Kezdőoldal » Szórakozás » Zene » Mi a zongorán a fekete billentyű?

Mi a zongorán a fekete billentyű?

Figyelt kérdés

Annak milyen szerepe van?

Mi van akkor, ha a felső hangok közül néhány nem szól?


Mutattok olyan "zenét" ahol nem használják a fekete billentyűt a zongorán?


Remélem értitek.


2013. nov. 23. 12:26
 1/2 anonim ***** válasza:

Helló!


nagyon egyszerű, de most túl mélyen nem megyek bele hogy miért van, mert én sem tudok mindent szakszerűen elmagyarázni, de megpróbálom a lényegét:


A fekete billentyűk az úgynevezett félhangok, de ez ne tévesszen meg, mert minden billentyű között, amik egymás mellett vannak, attól függetlenül hogy fekete-e- vagy fehér, félhangnyi a távolság. Tehát mikor eggyel feljebb vagy lejjebb lépsz, csak fél hangot lépsz.


itt a c hang:


[link]


12 lépéssel fentebb megint c van, csak az egy oktávval fentebb (és lefelé is ugyanez érvényes, csak fordítva). Tehát mindig ugyanazok a hangok ismétlődnek.


Oda van angolul írva hogy c-harp az első feket fölé, az a cisz. Lehetne odaírva angolul d-flat is, ha úgy nézzük hogy a d-ét szállítottuk le (ami a második fehér billentyű), akkor disz a neve.


Itt van egy másik kép, ahol az összes hang neve megtalálható:


[link]


Látod, a fekete billentyűk felett két név is van, vagy egy kettőskeresztel, vagy b-vel jelölve, ez iskolában tanultuk hogy az előbbi felszállít az utóbbi meg le. A lényeg hogy azért van két neve is mindegyiknek, mert lehet hogy az előtte vagy mögötte lévőt szállítottuk le, és az alaphangtól, vagyis a játszot akkord típusától függ, hogy leszállítottuk vagy felszálítottuk. Mondok egy példát. Látod hogy a képen amit belinkeltem, a c az e és a g hang kékkel van jelölve? Ha ezeket egyszerre lenyomod (vagy egymás után), akkor egy c dúr akkordot kapsz (angolul c major, ami oda is van írva). Hallhatod milyen szépen "összecsengenek". Viszont ha az e helyett az eggyel előtte lévő feketét, akkor c moll akkordot. Hallhatod hogy szomorúbb a hangzása. A moll skálák, akkordok mindig szomorúbbnak hangzanak.

Egyébként a számok azért vannak ott, mert ha csak a fehér billentyűket nyomod le sorban, akkor egy c dúr skálát játszol, és bármelyik skálának az első (vagyis alap) hangját, a harmadikat és az ötödiket lenyomva megkapod az ugyanolyan nevű akkordot, teljesen mindegy, honnan kezded, melyik skáláról van szó. De ha dúr skáláról, akkor dúr akkordot kapsz, ha mollról, akkor moll akkordot.


A zenében nem annyira nevek számítanak. A nevek csak arra fontosak, hogy tudjuk, hol kezdődik az egész, milyen hangnemben stb. Egyébként a hangtávolságok a fontosak. Bárhol, bármelyik billentyűtől kezdve kezdesz el játszani, ha onnan számítva a néggyel és héttel följebbit lenyomod, akkor mindig dúr akkordot kapsz, ha viszont az elsőt csak háromra módosítod, akkor egy moll akkordot. Ezeknek persze több fajtájuk is van, lehet még bővíteni.


Ahogy írtam, ha csak a fehér billentyűkön játszol, akkor c dúr hangnemben játszol, vagy a moll-ban (azért lehet a-moll is, mert ha az a hangtól kezdjük, és ne ma c-től, akkor egy moll hangsort kapunk). Olyan zenét kell keresni, ami ezekben a hangnemekben íródott.


Itt is olvashatsz még róla:


http://www.gyakorikerdesek.hu/kultura-es-kozosseg__muveszete..

2013. nov. 23. 14:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:
jajhj, azt hiszem nem jól írtam. tehát a c utáni fekete, az lehet cisz, de nem disz, hanem desz, azt hiszem. A disz a d utáni fekete. Erre írtam hogy nem vagyok mindennel tisztában. Én is inkább gitár miatt tanultam ezeket, és nem suliban.
2013. nov. 23. 14:21
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!