Kezdőoldal » Szórakozás » Zene » Bródy János dalszövegeiben a...

Bródy János dalszövegeiben a kis virág metaforájának milyen jelentése van? Hol fordul még elő, miből ered?

Figyelt kérdés
Több számában is előfordul, és az ő dalaira jellemző a metaforák használata.

2016. júl. 20. 20:41
 1/4 anonim ***** válasza:
A kis virág az kis virág. Nem kell mindenben azt keresni, hogy "mire gondolt a költő" :)
2016. aug. 14. 15:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

Ha egyszer-kétszer fordul elő egy életműben egy kifejezés, akkor lehet azt mondani, hogy csak éppen odarittyentett valamit, nincs különösebb jelentése. Bródy azonban sok dalszövegében szerepel ez a kifejezés, és mint tudjuk, igen tudatosan bánik a szavakkal, metaforákkal. Persze a szövegkörnyezet is számít, nem mindenhol bír metaforikus jelentéssel, de van ahol érezhetően sejthető, hogy igen.

Kiírtam az összes dalcímét, amiben tudtommal szerepel, így ha más érdeklődését is felkelti a dolog, megkönnyítem az utánajárást.


Kis Virág

Élünk és meghalunk

Egy csöpp kis ész

A szép álmok vége

Kis herceg

Jelbeszéd

Szentiván

Elmúlt az éjjel

Engedj el

Mire vársz kedvesem

Hol jársz, Gabriella

Minden előttem áll

Kis Virág új útra indul

Hajolj le hozzám

A "B 612"-es bolygó

Nehéz okosan szeretni

Hol van már az egyszervolt



Egyébként hasonló kérdés a kék(színű) virág, az is eléggé visszatérő motívum nála is, de másoknál is, annak a jelentése azonban ismert a számomra: a barátság, baráti összetartozás jelképe.

A mákvirág jelentése még a mai köznyelvben is él, mint ahogy a vörös rózsát sem kell magyarázni. A sárga rózsa szintén gyakori Bródynál, és nem csak azért nem vörös rózsa, vagy kék tulipán, mert így jön ki a rím, és a ritmus.

2016. aug. 16. 12:07
 3/4 anonim ***** válasza:

"tudatosan bánik a metafórákkal"?


Nem tudom. Akkor a zászló miért nem kéne, hogy lobogjon? Milyen zászló lenne, ami nem lobogna, hiszen az a dolga a szélben, hogy lobogjon, nem?

2016. aug. 23. 05:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

#3: "akkor lennék boldog, ha kifeszítenének, s nem lennék játéka mindenféle szélnek". Átvitt értelemben: nem befolyásolnának mindenféle követendő vagy divatos eszmék.


A "Kis Virág" eredetére én is kíváncsi volnék.

2022. aug. 16. 14:04
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!