Kezdőoldal » Szórakozás » Zene » Mi a különbség a rap, pop és...

Mi a különbség a rap, pop és a hip-hop között? Nekem annyira egyformának tűnnek.

Figyelt kérdés
lehetőség szerint úgy h énis megértsem:D

2013. márc. 30. 13:01
1 2
 11/19 anonim ***** válasza:
100%

"hatvanas években a klasszikus rhythm n blues"

Ezt nem vitatom, de akkoriban ezt még nagyon nem így hívták...

A Rythm N' Blues, azaz a mai RNB csak a 90-es évek közepén jelent meg, olyan előadóktól, mint a Nina Sky, Justin Timberlake, Britney Spears. Az RNB-nek, mint sok más ma ismert zenei stílusnak a szülőatyja a blues (ahogy ezt a neve is mutatja). Tulajdonképpen eredetileg ez az afro-amerikai "népzene", a 20. század elején a fehérek istenkáromlásnak, sátánizmusnak tartották a bluest, mert abban énekeltek szerelemről, szexualitásról, és világfájdalomról.

A 60-as és 70-es években keletkezett a soul műfaj, melyben már rengeteg hangszert elektronizáltak (szintetizátor, elektromos gitár), majd ezeknek köszönhetően létrejött a rock and roll is. Kijelenthetjük tehát, hogy mind a hiphop, mind a rock zene keletkezése egy helyről indult, csak később teljesen külön utakra tért rá.

Valójában minden ma ismert zenei stílus itt gyökerezik: az elektronikus zene őse, a funk is a blues-ból jött létre; ebből a fekete eredetű zenéből hozták létre később a diszkózenéket, mint Laura Branigan, Michael Jackson, és a többiek. Később természetesen fejlődött a zeneipar, megjelentek a számítógépek, melyekkel együtt új műfajok is: trance, house, electro...

Ha a rock zenét nézzük, annak nem igazán tudom a történelmét, de az biztos, hogy Lenny Krevitz, a rock egyik ős-atyja mai napig azt vallja, hogy ő blues-t játszik.

A hiphop-vonalhoz már inkább van közöm. Természetesen ez is a blues-ból indult, amiből keletkezett a már említett soul zene (Sam Cooke), ez a 80-as évek elejére tehető. Itt tört be a zeneiparba a számítógép-használat, és egy-kettőre megalakult a soul kissé elektronizált formája, melyet New Jack Swing-nek neveztek el: ez a 80-as évek végére és 90-es évek elejére tehető, legnagyobb alakja Bobby Brown. Később ebből alakult ki a RNB, ami kicsit lassabb, ámde mélyebb, basszusokkal tűzdelt ütemeket tartalmazott, és rátért az abszolút csak szerelemről és szexualitásról szóló szövegekre. Ez az, amit ma modern RNB-ként ismerünk, képviselői: Chris Brown, Akon, Ne-Yo, Ciara, Beyoncé.

Megfigyelhető azonban, hogy az RNB ma is átalakulófélben van. Pitbull és David Guetta elhíresülése óta egyre több RNB énekes áll össze velük, és csinálnak közösen slágereket, ezekre viszont már egész 4/4-es ütem a jellemző, és úgy néz ki, az RNB-ből kihalnak a tört ütemek...

2013. márc. 31. 15:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/19 anonim ***** válasza:
Juj, bocsi, most olvasom, KLASSZIKUS RnB-t írtál... Hát igen, van aki így nevezi, nekem az soul. Bocsi, nem vitát akarok gerjeszteni, csak félreolvastalak... :)
2013. márc. 31. 15:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/19 A kérdező kommentje:
Köszi mindenkinek:)
2013. márc. 31. 16:02
 14/19 anonim ***** válasza:
100%

majdnem helyes, de az r&b ennél több.


a rhythm and blues műfaj a negyvenes évek végén jelent meg. akkoriban a lemezkiadók élesen elszeparálták a fehérek és feketék számára készített lemezeket. a fehérekét hillbilly-nek, a feketékét race music-ként jegyezték, ez utóbbi változott a konszolidáló faji politika nyomására rhythm n blues-zá, amely nevezéket a billboard magazain talált ki. nem egy egységes műfaj, hanem szintén egy umbrella term. a soul csak egy stílus a rhythm n blues-on belül, ahogy a funk, a fekete disco, később a new jack swing is a rhythm n blues műfaján belüli stílusok. összességében a zeneipar készségesen nevez minden fekete előadó által készített, blues-alapú zenét rhythm n blues-nak.

az rnb-n belüli stílusok viszont változatosak. az egészet természetesen a blues-alap tart össze, de a soulban nagyon erősek a gospel- és new englandi hatások, a funkban a spirituálékra jellemző vampek és a bebop jazz harmóniái, a diszkóban pedig a monoton lüktetés.

2013. márc. 31. 16:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/19 anonim ***** válasza:
100%
lenny kravitz viszont nagyon-nagyon-nagyon nem a rock 'ősatyja', hanem egy ma népszerű pop-rock előadó. a rockzene ősatyjai: chuck berry, jerry lee lewis, elvis prseley, muddy waters, john lee hooker. ennek ellenére a mai kifinomultabb rock és metál leginkább brit eredetű. az egyesült királyságból származott a beatles, a rolling stones, később a led zeppelin, a black sabbath stb.
2013. márc. 31. 16:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/19 anonim ***** válasza:
Akkor lehet összekevertem Muddy Waters-t Lanny Krevitz-el. Mindjárt meghallgatom őket, ettől a két előadótól megvan az összes albumom, csak ritkán hallgatom őket... :)
2013. márc. 31. 17:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/19 Synesztro ***** válasza:
Igen, tény és való, hogy kiemeltem a rock stílust, és elismerem, hogy igaza van az előttem szólóknak is;D Bár az is igaz, hogy a Rock stílusról tudok csak kiemelkedőbben, a többi stílust bár minden evőnek vallom magam, csak meghallgatom, de nem igazán az szól menet közben a fülemben.:) A Kritika, és a belémkötés teljességgel jogos, részemről ment a zöld kéz, a többi stílusban jártasabbak részére;D Hiába, a jó pap is holtig tanul:)
2013. ápr. 1. 15:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/19 anonim ***** válasza:
76%
Synesztro, én nem beszólni akartam hanem kicsit javítani a megállapításodon.:) Amúgy te legalább elismered hogy tévedtél.:)
2013. ápr. 2. 00:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/19 A kérdező kommentje:
Minden jó ha a vége jó :))
2013. ápr. 2. 09:33
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!