Kezdőoldal » Szórakozás » Zene » Pár alap-kérdés gitárválasztás...

Pár alap-kérdés gitárválasztás előtt?

Figyelt kérdés

Abszolút kezdő leszek. Van itthon egy réges-régi, 4/4-es Suzuki SG-3B tanulógitár, de elég kényelmetlen számomra, meg nem is tetszik valami nagyon a hangzása:(

Azon gondolkozom, hogy inkább vennék egy újat, mert ez a gyakorlástól is elveszi a kedvem:(


Egy Cort akusztikus gitárra gondoltam. DE! lenne pár kérdésem:

1. Mennyire érdemes bevállalni egy fémhúrosat kezdőként? Jól tudom, hogy lehet "light" húrokkal is húroztatni? Mennyivel "könnyebb" egy "light" húrt kezelni? Érdemes újrahúrozásban gondolkodni? A "light" húr hogy hat a hangzásra? (Az akusztikus hangzása nekem jobban tetszik, amúgy "szokásos", "tábortüzes" dalokhoz kellene, mondjuk elég sok rock-os számhoz, de klasszikusat is szívesen játszanék rajta. Vagy maradjak inkább egy klasszikus, nylonhúros gitárnál?)

2. Jól tudom, hogy az akusztikus gitárok eleve keskenyebb nyakúak? (Mert én sosem bírok egy akkordot sem úgy lefogni, ahogy le van fényképezve, nagyon nehezen érem el a vastagabb húrokat. Tudom, hogy a koromat tekintve bőven a 4/4 lenne a méretem, de nem lenne mégis egy 3/4-es gitár kényelmesebb - mondjuk valamennyire más a hangzása: ez mennyire számít? - igaz, a 4/4-es hangzása jobban tetszik, de félek, hogy elkedvetlenít, ha kényelmetlen a fogás - vagy csak gyakoroljak, és megszokom?)

3. Mennyire van jelentősége a dreadnought / cutaway kialakítás különbségének egy kezdő esetében a gyakorlatban? (Egyelőre hajlok arra, hogy nem érné meg nekem a cutaway, és a dreadnought kialakítás szimpatikusabb is. Hangzásban milyen különbség van? - Őszintén szólva én nem nagyon hallottam a különbséget, gondolom, azért van.)

Mire érdemes még egy első gitárnál odafigyelni? (Elég sok gitárválasztási-tanácsos-oldalt olvastam már, magyart és külföldit egyaránt, inkább a saját nézőpontjaitokra vagyok kíváncsi.)

+1: Inkább "gyötörjem" magam ezen a gitáron egy ideig és csak később vegyek új gitárt, ha már valamelyest tudok is játszani / picit "értek" már hozzá?


Konkrétan ez a gitár milyennek tűnik? (ebből van 3/4-es is)

[link]



2016. máj. 3. 10:42
 1/6 anonim válasza:

Mindenképpen akusztikus gitárt akarsz, vagyis fontos, hogy mobil legyen, ne kelljen hozzá amp? Mennyi a max keret rá?

Nekem csak elektromos gitárom van és bár nem mondom, hogy a fém húr nem terheli meg a kezedet az elején, ha kitartó vagy, hamar túlleszel a kezdeti nehézségeken. A korodat nem írtad, mekkora a kezed, pl az araszod centiben?

Amúgy meg más a hangzása a klasszikus, nylon húros gitárnak, és más a western fém húrosnak. Melyik tetszik jobban? Ha rockosat is akarsz nyomatni, akkor nyilván a fém húros a megfelelő választás.

Húr szempontjából egyébként van gitáros, aki azt mondja, már az elején vastag húrokkal indíts. Szerintem ez csak elveszi sokak kedvét az egésztől, jobb, ha minél kényelmesebb az elején, aztán úgyis tudsz majd váltogatni. Ettől eltekintve semmit nem jelent, hogy milyen húron kezdesz, én úgy gondolom.

A húrozTATást szerintem gondold meg, inkább magad csináld. Persze csak akkor, ha van pénzed húrozás közben történt szakadás esetén új húrt venni :) Ha nem vagy teljesen béna (ebben az esetben a gitár tanulással is gondjaid lehetnek:P), magad is fel tudod húrozni. Arra figyelj, hogy a húr végeket csakis akkor csípd le, ha már behangoltad. Én megjártam ezzel az első húrozásomnál. A kulcsnál megtörik a húr, az igaz, de legalább nem ugrik szét, mert túl rövidre vágtad. Minden húrra annyit hagyj rá, hogy alap helyzetben a következő kulcsig érjen. Vagyis azt a méretet fogd oda a kulcshoz. Remélem, érthető :D

A nyak formáját érdemes jól megválasztani, mondjuk ha szűkös a keret, akkor nem nagyon fogsz tudni válogatni. Egyébként ez a Cort okés. Én mondjuk Yamaha-t vennék, de ilyen árban akusztikus gitároknál szerintem nincs érdemi különbség. Amúgy pont az elektromos gitár nyaka a keskenyebb (felülről nézve, egyébként ugyanakkora). Ha megfelelően fogod, akkor kb tök mindegy mekkora a kezed. A hüvelykujjad ne lógjon ki fent, hanem a nyak hátuljának a közepén támaszkodjon. Ez szintén durván megterhelő a kéznek az elején. Másik, hogy ha gyorsan akarsz játszani, jó, ha az elejétől arra szoktatod magad, hogy nem pihenteted az ujjaidon a nyak alját, hanem van egy kis rés. A csukló megfelelő tartása szintén fontos: legyen természetes, mintha csak simán megfognád a nyakat hátulról. Nem alulról behajolva, görcsölve, a csuklódat feszítve.

A kivágás jól jöhet, de nem sokszor fogsz az utolsó bundokon virtuózkodni úgysem. Végülis itt csak a felső E húrnál akadályozhat igazán, ha nincs kivágás, de azok már nagyon magas hangok...


Végeredményben azt mondanám, hogy ha nem akarsz mindenképpen akusztikust, és nem 32ezer Ft a határ, akkor vegyél egy Jackson dinky-t egy kis 10 wattos erősítővel, húrnak meg mondjuk egy Ernie Ball RPS 9-42-es Slinky-t.

2016. máj. 3. 17:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm a tanácsokat:)

Igen, mindenképp akusztikus gitárt szeretnék. És igen, a fémhúrosnak jobban tetszik a hangzása. Felnőtt vagyok már, az araszom kb. 17 cm.

Kb. 50-ig, de igazból szerintem egy 30-40-es is teljesen megfelelne nekem, hacsak a drágább nem tud valami olyan szempontból többet, ami számomra fontos, és ami miatt "beleszeretek".

Eddig csak neten nézegettem, az alapján tetszett meg az, amit belinkeltem. Természetesen ha lesz időm, egyszer bejárok pár üzletet, hogy nézelődhessek személyesen is.

2016. máj. 3. 17:55
 3/6 anonim válasza:
Igen, az jó ötlet :) A Cort ilyen alsó kategória, de egy jobb fajta. Nem egy Epiphone, de nem is Stagg(ami szerintem kb a legalja). Sokan szeretik. De persze, mindenképpen hallgasd meg őket élőben, vedd kézbe, stb.
2016. máj. 3. 18:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

Ahogy más is írta, érdemes 10-es (extra könnyű) húrokkal kezdeni, ezt az üzletben rárakják ingyen, ha a hangszert így kéred (nem számolnak fel munkadíjat, csak a húrkészlet árát). 3/4-es gitárt ne vegyél. A Cort, amit kinéztél elég jó kezdetnek. A kivágott test egyelőre szerintem is felesleges, de ha érdekel a hangzásbeli különbség, itt meghallgathatod:

https://www.youtube.com/watch?v=Y7Wz-XyZME0

2016. máj. 3. 23:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm a tanácsokat!
2016. máj. 4. 08:10
 6/6 Waff ***** válasza:

Ez a Cort kezdésnek tökéletes. Habár újabban olvastam egy cikket,melyben állítólag felszakadt egy új Cort húrlába....Hanyatlik a márka ?-kérdéssel.....De szerintem meg ebben a kategóriában ha nagy ritkán előfordulnak a hibák az még nem a világvége,és amúgy is mind garanciás....3/4-est én sem ajánlanék,13-14 éves kortól már bátran lehet egészes(4/4) gitárral próbálkozni.

Esetleg információ szerzés céljából -ha nem zavar a kőkemény liberális magyarellenesség és egyéb baloldali marhaságok-akkor ajánlom a Muszty-Dobay Gitáros Fórumot. Tudnak adni jó ötleteket gitárválasztáshoz... (viszont másban ne hallgass rájuk :) )

2016. máj. 5. 19:16
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!