Kezdőoldal » Szórakozás » Zene » Pontosan mik a skálák gitáron...

Vasgabor kérdése:

Pontosan mik a skálák gitáron mert a pentaton skálát akartam tanulni de nemigazodok ki rajtuk?

Figyelt kérdés
valahol azt olvastam h 5 variációja van de találtam olyan oldalt is ahol sokkal több van szoval akkor ez:dur pentaton c d e g a ,dor pentaton ... ,frig,mixolid,moll vagyamiben vannak ijen fiszek,giszek is és 12 lépésböl áll mejik a helyes ?
2015. febr. 23. 20:52
1 2
 1/11 A kérdező kommentje:

C, C#/Db, D,

D#/Eb, E, F, F#/Gb, G, G#/Ab, A, A#/Bb, B ez az a másik ezen kise igazodok

2015. febr. 23. 20:57
 2/11 anonim válasza:

A lá -pentaton a : l,d,r,m,sz,l hangsor.

Fríg: mí-sor : m,f,sz,l,t,d,r,m,

Mixolíd: szó -sor: sz,l,t,d,r,m,f,sz

Moll: Lá sor , azt jelenti,hogy a szolmizációs kezdőhang(=lá) az adott kezdőhangon van.

Pl.:

D-moll: a D-n van a lá, az É-n van a ti stb.

2015. febr. 23. 20:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:

Ajánlom figyelmedbe az oktatóvideókat,szerintem megérted.Itt van pl egy:

https://www.youtube.com/watch?v=LVbGYvHd0qo

2015. febr. 24. 17:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:
ebböl a videobol nemértek semmit pl mér vannak a képen piros pöttyök, meg mér van az egyik fele kiemelve zöldel, milyen hangokat fog le és mér azt fogja le, milyen hangra épülnek szval az egészböl anyi volt érthető hogy mindegyiknél magasodik a hang
2015. febr. 25. 17:33
 5/11 anonim ***** válasza:
Ejjha.
2015. febr. 25. 17:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:

Mielőtt megtanulod nem ártana tisztában lenni mi is az a pentaton skála



a pentaton skála: öt hangot alkalmaz, a penta jelentése mint öt a ton vagy toni(c)k jelentése pedig tónus, vagy is ez egy öt tónusú skála.

2015. febr. 25. 17:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:
ez volt a kérdésem hogy mik azok a skálák ami a neten van leirás abba szakszavak használnak mint pl kvint kvart terc stb.. ezeket kezdem érteni de maga a skála hangbeli felépitését nem
2015. febr. 25. 22:23
 8/11 anonim ***** válasza:

Egyáltalán tudod hogy mi szerint vannak a hangok, elnevezésük a gitáron (illetve a zenében úgy általában)?


Röviden: 12 hang van, egész hangok A B C D E F G, és köztük félhangok (kivéve a E/F és B/C között) tehát így jön ki a 12 hang : A A# B C C# D D# E F F# G G#

A rács (#) azt jelenti hogy sharp (angol, azt jelnti: éles) tehát az A után A sharp következik és így tovább.


Egy másik fajta jelölés A Bb B C Db D Eb E F Gb G , ez a kis b -betűre hasonlító jelölés pedig azt jelenti hogy flat (lapos).

Tehát pl az A és B közötti hangot leírhatod 2 féle képpen: A#/Bb .



A kérdésedre: a skála lényegében egy olyan hangsor amit ha eljátszol akkor az jól hangzik.. ez persze nagyon egyszerű megfogalmazása, de lényegében így van. Pl ha össze vissza eljátszanál 1-2 hangot akkor az valszeg egy kusza semmi lenne, de ha egy skálát játszol el, akkor az szépen passzolni fog. És kipróbálhatod, hogy megtanulsz egy skálát, eljátszod, aztán eljátszod úgy hogy rosszul fogod le, így egyből hallani fogod hogy vmi nem stimmel.


Kezdőként először tanuld meg a pentaton skálát (pl https://www.youtube.com/watch?v=FWZpb6IUxV4 ebből a videóból), azért ezt mivel ez az egyik legegyszerűbb, leggyakoribb. Szépen bemagolod az első pozíciót, aztán a másikat, és így tovább, gyakorlod a váltásokat egyik pozícióból a másikba, és ha ez már megy, akkor elkezdhetsz improvizálgatni.

Tehát ha megtanultad már az A pentaton skálát, akkor ha talász youtubon vmilyen háttér zenét (backing track) ami az A-hangnemben van, akkor az alá használhatod majd az A pentaton skálád.


Még egy dolog: ha már tudod az A pentaton skálát, akkor abból bármelyik másik hangnemébe könnyedén átmehetsz.

Ugye leírtam hogy hogy követik egymást a hangok. Miután megtanultad az A pentatont, látni fogod, hogy az első pozíció az E húron az 5. bundon kezdődik. Történetesen ez a hang egy A -hang, tehát ha fogod az egész első pozíciódat, és a 6. bundon kezdve játszod le ugyanabban a mintában, akkor az A# pentaton skálát kapod, és úgy lehet ne folytatni, 7. bundon B, 8. C stb.


Amúgy nehéz lesz megtanulni ezt ha nem tudsz angolul, a legjobb lenne elmenni egy gitártanárhoz, legalább pár hétig, hogy az alapokat megtanítsa, és legyen vmi elképzelésed az egészről.

2015. febr. 27. 00:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:
köszönöm az eddigi válaszokat és ha valaki bármit hozzá tud még szolni szivesen meghalgatom ohh és néztem képet a gitár nyakárol és azon bevoltak jelölve több ilyen skála de külömbözö volt a lefogásuk az mért van
2015. febr. 27. 01:05
 10/11 anonim ***** válasza:

uhh.. hát azért mondom hogy abból a videóból tanuld meg amit küldtem, többivel ne foglalkozz.

Rengeteg skála létezik, és azon belül is több variáció létezik.. szóval ha csak így random rákeresgélsz skálákra akkor az csak összezavar.

2015. febr. 27. 01:07
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!