Kezdőoldal » Szórakozás » Zene » Hangolófurulyán kívül rendes...

Hangolófurulyán kívül rendes furulyával is be lehet hangolni egy gitárt?

Figyelt kérdés
Ha igen, hogyan?

#furulya #gitár #hangolás #hangolófurulya
2016. márc. 27. 16:34
 1/10 Mojjo ***** válasza:
100%

Bármilyen pontos hangszerrel be tudod állítani, amin van A hang. Bár igazából, ha meg tudsz szólaltatni E, d, g, h vagy e' hangot az is jó. Ha felülről lefelé, a legvastagabbtól a legvékonyabb húrig haladunk, a gitár húrjainak hangjai: E, A, d, g, h, e'. A megfelelő oktávba helyeztem őket, tehát nem véletlenek a kis-, meg nagybetűk :)


Ha az egyik húrt be tudtad hangolni, a többit relatív hangolással hozzáhangolhatod. Az E húrt fogd le az 5. bundnál és egyeznie kell az alatta lévő A húrral hangban. Az A húrt fogd le az 5. bundnál és egyeznie kell az alatta lévő d húrral hangban. A d húrt szintén 5. bundnál kell lefogni és az alatta lévő, g húr hangját adja, a g húrt a 4., a h húrt pedig ismét az 5. bundnál kell lefogni, hogy azt a hangot adják, mint az alatta lévő húr.


De egyébként egyszerűbb, ha letöltesz mobilra egy gitárhangoló appot, van bőven választék. Guitar tuner, erre keress rá. Ja igen, és az angol/amerikai programoknál a h hang b lesz. (Náluk c d e f g a b c a hangsor, nem c d e f g a h c, mint nálunk. Ami nálunk a b hang - gitáron enharmonikus az aisszal - az náluk a Bb.)

2016. márc. 27. 19:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:

Köszi a részletes választ, de igazából a többit tudtam :D

Csak az érdekelt hogy furulyával is meg lehet-e oldani.

És van hangolóm is, meg telefonos appom is, csak jobb szeretném megtanulni hallásból.

És csak azért kellene valami ami fix, mert ha az E húr nem jól van hangolva, akkor hiába igazítom hozzá a többit.

És az oktávoknak így van nevük? A nagybetűs, kisbetűs, és aposztrófos az hányadik oktáv? Nem vagyok benne biztos, mert ennyire nem vagyok jártas a zenében, de a kisoktáv a legelső és utána jön sorban a többi? Még az énekórákról rémlik ez a kisoktáv.

2016. márc. 27. 19:42
 3/10 anonim ***** válasza:
Furulyával nem túl szerencsés, mert a hangmagasság a fúvás erősségével is változik.
2016. márc. 27. 21:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:

Igen, arra sajnos most jöttem rá :D

És hangvillával már könnyebb?

Az a bizonyos A hang amit a hangvilla produkál, az a basszus?

2016. márc. 27. 21:24
 5/10 anonim ***** válasza:
Szerintem könnyebb. A hangvilla ugyanazt az A-t adja, mint az A húr 5. bundjánál képzett üveghang.
2016. márc. 27. 22:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 Mojjo ***** válasza:

Az oktávoknak mélytől magas felé a nevük: subsubkontra, subkontra, kontra, nagy, kicsi, egyvonalas, kétvonalas, háromvonalas stb...

A hangok jelölése az egyss oktávokon belül, ebben a sorrendben (példaként C hanggal): C,,, - C,, - C, - C - c - c' - c'' - c'''


A standard hangvilla A-ja két oktávval magasabb, mint a gitár A húrjának a hangja.

2016. márc. 27. 22:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 Mojjo ***** válasza:
Ja és persze az előttem hozzászóló jól írja :)
2016. márc. 27. 22:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:

Értem, köszönöm :D

És az üveghangokkal mi a helyzet?

Úgy tűnik ezeknek is szerepük van.

Azt tudom hogy az 5-ösnél, a 7-esnél és a 12-es bundnál lehet hárfázni (én így hívom, nem üveghangnak), na de ezek milyen viszonylatban állnak az open A-val, vagy üresen pengetett A-val, vagy nem tudom hogy mondják :D ?

Ezekre is van egy szabály, hogy mindegyik húron az 5, 7, 12. bundon a hárfahang x-szel magasabb mint az üresen pengetett húr?

2016. márc. 27. 23:14
 9/10 Mojjo ***** válasza:

Egyrészt az ötödiktől felfelé bármelyik bundnál lehet üveghangot pengetni, csak nem a sima üveghang technikával. Fogd le pl az egyik húrt a második bundnál, majd a 14. bund felett blokkold a húr alaprezgését a pengető ujjad mutatóujjával és pengesd meg a hüvelykujjával. Ha lefogod a húrt bármelyik bundnál, ez az 5-7-12 pont annyival vándorol felfelé. Az alap üveghangok egyébként az 5-7-12-19-es bundoknál vannak, vagy ha olyan gitárod van, aminek van még 24. bundja, akkor ott is van egy. A 19-es megegyezik a 7-essel, a 24-es pedig az 5-össel.


A hangokra meg természetesen van szabály. Az üveghangnál az a lényeg, hogy a húr alapfrekvenciáját blokkoljuk, nem hagyjuk a húrt teljes hosszában rezegni, így bizonyos felharmonikusok fognak dominálni, attól függően, hol blokkoljuk a húr alaprezgését. A 12. bundnál van a rezgő húrhossz mértani közepe, ha ott blokkoljuk az alaphangot, a gitárhúr pont az alapfrekvenciájának kétszeresével fog rezegni, ami azt jelenti, hogy egy oktávval lesz magasabb, mint az adott, üresen pengetett hang. Magyarán, ha a húr alaphangja e' akkor a 12. bundnál az üveghang egy e" hang lesz. (Ez amúgy megegyezik a 12. bundnál lefogott, simán pengetett húr hangjával. Csak a 12. bund üveghangjaira igaz, hogy a hanguk megegyezik az ugyanott lefogott, simán pengetett hangokkal.)

Ugyanilyen logika mentén működik a többi üveghang is: a hetedik és tizenkilencedik bundnál pengetett üveghang a húr az üresen pengetett hangjánál egy oktávval plusz egy kvinttel lesz magasabb, az ötödik bundnál pedig kerek két oktávval.

2016. márc. 28. 00:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:

Áá, értem :D Köszönöm :)

Egyébként az első bekezdés megint csak ismerős információ volt már a számomra, kivéve a 19-es és 24-es bundot, utóbbi azért mert még nem láttam 24 bundos gitárt, legalábbis akusztikusat.

De azt tudom hogy ahogy lefogom, úgy vándorol, ha capót használok akkor is mindig onnan számolok felfelé.

De a többi dolog az most már tényleg nagy segítség volt, így már értem hogy "A standard hangvilla A-ja" miért "két oktávval magasabb a gitár A húrjánál".

Nos, akkor még egyszer köszönöm szépen mindenkinek a segítséget :)

2016. márc. 28. 09:40

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!