Kezdőoldal » Szórakozás » Zene » Lehet e igy szólózni a gitáron?

Lehet e igy szólózni a gitáron?

Figyelt kérdés
Van egy elekromos gitárom. namost, vannak dalok amelyeknek csak az akkordjait ismerem, a zongora kottája pedig nincs meg, igy a dal intro riffjét, se a szóló nem tudom eljátszani, csak az akkrodok vannak meg. Lehet igy valahogy akkord felbontásában eljátszani a szólót?? Esetleg egy link vagy rövid magyarázat ezzel kapcsolatban?!

2012. aug. 26. 22:21
 1/8 anonim ***** válasza:

Lehet-e a gombhoz varrni a kabátot? Elméletileg az akkord harmónia tartalmazza a dallam hangjait, de mindig van kivétel.

A szám írás folyamata pont ellentétesen zajlik. Először is van egy dallamod, amihez megkeresed a szerinted oda illő harmóniákat. Feltételezem a kezedben van egy általad eljátszani kívánt szám ének szövege, ami fölött jelölik a dallam harmóniákat. Ha erről van szó, akkor ezek az akkordok csak az énekdallam harmóniáit jelöli, kvázi köze nincsen a szám eredeti gitár témájához.

Két lehetőséged van:

1. Megkeresed a szám gitár kottáját, tab-ját, stb.

2. Fül alapján, a gitároddal leszeded a szám gitár játékát.

+1 Megkérsz egy tapasztalt gitárost, hogy a 2. pontban járjon el.

2012. aug. 27. 11:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
aha értem, a második variáció lesz szerintem a lehetség, vagy a +1 de azért kösz:)
2012. aug. 27. 16:01
 3/8 anonim ***** válasza:

Én nem teljesen értem amúgy a kérdést.

A profi gitárosok 90%-a így szólózik.

Tudják az alapharmóniákat és tudják, hogy adott hangnemben ilyen akkordokra milyen skálák illenek, ezekből játszanak különböző futamokat és begyakorolt figurákat.

Ha az eredeti szólót szeretnéd lejátszani arra nincs trükk, le kell ülni és hangonként lefülelni.

Persze itt is nagyon sokat segít, ha tudod az elméletet, mert nem csak véletlenszerűen keresed a hangokat, hanem van valami halványsegédfogalmad...


Az előző válaszolóhoz annyit tennék hozzá, hogy ez egyáltalán nem így van:

"A szám írás folyamata pont ellentétesen zajlik. Először is van egy dallamod, amihez megkeresed a szerinted oda illő harmóniákat."

Mindig először születik meg az akkordmenet és erre épülnek a dallamok, fordítva abszolút nehézkes lenne és kevésbé hatékony.

2012. aug. 27. 17:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
Harmadik: te most tényleg azt akarod bemagyarázni, hogy kitalálsz egy akkordmenetet, majd arra írsz egy dallamot?
2012. aug. 28. 21:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

Nem bemagyarázni akarom, ez így működik.

Nem hallottál még például az improvizációról??

Vagy gondolod ott is a szólógitáros szólózik és a többiek improvizálják alá a kíséretet?

2012. aug. 28. 21:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
sráácok, ez változó :D pl klasszikus zenét sokszor úgy írják, van egy hangnem, és van egy egyszerű, basszusvonal.. és arra találnak ki akkordokat, majd próbálnak egy beleillő dallamot.. de pl bizonyos komolyzenei műfajokban több szólam van, egymástól függetlenül is akár, és majd a végén jön ki, hogy hol milyen akkord épült fel. namármost, mai zenészek között is van, aki pl szólamokra építkezik, pl Jazznél ez elég jellemző, egy Jazz zongoristánál, de mondjuk egy rock számnál szerintem van egy akkordmenet, és majd ahhoz igazodnak a skálában. Ha most hülyeséget írtam, várom a hozzászólásokat :D
2012. aug. 28. 22:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
A kérdező nem az improvizatív játékra kérdezett. Egyébként próbálj meg pontosabban fogalmazni, mert az akkord menet és a hangnem nem ugyan az. Nagyon nagy sztárnak kell lenned, ha azt hiszed, hogy szabad játéknál a kíséreted pontosan azokat az akkordokat fogja játszani, amit te kitaláltál. Improvizáció esetén a megbeszélt hangnemen belül nyilván mindenki keresi a határokat. Bár a szólista adja a dallamot, a zene alapmotívumát, de a kíséret tudja a zenében akár a feszültséget, akár a harmóniát megteremteni.
2012. aug. 29. 08:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
Tehát összegzem, valamilyen mértékben tudok kottát olvasni, de van olyan dal aminek csak az akkordjai vannak meg, a kotta meg lehet hogy csak maga a szerzőnél. Erre voltam kiváncsi mert a dal B-ől indul és a szólója nem tünik nehéznek, és próbálom lehallgatni a hangokat (ami nem könnyü) azért irtam ez a kérdést hátha van erre valami technika.
2012. szept. 2. 16:27

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!