Kezdőoldal » Szórakozás » Zene » Zorognek a gitar hurjai, de...

Zorognek a gitar hurjai, de nem birok a nyakon allitani, mit tegyek?

Figyelt kérdés
kb 3 hete vettem egy Cort AD 810-es akusztikus gitart, de ha az elso par budnal fogom le a hurokat, akkor a 4-5-6 bund elvalasztohoz hozza ernek a hurok es kegyetlenul recsegnek. Allitani kellene, de bedugom a kulcsot oda ahova allitani kell es akarhogy probalom elforditani nem megy. Mit tudok tenni?

2013. ápr. 27. 16:15
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
0%

Vidd el hangszerészhez, megoldja.

10-12 ezer forint kb.

2013. ápr. 27. 17:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 A kérdező kommentje:

10-12 ezer ft-ba kerul egy kis tekeres a nyakon?

Ugyan mar....

Ma voltam hurokat venni mondta a srac, hogy vigyem be egy fel masodperc es beallitja.

Egy masik boltban is azt mondtak 500-1500 ft-ert beallitja a hangszeresz.

2013. ápr. 27. 19:11
 3/16 anonim ***** válasza:
Szerintem is max pár ezerért beállítják. Ha nem értessz hozzá, jobb, ha hangszerésszel csináltatod, nem ér annyit a dolog, hogy valami kárt okozz a gitárban.
2013. ápr. 27. 19:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
52%

Tekergesd csak a csavart, az nagyon jót szokott tenni a gitárnak, mikor valaki, akinek gőze sincs az egészről, elkezdi állítgatni a nyakpálcát.

Az ad a hangszerésznek utána sok munkát. :)


A hangszerboltos srácnak se sok tudása lehet a témában, ha ilyen fél másodperces hülyeségeket mond.

A húrok zörgésének csak az egyik oka lehet a nyak görbületének helytelen beállítása, éppúgy lehet gond a nem megfelelő bundozás.

Ezt látatlanban nem lehet megmondani.


Ha bundcsiszolás kell, akkor reális a 10-12e Ft.

Amúgy egy tisztességes beállítás egy hozzáértő hangszerésznél nem csak annyi, hogy tekergeti a nyakpálcát (amúgy meg ha sokallod az árat, miért nem csinálod meg te?), hanem tartalmazza a gitár teljes tisztítását, a bundok polírozását, a fogólap olajozását, a csavarok ellenőrzését, stb.


Ha sokallod ennek ellenére, keress rá a neten, számtalan oldalon van információ, hogy kell beállítani egy gitárt.

2013. ápr. 27. 22:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 A kérdező kommentje:

Nem tudsz adni egy normalisan megfogalmazott valaszt. Orulok neki, hogy ennyire okos vagy, de amiert a masik esetleg kevesebbet tud, nem kell azt feltetelezni vakon, hogy semmit nem tud.

Nem sokallom az arat, nem arrol van szo.. De senkinek nem mind1, hogy 1-2 ezer forint, vagy 10-12 ezer ft, bar gondolom neked teljesen mind1, hogy milliomos vagy. :)

2013. ápr. 28. 10:30
 6/16 A kérdező kommentje:
Ahonnan rendeltem ott is azt mondtak, hogy tobb mint valoszinu, hogy csak a nyakon kell egy kicsit allitani, mert ilyen problemakat szoktak jelezni a gitarral kapcsolatban. Bar akkor mar csak azt nem ertem, miert nem birjak ellenorizni mielott kiadjak a kezuk kozul..
2013. ápr. 28. 10:31
 7/16 anonim ***** válasza:

Mert nem ők állítják be. Sokszor van az úgy, hogy a bolt a gyári húrkészlet helyett valami sokkal-sokkal jobbat rak a gitárra, és néha tényleg hatalmas a különbség. A húr típusát nehéz eltalálni, ha esetleg a gyártó nem is publikál semmit arról, hogy milyen húrkészletet rak rá. Nem tudom, hogy a Cort hogy csinálja, nem volt szerencsém még újhoz. Az eltérő húr más erővel feszíti a nyakat, egyértelműen állítani kell rajta. Szoktak is. Ha nem boltból vetted három hete, akkor valószínűleg a volt tulaj azt hitte, annyi a húrcsere, hogy lecseréli, mindegy is milyenre... A legjobb lenne, ha vennél rá könnyebb húrokat, és nem is állítanád a nyakat addig.


Ha te állítod be, akkor előbb vésd kőbe ezeket a szavakat (nem vicc):

1. Húrok teljesen lelazítva, csakis akkor nyúlunk a nyakfeszítő állítócsavarjához. Felhúrozva nem. Nem. Tehát nem.

2. Ismeretlen gitáron, vagy ismert, de több, mint 1 éve állított nyakú gitáron az az első, hogy kenést kap az állítócsavar. WD40 okés, de sose menjen a fára: csak kifújod valahova, és kis pálcikával vagy csavarhúzóval pakolsz rá két cseppet. Nem kell eláztatni se, finom kis olaj az.

3. Kenéshez előbb ki/kijjebb kell hajtani a csavart/anyát (melyiken mi), ehhez feltétlenül le kell lazítani a húrokat teljesen, mint mindig.

4. A beállítás menete: Húrok lógnak, a frissen kent csavar érezhetően elérte az alátétet. A nyak kiegyenesítéséhez negyed fordulatot húzol (IGEN, NEM TÉVEDÉS, HÚZOL, google) rajta (90 fok kb, inkább kevesebb a gyakorlatban, és ez nem baj). Felhangolod a gitárt, rendesen, hangolóval. Kipróbálod, hogy jó-e. Ha nem, akkor a húrokat újra teljesen lelazítod, és ismét negyed fordulat, nem több.

5. Egy alkalommal ne feszíts többet néhány negyed fordulatnál. Persze ha tudod, hogy messze lesz, kezdheted óvatosan kettővel-hárommal, de inkább csak türelmesen! Meghálálja a nyak, ha kap időt megszokni a feszkót. 8 negyed fordulat tekinthető bátor maximumnak. Ha kevés, hagyd a fát két napig beállni az új terhelésre (természetesen használd a gitárt közben!). Ha tovább feszítesz a pálcán, ne legyen inkább 4-5 negyed fordulat közelében sem, amit összesen állítasz rajta a második nekifutással, természetesen szigorúan negyed fordulatonként újra fel-lehangolva, szükség szerint.

6. Ha a második nekifutás előtt tök görbe a nyak, akkor igencsak húrok le, gitár hanyatt, nyak két párnázott bakra, és a bakok közt egy-két szorító (természetesen szintén puha alátéttel) húzza lefelé (az asztallapba akaszkodva) úgy, hogy a terheletlen nyak a végére már-már egyenes legyen. Mindezt párás, meleg helyen (célszerűen egy szabályzott hőmérsékletű és páratartalmú, gitárnyi doboz alatt). Erre vállalkozhatsz te is, és bízhatod hangszerészre is, belátásod szerint. Sok-sok forrás fellelhető neten, hogy hogy is megy ez, leginkább angolajkú hangszerészek rettentő jó videói lehetnek nagy segítségedre. "Truss rod" a nyakfeszítő pálca britissül.

7. Ez tényleg csak a nyak ívéről szól, ami a könnyű játszhatóságot hivatott elérni, és nem annyira a zörgésről szól. Zörgő húroknál első teendő a húrláb emelése. A jó nyakív olyan, hogy az első és utolsó bundhoz szorított húr épp csak fölötte van a 12. bundnak (legyen max 1mm, igazából egyéni ízléstől, nyak szögétől/húrláb magasságától és bundok állapotától függ). Tehát játszhatóság, nem zörgés. Zörgés inkább húrláb.


8. Mindnél fontosabb. Nincs erőlködés. Amit már majdnem erőlködve lehetne pálcával kompenzálni, azt NEM PÁLCÁVAL KELL MEGOLDANI. Ott az a pont, amikor törik a menetes rész, vagy akár a túlsó végén kiszakad a helyéből az ellendarab. Ilyenkor vagy a fogólapot kell lemelegíteni a helyéből, kipucolni a pálca helyét, és zsír újat tenni bele (és tesztelni, hogy fog-e zörögni), majd szépre csiszolt felületekkel, precízen visszaragasztani a fogólapot, és gyönyörűen kijavítani a festést, vagy leszedni a nyakat (inkább csak ha nem ragasztott), és kis fúróval megkeresni az ellendarab mélységét, majd nagy fúróval és vésővel "kiásni", pálcát cserélni (tisztítással együtt), és szép dugót kalapálni a szépre vésett és csiszolt árkunkba, majd szintbe csiszolni úgy, hogy a nyak szöge semmit nem változhat. Szóval ne tépd a nyakfeszítőt, mert nagyon nagy szopóág már az is, ha a menet nyíródik. Kicsit izgi pótolni.


Ha valamit kihagytam, vagy téves, légyszi emberek javítsátok! Mostanában kezdett ez érdekelni, szinte a tanulás részeként írom le ide, ami eszembe jut!

2013. ápr. 28. 14:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:
6-nál a hanyatt fordított gitár téves, arcra kell borítani, ahogy logikus...
2013. ápr. 28. 14:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 A kérdező kommentje:

Mezzoforte hangszerboltbol rendeltem a gitart.

Tehat ujjonnan, van meg ra 2 ev garancia, de mivel pest lazan 250 km igy a felpostazasa vagy a szemelyes felvetele nem 1-2 ezer ft lenne, igy ha kb 3-4 ezer ft kornyeken meg tudom csinaltatni, vagy en be tudom allitani, akkor megint csak jobban jovok ki, mint ahogy emlegetik 10-12 ezer lehet a beallitasa stb.

Epp tegnap vettem ra uj hurokat aszem 012es volt rajta, most 010-es hurkeszletet vettem extra light.

2013. ápr. 28. 16:25
 10/16 anonim ***** válasza:
Javult valamennyit?
2013. ápr. 28. 22:08
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!