Kezdőoldal » Szórakozás » Zene » Hol tudnék utána olvasni,...

Hol tudnék utána olvasni, hogy feltehetőleg mire gondolhatattak a szerzők, amikor meg írtak egy komolyzenei darabot/szónátát?

Figyelt kérdés

Érdekelne sokszor a történet, igazság szerint nekem sokszor teljesen más jut eszembe van, hogy hallgatok egy bórusabb hangulatut még is vídámság jut eszembe (másnak, ha mondom furán néz rám), míg máskor egy vidámabb dabarot hallgatok, akkor én abban szomorúságot látok.

Teljesen mindegy, hogy kit írtok, jöhet bármelyik híresebb zeneszerző vagy kevésbé ismert is. :)



#szónáta
2016. máj. 31. 21:07
 1/3 anonim ***** válasza:
A zeneszerzőkről szóló életrajzi könyvekben.
2016. máj. 31. 21:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Mire gondolhatott? - Találgatás mezeje.

Róla szóló életrajz? - Az írója beállítottságától függően vagy igaz, vagy nem.

Önéletrajzi mű? - Ez állhat a legközelebb az igazsághoz, hacsak a szerző utólag nem akarja fényezni magát.

2016. máj. 31. 21:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:

Legyen intó példa Arany János: mikor elképesztő verselemzések láttak napvilágot versiről, annyival reagált: "Gondolta a fene...". Ami két szempontból is fontos lehet a tárgy szempontjából:

- Más juthat más hangulatra, mint a szerző

- Egészen más befogadó műélvezőként másra asszociálni, mint a szerző, és egészen más dolog ezt publikálni is.


Amennyiben zenéről van szó én analitikus és élvezkedő zeneélvezetet különböztetek meg alapvetően. Analitikus fázisban, ismerkedik a zenével a hallgató, próbálja megérteni a zenét, annak belső összefüggéseit, az előadót, etc. És van az élvezkedő fázis, amikor élvezet mellé csak a fantázia szabta határokkal bíró szabad asszociációk is felsorakoznak.


Vannak un. programzenék, nem is kevesen. Legismertebbek Vivaldi Négy évszak, Beethoven Patetikus szimfónia vagy a XX.századból Dukas: Bűvészinas. Ezeknél a zenéknél a program visszafejthető a zenéből magának. Nemvéletlen, hogy "kakaókoncertek" kedvelt darabjai, hiszen beszélni lehet a zenékről, komoly infók megosztásával. (Azaz én a kakaókoncerteket ajánlanám elsődleges tájékozódási forrásnak.)


Mindazonáltal nem szabad túlspilázni a dolgot. Erre számomra legékesebb példa Rachmaninov művészete, aki úgy volt a világ egyik legnagyszerűbb pianistája, hogy a saját dolgait eléggé vérszegényen adta elő sokszor. Azaz van amikor a zenében magában több van, mint a szerző valaha is gondolta volna.

2016. jún. 7. 09:37
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!