Kezdőoldal » Szórakozás » Zene » Mi a különbség az angol és a...

Mi a különbség az angol és a bécsi mechanikás zongora/pianínó között?

Figyelt kérdés
Wikipédián azt írták, hogy az angol mechanikáson a gyors játék nem engedhető meg, mert nehéz a billentése, arra a bécsi alkalmas inkább. Máshol azt írják, hogy Liszt Ferenc írt olyan darabokat, amiket lehetetlen eljátszani bécsi mechanikáson, mert gyors, stb.. Mindenhol mást írnak, melyik a helyes?

2012. ápr. 30. 13:28
 1/1 karoly625 válasza:
100%

Kedves Kérdező!

Valószínűleg már nem aktuális, de azért csak írok pár gondolatot, hátha másnak is hasznos. Én is megtaláltam a Wikipedián az idézett leírást, az azonban egy 18-19. század fordulóján élt művész véleménye volt. Ez persze mit sem változtat annak helyességén, csakhogy - az árbeli különbségtől eltekintve - sok minden változott és fejlődött azóta. Ha valaki zongoravásárláson töri a fejét, mindenképp ki kell próbálnia előtte. Én egy bécsi mechanikájú páncéltőkés zongorán tanultam, nagyon szerettem. Játszottam több angol és bécsi mechanikájú zongorán és pianinon is. Tényleg nincs két egyforma billentésben és hangzásban sem. Felhasználói szemmel az a tapasztalatom, hogy a bécsi mechanikás zongorák inkább a lomhábbak, valamivel kisebb a hangerőbeli terjedelmük. Több cikket is olvasva több helyen megjegyzik, hogy a bécsi mechanikás zongoráknál csak akkor billenthető le újra egy hang, ha annak a billentyűje már felemelkedett, míg az angol mechanikás esetében a teljes felemelkedés előtt is már újra billenthető, ami a gyorsabb repetíciókat teszi lehetővé. És tényleg ezt tapasztaltam, az angol mechanikás zongorák valamivel kényelmesebb, könnyedebb billentésűek - legalábbis azok, amiken eddig én játszottam. Ennek ellenére valószínűleg bécsi mechanikás zongorát fogok vásárolni, mert az ára jóval kedvezőbb, otthoni használatra tökéletes hangerővel rendelkezik egy rövid bécsi zongora is - még a szomszédok és több, mint elégséges hangerőt kapnak belőle. Ráadásul a hangerőt inkább a zongora - és a húrok - hossza adja, nem annyira a mechanika. Szóval ami különbséget összegezve én tudok, az a billentési könnyedség és gyorsaság az angol mechanikás javára. Találtam egy honlapot, ahol egy zongorákról szóló cikkel kapcsolatban folyik egy kis levélváltás, íme:

[link]

2014. okt. 10. 20:31
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!