Kezdőoldal » Szórakozás » Zene » Valamelyk kedves gitáros...

Valamelyk kedves gitáros válaszolna pár kérdésemre? A többi lenn:

Figyelt kérdés

Most próbálkozom gitáron tanulni, jazz billentyűs volnék, tehát az öszhangzattannal nincs problémám.

A kérdéseim a következők lennének:


Egy dallamot ugyan abban a hangnemben többféle képpen is el lehet játszani. Melyket kell alkalmazni?



(Zongorán csak egy féle képpen lehet ugye..)


A skálákkal ugyanez a gondom, lejátszom, de nem tudom hol kezdjem, mivel kvázi a "C" hang megtalálható mind az 5 húron, szóval a c-dúr skálát 5 féle képpen kezdhetem el.



2. Jazz akordokat lehet úgy is fogni, hogy barrézik az ember és igyekszik mind a 6 húrt kihasználni, de úgy is lehet, hogy max 4 hangot használ az ember és a többit lefolytja. Melyk módszer a célszerű?



Az előbbinél nyilván az akord egyes hangjai ismétlődnek..


Köszönöm!


2013. máj. 21. 22:12
 1/4 anonim ***** válasza:

Én is billentyűs vagyok alapból, megértem a problémáidat. :)


1) Nincs konkrét szabály. Mindegy, hol játszod,ha ugyanazok a hangok. Érdemes megtanulni az egyes skálákat különböző fekvésekben, ezáltal sokkal rugalmasabban tudsz váltani szükség esetén. Ha az ember kezében vannak a sémák, és eszedbe jut egy dallam, automatikusan tudni fogod,merre kell elindulni.Praktikus, ha úgy gyakorlod a skálákat, hogy oktávnál fekvést váltasz a nyakon ("feljebb mész"), ezáltal sokkal lineárisabbnak, zongoraszerűbbnek tűnik a dolog.


2) Akkordoknál figyelembe kell venni, hogy csak 6 húr van. Ha pld. 13-as akkordot akarsz lefogni, ott ugye legalább az alaphangnak, 3-as,7-es, és 13-as hangnak meg kell kell lenni+ olyan ujjrend kell, amit el is lehet érni. Ha az első húron van az alaphang, akkor a terc lehet a második húron (az viszont elég közel van az alaphanghoz, és mély tartományban eléggé zavarja egymást). Második húron lehet még a kvint, akkor viszont a 4 ujjból egy "kilőve", nem jut a többi hangra. :) Jazz gitárnál általában kvintet nem játszunk, mert az akkord soundját nem befolyásolja (csak +/- 5-ös akkordoknál). Lehet barrét használni, ha egyszerűbb akkordról van szó, és nem kell egyiket sem tompítani (tehát nem terc van basszus tartományban).

2013. máj. 22. 07:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

Hű, nagyon köszi, el sem hiszed mennyit segítettél...:)

A gitárnál ezek szerint vannak + lehetőségek, melyekkel egy zongorista először nem tud mit kezdeni.:D

Az akordok felépítése az még megyeget, a megfelelő váltáshoz még gyakorlás kell.:D

2013. máj. 22. 09:48
 3/4 anonim ***** válasza:

[link]


Sok hasznos dolog van ezen az oldalon.

2013. máj. 22. 10:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
én lefolytom nehezebb akkordoknál
2013. máj. 26. 17:10
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!