Kezdőoldal » Szórakozás » Zene » Vajon, miért maradt befejezetl...

Vajon, miért maradt befejezetlenül Mozart c-moll miséje?

Figyelt kérdés
Ezt a Mozart-művet az utókor hívja "Nagymisének", "Constanze-misének", "Ünnepi misének", "Fogadalmi misének". Mozart azért kezdett bele műve megírásába, mert felesége, Constanze súlyosan megbetegedett. Felesége betegágyánál Mozart megfogadta, hogy ha Constanze felépül, felgyógyulása tiszteletére ünnepi misét fog komponálni. Bele is kezdett, de a befejezése előttem ismeretlen okokból elmaradt; csak a Kyrie Eleison, a Gloria (az is csak a qui tollis-ig), meg a Credo készült el belőle. A Sanctust, a Benedictust, meg az Agnus dei-t Mozart már nem írta meg, ezek elmaradtak. Azóta sem fejezte be senki. De vajon miért?
2009. dec. 18. 16:55
 1/6 anonim ***** válasza:
mert Mozart meghalt?
2009. dec. 18. 17:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Nem azért, mert közben Mozart meghalt. A C-moll mise ugyanis jóval előbb keletkezett, mint a Requiem, ami viszont csakugyan Mozart halála miatt maradt befejezetlenül (tanítványa, egyben legjobb barátja, Franz-Xawer Süssmayr fejezte be). A C-moll mise egész más miatt maradt befejezetlenül, nem a művész halála miatt. És ez az, amivel nem vagyok tisztában, erre szeretnék választ kapni.
2009. dec. 19. 05:04
 3/6 Thurston ***** válasza:

Azért, mert nem volt ihlete. Félrerakta, hogy majd egyszer megírja, de meghalt, mielőtt még lett volna alkalma. Más meg minek fejezze be.

Amúgy ez azért hülyek érdés szerintem, mert ebebn a "szakmában" amúgy sem lehet befejezni semmit, max félbehagyni.


Szóval nem kell itt semmiféle különös okot keresni emögött.

2009. dec. 27. 11:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

Jól mondta a második. Nem kell túlmisztifikálni a dolgot. Én is félredobom egy rakás dalomat, és gyanítom lesz egy cosmó olyan, amitn em is fogok befejezni a halálom előtt. D:


Meg azátn az is egy rohadt nagy igazság, hogy a zenészek elég ritkán tekintenek befejezettnek egy művet. Rég rossz is a művészi inspiráció tekintetében, ha valaki maradéktalanul elégedett tud lenni a munkájával. Szóval nem tudhatod, hogy Mozart szemében melyik darabjai voltak befejezettek és félbehagyottak.

2009. dec. 27. 13:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
Az meg hülyeség, hogy aztm ondod nem a halála miatt. Ha tíz évvel tovább élt volna, abszolút lehetséges, hogy befejezte volna. :D Bőven lehet egyszerre több számot is írni, ezért értelmetlen az az érv, hogy közben más darabot is elkedzett írni.
2009. dec. 27. 13:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim válasza:
Leírom, amit ezzel kapcsolatban olvastam: Nos,ez egy katolikus mise, amit még 1782 körül kezdett el írni. Csakhogy időközben csatlakozott a szabadkőművesek titkos társaságához, ahol akkoriban (Cagliostro idejében) az egyiptomi hitvilág, a Rá-Ré-Ozirisz-Ízisz kultusz dívott, így Mozartnak ebben kellett hinnie, nem írhatott katolikus misét, hisz a katolikus egyház a szabadkőművesség nagy ellenfele volt.
2012. máj. 28. 19:42
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!