Kezdőoldal » Szórakozás » Zene » Valaki el tudja nekem magyaráz...

Soós Gergő kérdése:

Valaki el tudja nekem magyarázni a gitár skálákat?

Figyelt kérdés
Először is azt nem tudom, hogy mire kellenek. Második, hogy milyenek vannak és melyeket kell mindenképp tudni. Harmadik, hogy "alulhangolt" húrok esetében is vannak minden hangolásra?

2016. aug. 20. 21:12
 1/7 sándorjános ***** válasza:
A hangolás által csak a hangok poziciója változik meg. A skála objektiv dolog. Mondjuk egy másként hangolt gitáron nyilván a kezeddel is más poziciót kell felvenned, ha ugyanazt a hangzást akarod egy akkordtól, mint egyéb hangolások esetében.
2016. aug. 20. 21:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm! És a skálákról nem tudsz mesélni? Nagyon megköszönném fáradtságod! :)
2016. aug. 20. 22:01
 3/7 sándorjános ***** válasza:

A skála az egymással jól menő hangok sora. A legismertebb a major (a példában egy F major skálát látsz: [link] ), de sok egyéb is van még. A major azért jellegzetes, mert az összes hangot tartalmazza. Vannak speciálisan stilusra is szabva skálák pl. a minor blues skála [link] amitől egy hangzás igazán bluesos lesz. Egy blues és rockzenésznek pl. kötelező ismerni. https://www.youtube.com/watch?v=1jOk8dk-qaU ebben pl. a kigyóbűvölős hangzás azért ilyen, mert az indiai, Közel-keleti hangzást az ottani skálákból meriti. Ahoz, hogy valamilyen stilusba illő szólót, vagy zenét tudj csinálni, ahhoz tudnod kell, hogy melyik skálából válogasd meg a hangokat, persze egy zeneszámban csak a jó izlés szabhat határt annak, hogy mennyi akkordot használsz és milyen kombinációkban. Érdemes az akkordokat úgy gyakorolni, hogy egyesével pengeted a hangokat és haladsz feljebb és feljebb a nyakon igy a skála megnevezése is változik, általában az alaphangról szokták a nevük kapni, ami a legmélyebb húron helyezkedik el és azokból is adott hosszára 4 bundot átfogó kéztartás legmélyebb hangja. Persze ugyanazokat a hangokat megtalálod máshol is a gitáron, de nem érdemes bonyolitanod a dolgod, ha egy kéztartásban is megtalálod őket. Ami még fontos, hogy a H hangot álatlában B-vel is szokták irni.

Pentatonikus skála: https://www.youtube.com/watch?v=rCNZy-pGyIo

Jazz-minor skála: https://www.youtube.com/watch?v=m8UDM36vRDA

És természetesen nem kell pusztán az egész hangokra támaszkodni, a félhangokra nagyon sokszor szükséged lesz. Vannak skálák, amik például tartalmaznak is ilyen félhangokat.

2016. aug. 20. 22:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 sándorjános ***** válasza:
(+ Vannak olyan poziciók, ahol, hogy adott skálában maradj egy félhangot csúszhat félre a kezed, az ilyenet 2 kéztartásból lehet megoldani)
2016. aug. 20. 22:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

Ez akkor dióhéjban ennyi? Köszönöm szépen!

Gitáron tanulok és nem értettem ezt a dolgot. Mostmár többet tudok.

2016. aug. 20. 22:43
 6/7 Waff ***** válasza:

Kérdező...olyan nincs hogy "gitár skála". Vannak a zenei skálák,amiket gitáron IS lepötyöghetsz.A Skála,vagy hangsor az az, mikor egy adott dallam hangjait hangmagasságuk szerint sorba rakjuk. Többféle skála létezik,de ha tök kezdő vagy akkor először is én azt ajánlom hogy a legalapabb (erre lehet még emlékszel a suliból,hisz ezt mindenki fejében beletáplálták,igaz senki sem tudta valójában miről is van szó....) DÚR és MOLL jellegű skálákkal ismerkedj meg.


Itt nézelődj,olvasgass: [link]


Vannak hasznos dolgok,ha valamit nem értesz nyugodtan kérdezz akár privátban is,szívesen segítek. Ha már annyit tudsz hogy "dó,re,mi,fá,szó,lá,ti,dó" akkor az már kezdésnek egy piros pont :)


Előző válaszolónak: könyörgöm,ha már magyar nyelvű fórumban adsz választ,magyar nyelven,írj már légyszi magyarul! Nincs olyan hogy "major" meg "minor"...ez az angol nyelvben van,de magyarban nincs! Ezzel csak összezavarod a kérdezőt. Maradjunk a dúr és a moll megnevezéseknél. Ezzel az erővel a húrokat is írhatjuk string-nek,meg a gitárt guitar-nak,meg a zenét music-nek....Vagy írj magyarul,vagy írj angolul,de ne keverd a kettőt....

2016. aug. 22. 16:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim válasza:
Én nem.
2017. jan. 8. 16:15
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!