egyáltalán nem értettem, mondjuk fiú vagyok :) nem tudom,

hogy te hogy állsz ezzel kapcsolatban :) Az igaz hogy a neten angol nyelven tanultam, és nem igazán ismerem a

magyar zenei kifejezéseket, és az is hogy a magyarban valahogy szokás, hogy mindent olyan bonyolultan magyaráznak el, mintha zeneakadémiai professzorok lennének, ami nem baj, mert jó ha úgy is megérti az ember, de ahogy már írtam nem olyan nehéz, majd rájössz hogy tök egyszerű. Ha a főbb dolgokat tudod, mint a hangok, hangsorok, hangközök, akkordok hogy épülnek fel, meg a gitár rendesen be van hangolva, akkor menni fog. És persze egy kis zenei hallás sem árt... :)

Akusztikus gitár hangolása E A D G H E legmélyebb húrtól a legmagasabbig (persze lehet másképp is hangolni, főleg

elektromos gitárok esetében), a neten lehet találni rengeteg oldalt, videót, programot, aminek a segítségével be tudod (itt a füleidre szükséged lesz), vagy tunert is lehet használni. Elég az is ha csak az egyik húr van behangolva, onnantól kezdve azon a húron megtalálod a többi hangot is, a többi behangolásához. De kezdők szerintem jobb ha nem így csinálják, hanem mindet külön külön. Egyébként mindig lentről felfelé hangolunk, vagyis a laza húrt húzzuk meg, és nem fordítva, így nehezebben hangolódik el.

És most egy kis zeneelmélet: biztos te is hallottál róluk, vagy ismered is a hangsorokat. Többféle is van, pl. az ötfokú vagy pentaton skála, hétfokú stb. De maradjunk a hétfokú hangsornál, pl: C dúr hangsor: CDEFGAHC. A zongorán a fehér billentyűk (C-től c-ig, mert A-tól A-ig a fehér billentyűk az A-moll hangsort alkotják). Az akkordok a hétfokú hangsorok első, harmadik, és ötödik hangjából állnak, tehát ebben az esetben a C, az E és a G. Ez a C-dúr AKKORD. Persze ezeket lehet bővíteni, a sor 7. hangjával (H) vagy a 9.-el (D), vagy van olyan hogy bizonyos hangot lentebb vagy fentebb szállítunk, szűkített, bővített, domináns akkord de most ebbe nem megyek bele... :) Amúgy ez sem bonyolult. Ezeket lehet egyidejűleg (harmónia) és egymás után (dallam, melódia) játszani. Persze nem feltétlen

kell akkord hangokat játszani, hogy dallam legyen belőle, lehet az bármilyen más is.

Most vegyünk egy másikat: C moll hangsor. Ennek a hangjai C, D, ESZ, F, G, ASZ, H, C. Itt a harmadik és a hatodik hang lejjebb lett szállítva. Vagyis a zongorán az E és A helyett az előtte lévő fekete billentyűket kell lenyomni. A C moll AKKORD tehát abban különbözik, hogy a második hangja eggyel alacsonyabban van: C, ESZ, G. Bármelyik akkordot bárhol eltudod játszani a gitár fogólapján, ezért jó ha nem csak a mintákat tanulod meg, hanem a szabályt ami szerint ezek felépülnek, hogy milyen hangokból. A hangok sorrendje is változtatható, bár szinte kizárólag az alaphang a legmélyebb vagyis első hang de ezt is lehet változtatni, ezt inverz akkordnak nevezzük.

De ennél egyszerűbb, ha a hangsorokat hangtávolságokkal írjuk le: a dúr hangsor 2-2-1-2-2-2-1, a moll pedig

2-1-2-2-1-3-1. Ez azt jelenti, hogy bárhonnan indulva a gitár fogólapján vagy a zongora billentyűzetén felfelé, ezeket a hangközöket lépkedve, mindig egy dúr vagy moll hangsort kapsz. Tehát a C-től kezdve 2-vel magasabban a D, aztán megint 2-vel az E, aztán 1-el az F és így tovább, és akkor C-dúr hangsort kapsz, az alaphang pedig az első hang, amivel kezdesz, ami egyben a hangsor neve is. Egyébként ha egy billentyűvel, vagy a gitáron egy érintővel (bunddal) lépsz arrébb, akkor mindig csak egy félhangot lépsz, ahhoz hogy egy egész hangot lépj, kettővel kell.

Az akkordoknak van egy fajtája, a kvintakkord (power chord), amit a rock, metal, punk és egyéb ilyen zenékben gyakran hallhatsz, amikor torzítást tesznek az elektromos gitárra, és "zúznak". Ez azt jelenti, hogy a hangsor alaphangját játszod, és az ötödiket (kvint), a harmadikat kihagyod, vagyis például egy C kvintakkord az C, G. Vagy lehet C, G, C ettől még erősebb lesz (itt nincs dúr vagy moll). Ezeket a felső három húron szokták játszani, amik sodrottak, olyan is van hogy a felső 4 sodrott, sőt 8 húros gitárnál 5.

A zenék valamilyen hangnemben vannak írva. Persze egy számon belül is lehet hangnemváltás. De ha egy hangnemben írunk zenét, az azt jelenti hogy egy dúr vagy moll hangsor hangjaiból áll (bár használhatunk, és gyakran

használnak is kívülálló hangokat, de ha nem megfelelően, akkor könnyen elronthatják a hangzást). A lényeg hogy ha

például akusztikus gitáron akkordokat játszunk, akkor egymás után olyanokat szoktak, amik egy hangsor hangjaiból épülnek fel. Ebben az az érdekes, hogy lehetnek moll vagy dúr akkordok is. PL: a C dúr hangsor CDEFGAHC. De ennek a hangjaiból a C dúr akkordon kívül lehet alkotni A moll akkordot, D moll-t és még sok másikat...

Lehet hogy egy kicsit bonyolult lett és hosszú, vagy már tudtad is ezeket (meg az is hogy valahol rosszul írtam valamit :). Persze ezen kívül még van 1-2 dolog, de egyáltalán nem nehéz. Sok ismert világhírű gitáros van, akik alig tudnak valamit zeneelméletből. Mégis nagyon jó zenéket írnak, és kitűnő gitárosok. De azért jó, ha valaki minél többet tud, attól csak jobb lesz. Ha valaki az alapokat megtanulja akkor menni fog, a gyakorlás teszi ki a nagyobb részét a gitártanulásnak. A legjobb és legsikeresebb zenészek abból lesznek akik nem a már befuttatott dolgokat játszák, amit mindenki más, hanem akik nyitottak, és valami újjal tudnak előrukkolni.

Jó szórakozást és tanulást!

2011. okt. 1. 22:31
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!