Kezdőoldal » Szórakozás » Zene » Quimby ultravaló c. -ü számába...

Quimby ultravaló c. -ü számában mit jelent ez a versszak?

Figyelt kérdés

A puritán ösztön és a szükség vezet

Szanaszét mardosom a tetemeket

És szíveket szórok a lábak elé

Hogy mutasson utat a vaknak hazafelé


kicsit elment az esze a pasasnak nem?


2013. máj. 16. 20:57
 1/4 anonim ***** válasza:

Szia!

Induljunk ki abból, hogy minden művész egy kicsit más szemmel látja a világot, az "átlagember" erre mondhatja, hogy "elment az esze", hiszen másképp gondolkodik. Ennek ellenére, ha elkezdjük elemezni: Ezek "szóképek". Az én elemzésemben a verssoroknak is van külön jelentése, és egyben az egész versszaknak is.

"A puritán ösztön és a szükség vezet" = a motivációm az élethez alapösztönökből, és -szükségletekből tevődik össze, azaz evés, ivás, alvás, biztonság, szex.

"Szanaszét mardosom a tetemeket" = nem törődöm az elém kerülő emberekkel, nem válogatok közöttük, mindenkit nagyjából egyformának látok, megérintem őket, de valamiért nem mozgatnak meg, és utána elveszítem őket.

"És szíveket szórok a lábak elé

Hogy mutasson utat a vaknak hazafelé" = Mikor megpróbálok valamit érezni valaki iránt, meg akarom mutatni neki, hogy merre talál utat felém, akkor is, mikor ő ezt nem biztos, hogy megtalálta volna, ezért, mint a mesében a morzsákat, én szíveket szórok útjelzőnek, hogy hozzám/egy megadott célhoz odataláljon az is, aki a témában nem "lát a pályán", de én szeretném, hogy "hazataláljon".

A versszak jelentése egyben szerintem: Szexuálisan erősen felajzott férfi/esetleg nő... nagyon szeretne partnert találni az estéhez, és valószínűleg enyhén illuminált állapotban nem sok sikere van, ezért bepróbálkozik itt is, ott is, de csak nem jön össze, majd érzékenyre issza magát, és romantikus hangnemben folytatja a próbálkozást, aminek a sikeréről már nem szól a versszak... Elég elkeseredett, kétségbeesett hangulatot áraszt a szöveg, de.. néha az élet is ilyen egy picit. Hát ennyi. (Elég sok Quimby-t hallgatok, valamennyire minden dalszövegen érződik ez a finom kuszaság, és néha az obszcén kifejezésekkel akarják/akarja a Tibi átlépni az ingerküszöböt, és kimondani azt, ami belőle jön olyan képszerűséggel, ami kivédhetetlenül eléd idézi a jelenetet, ha becsukott szemmel hallgatod őt énekelni. Kicsit, mintha egy filmet néznél.) üdv j.

2013. máj. 16. 21:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

hát mondjuk én nem ilyen megközelítéssel álltam a dalhoz, de igazad lehet,

köszi a választ

2013. máj. 18. 15:01
 3/4 anonim válasza:

Igen, hasonlóan értelmeztem, mint az első hozzászóló. Csak az utolsó két sort én kicsit másképp: a vak = szerelmes ember. Szóval ha eltapossák a szíveket, csalódást okoznak ezáltal kiábrándul az ember, tehát meglátja az utat hazafelé. :)


Az én értelmezésem szerint. De szerintem pont ez a különleges és jó a Quimby szövegeiben, hogy mindenki úgy értelmezheti őket, ahogy szeretné.

2013. júl. 13. 22:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim válasza:

Szeretem a Quimbyt. Nagyon sokszor meghallgattam ezt a dalt, és én is szeretném tudni, hogy "mire gondolt a költő?" (mint irodalom órán, a verselemzéskor).


Itt az én verzióm:


Ez a dal nem a szerelemről és a társkeresés problémáiról szól, hanem sokkal többről, mélyebb dolgokról; tényleg a "kicsi országról" és a közállapotokról. Leginkább Ady Endre "A magyar ugaron" c. versében felvázolt primitív, kulturálatlan, elhagyott "balkáni állapot" ("itt nincsenek autók, erre a kutya se jár") jelenik meg benne sok utalással.

Nem véletlen az "ULTRAvaló" a szélsőségeket jelenti; megjelenik a korrupció, a hazudozás ("nem hiszek a papnak, aki farzsebéből prédikál") , a szegénység (nem hiszek az ártatlannak, aki poharaz a pirosnál"), a létért, a megélhetésért folytatott véres küzdelem (már-már a hullarablás szintjén: a puritán ösztön és a szükség vezet, szanaszét mardosom a tetemeket). A "szíveket szórok a lábak elé, hogy mutasson utat a vaknak hazafelé": ha elmész külföldre, a nagyvilágba és hazajössz, ez a durva kép vár rád, ez jelzi, hogy megjöttél, itthon vagy....


Szóval elég félelmetes és egyben zseniális! Egy fülbemászó, könnyed dalba ágyaz bele egy brutális, sajnálatra méltó társadalomképet...

2020. nov. 11. 10:16
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!