Kezdőoldal » Szórakozás » Zene » Nektek van valamilyen módszere...

Nektek van valamilyen módszeretek a gitáron való akkordváltogatáshoz?

Figyelt kérdés
Csak néhány hónapja kezdtem el tanulni gitározni, magamtól. Leginkább dalokat szeretnék kísérni, de nem tudom hogy hogyan váltsak akkordot. Tudom, hogy be kell gyakorolni, és akkor egyre gyorsabban megy majd, ezzel nincs baj, zongorán is ugyanez van. :) De a felemelem az egyik akkord után az ujjaim, ott zeng az egész gitár, nekem meg közben pengetni kell tovább, de így az egész csak egy nagy káosz lesz. Nem tudom mi ennek a technikája.
2015. jan. 28. 17:18
 1/5 anonim ***** válasza:

Minden akkord lefogását úgy tanuld meg, hogy sorrendben a legvastagabb húrtól a legvékonyabb felé kezdd el rápakolgatni az ujjaidat. Ez egy idő után befog idegződni, hogy ilyen sorrendben fogod le. Ez azért fontos, mert többnyire minden akkord elején először fentről lefelé pengetsz. Amikor elkezded lefelé gördíteni a pengetőt, az adott hangon addigra már rajta van az ujjad. Ez amolyan apró kis csalás, ha az ember még nem tudja elég gyorsan lefogni az akkordot. Mindemellett egyelőre ne sikálj gyorsabban, mint ahogy letudod fogni, válassz ki egy olyan tempót ami mellett még kényelmesen tudsz váltani, és csak négynegyedeseket pengess. Így gyakorold be az akkordváltásokat, és csak akkor növeld a tempót, ha már így stabilan megy. Párosíts össze egymáshoz illő akkordokat kettesével, négyesével, és egyszerre csak ezek váltásait gyakorold. Mindegyiket pengesd végig bontásban is, hogy minden hang tisztán szól-e.

Egyébként nem feltétlenül baj, ha a váltás nem egyezik a pengetéssel, sőt. Sok esetben jól hangzik, színesebb a játék, de ez már egy másik történet. Egyelőre ezt gyakorold.

2015. jan. 29. 08:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
Egen, amikor egyet pengetsz akkordváltáskor az üres húrokon, azt úgy hívják, hogy "kamu", és teljesen elfogadott dolog a zenei világban. Én rámentem, hogy minél gyorsabban és minél észrevétlenebbül tudjak váltani az akkordok között, vagy úgy, hogy a kamuban benne hagyom azokat a lefogott hangokat, amik a következőben is benne vannak, vagy irtózatos gyorsasággal váltom az akkordot. Mikor melyik hangzik jobban.
2015. jan. 29. 12:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat! :) És azt, hogy küszöböljem ki, hogy amikor felengedem az ujjaimat a húrokról, azok megszólalnak? :D
2015. jan. 31. 19:31
 4/5 anonim ***** válasza:
Hát, mosd meg a kezed, hogy ne legyen zsíros, és ügyelj arra, hogy a fogólapra merőlegesen emeld fel az ujjaidat, úgy pengeted meg a legkevésbé.
2015. febr. 1. 12:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

Első voltam.

Valóban, lehet, hogy valamiért ragad az ujjad, vagy túl görcsösen szorítod, mindeközben talán kicsit meg is húzod a húrt fel vagy le, ezzel gyakorlatilag megpendíted pluszban. Persze létezik ilyen technika, tehát, hogy jobb kézzel pengetsz, majd felengedésnél direkt megszólaltatod bal kézzel, de Te most nyilván nem ezt akarod gyakorolni.

Bár kezdőknél a lágyabb húrokat szokták javasolni, lehet, hogy a Te esetedben érdemes volna lecserélni a húrokat kicsit keményebbre. Én nő létemre western gitárral kezdtem 10-es húrokkal, és nem volt ilyen problémám, viszont annál inkább az elektromossal, amit 9-es húrokkal vettem, ráadásul azt alapból könnyebb lefogni, mert a húrok közelebb vannak a fogólaphoz. Így ugyanezeket a hibákat követtem el, amiket Te. Úgy éreztem, hogy szinte kifolynak a húrok az ujjaim alól, és az is megszólalt amit nem akartam. Szóval nem olyan drága egy húrkészlet, szerintem érdemes volna megpróbálni, hogy egy-két számmal erősebbet veszel. A húrokat amúgy is javasolt kb. fél évente cserélni. Függ attól, hogy mennyit használod, de állásában is amortizálódik. A korábbit tedd félre, mert később ha meg nehezebb dolgokat tanulsz, lehet újra jól jön a lágyabb. Én pl. 1 év tanulás után tetettem fel a western gitárra 9-es húrt, mert nem bírtam lefogni a barre-t. De hát mindenkinél más problémák jelentkeznek.

Ez függ testi adottságtól is, nem mindenki születik tipikus "gitáros" ujjakkal. Nekem pl. erős a kezem, ezért jól boldogultam rögtön az elején a fémhúros akusztikussal, viszont a mai napig szenvedek bizonyos akkordokkal, mert a hármas ujjam kicsit görbe, oldalra, a kettes ujj felé görbül, szinte keresztezi a kettes ujjam útját, ha behajlítom. :-D

Igaz amit a korábbi válaszoló írt, merőlegesen helyezd az ujjbegyeket a húrokra, és eleinte lassan gyakorold, hogy hogyan engeded fel őket. Lágyak a húrjaid, valószínűleg erősen fogsz, és még nem tudod koordinálni az ujjak mozgását. Unalmas tudom, de mindent csak lassan és fokozatosan.

2015. febr. 1. 13:22
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!