Kezdőoldal » Szórakozás » Zene » Meg lehet tanulni hobbi...

Meg lehet tanulni hobbi szinten gitározni itthon, magamtól, egy kezdőknek szánt akusztikus gitáron?

Figyelt kérdés

Van itthon egy Toledo CG100 4/4 akusztikus gitár, gondoltam befogom kicsit, és megtanulnám rajta az alapokat, ha lehetséges. Úgy tudom, ez direkt kezdőknek készült akusztikus gitár.

Ez a gitár szerintetek alkalmas erre?

Milyen módszert ajánlanátok a tanulásra? Magántanárt nem szívesen fogadnék, csak hobbi szintben gondolkodok, itthon pötyögnék a magam szórakoztatására.


Apropó, mit jelent a 4/4 jelzés egy gitáron? :)



2013. nov. 7. 19:47
 1/6 A kérdező kommentje:
És még annyit elfelejtettem írni, hogy a húrok újak rajta, azzal nincs gond. Mit kell esetleg beszereznem hozzá így kezdésnek? Hangológép elengedhetetlen, vagy van egyszerűbb megoldás is? Pengető kell akusztikus gitárhoz, vagy felesleges?
2013. nov. 7. 19:49
 2/6 sándorjános ***** válasza:

akusztikus gitáron én csak ajánlani tudom a pengetőt, mert azon teljes akkordokat fogsz le, szemben a bassusgitárral, ahol max 3-4 húrt kell lefogni (azt is a legritkább esetben). Na ez a 3-4 húr lefogása akusztikus gitáron szinte minden dallamban ott van, ami meg kell hagyni nem kis erőfeszítés. A 4/4 es jelzés a méretét jelöli. Van még 2/4 es is, ami fele akkora, mint ami neked van (kisgyerekek szokták ekkora méretűn gyakorolni) 3/4-es már valamivel nagyobb. A tied mérete 4/4 - tehát egy egész (átlagos méret felnőttekre szabva). Én, mint lusta autodidakta basszusgitáros azt tudom ajánlani, hogy keress oldalakat pl. "kotta olvasás", "Skála (Scale)", "Akkord (Chord)", ha tabokat akarsz tanulni (teljes zenéket), akkor ott van az ultimate-guitar.com, songsterr.com, 911tabs.com, bár az ezeken szerett ismeretek nem helyettesítik a kotta ismeretét.

A zenei elméletek alapjait érdemes zongoraleckék címszó alatt megkeresni. Tudom még ajánlani Temesi Berci (basszer) elméleti-gyakorlati videó leckéit, aki bár nam akusztikus gitárral foglalkozik szerintem nagyon szépen elmagyarázza, hogy a gitáron hol helyezkednek x-y hangok, mi hangzik jól egymás mellett, hogyan működnek a skálák, hármas-négyes hangzatok, az azokra épülő akkordok (elméleti alapnak nagyon jó, persze akusztikus gitáron kicsit máshogy kell pengetni, de azt meg youtube leckéken, vagy pusztán zenés otthoni videókon könnyedén meg tudod figyelni)

2013. nov. 7. 21:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

Ez a gitár bár akusztikus elven működik, de ez egy klasszikus gitár. Lehet vele pengetővel akkordokat sikálni rajta, de szerintem ahhoz eléggé tompa hangja van. Ezen inkább klasszikus gitár darabokat szokás játszani. Persze tanulásra és az alapok elsajátítására ez is tökéletes.

A magam részéről tanár vagy haver párti vagyok. Különösen a legelején, mert ha magadtól tanulsz beléd rögzülhetnek olyan dolgok, amiket később, mint megszokást, nagyon nehéz módosítani. Ilyen volt nálam klasszikus gitáron a nyak fogása. Nem volt aki figyelt volna arra, hogy ne marokra fogjam a nyakam. Akkordozásnál, akkord bontásnál ez problémát jelentett, kezdhettem elölről a gyakorlást.

Nem kell feltétlenül magántanárban gondolkodni. Ifjúsági házak, zeneiskolák szoktak iskola rendszeren kívüli gitár képzéseket indítani, melyek díja eléggé alacsony. Ha erre nincsen mód, akkor is kérj meg valaki szakavatott ismerőst, hogy legalább havi, de inkább heti rendszerességgel ellenőrizze a haladásod.

Hangológép helyett használhatsz még hangvillát, hangsípot, de vannak hangoló programok is, ehhez viszont kell legalább egy mikrofon, amit rádugsz a hangkártyádra.

2013. nov. 8. 08:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen az eddigi válaszaitok.


Azt hittem, ez a 4/4 jelzés valami bonyolultabb dolgot jelent. Annyi baj legyen. :)


Keresztapámról tudom, hogy régebben gitározott elég magas szinten, volt zenekaruk is. De ez a 70-es 80-as években volt. Esetleg őt megkérhetem, hogy néha nézzen rám. Csak azóta nem volt gitár a kezében, ha jól tudom (el kellett adnia a hangszerét anno). Szerintetek ez számít valamit? Úgy értem, hogy ez olyan dolog, amit elfelejt az ember, vagy biztos tud segíteni az alapoknál?


Amúgy lenne akkor még egy kérdésem, ha nem gond. Írtátok, hogy ez inkább klasszikus, mintsem akusztikus gitár. Ne haragudjatok meg érte, de tényleg kíváncsi vagyok rá, hogy mi a különbség a kettő között? Hangzásban van eltérés, vagy használatban is?


Amúgy Szombathely mellett élek, itt pedig elég híresnek számít a Bartók zeneiskola. Nem tudom, hogy itt szoktak-e oktatást tartani, de utána fogok járni. Szerintem biztos, hogy foglalkoznak gitárral is.

2013. nov. 8. 18:51
 5/6 anonim ***** válasza:

Ha a keresztapád már nem is egy virtuóz, de alapokra biztos emlékszik.

A klasszikus gitárnak lágyabb, kicsit tompa hangja van, mivel nylon húrokkal van szerelve:

http://www.youtube.com/watch?v=5jSnGA4Alng

A western gitárnak fényesebb, csilingelőbb hangja van:

http://www.youtube.com/watch?v=qkKcd51QCiE

Használatban annyi a különbség, hogy a klasszikus gitár húrjait legtöbbször ujjbeggyel pengetik, a western gitárt pedig pengetővel vagy ujjpengetővel.

2013. nov. 9. 08:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:

Közben találtam ilyen oldalakat:

gitaregyetem.hu

gitaroznijo.hu


Ezekről lehet ellesni hasznos dolgokat?

2013. nov. 13. 19:11

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!