Kezdőoldal » Szórakozás » Zene » Hegedűsök, vonósok! Mi a...

Hegedűsök, vonósok! Mi a szakmai neve ennek a technikának?

Figyelt kérdés

Amikor egy hangot úgy játszik az előadó a vonós hangszeren, hogy a húrt megüti (és nem húzza) a vonóval úgy, hogy az a hangszer fa részéhez is hozzáér, és ott csattan egyet. A hang maga, pedig röviden, szinte pizzicato-szerűen szólal meg az az éles csattanás mellett. Ha sok hang, megfelelő ritmusban van írva egymás után, akkor ilyen dob-szerű kíséretként hangzik.

Elsősorban 20. századi zenétől alkalmazzák.


Köszönöm a választ :).



2017. szept. 30. 01:11
 1/4 A kérdező kommentje:
Hasonló mint a "Col legno" csak ott nem feltétlenül éri az ütés a hangszer testét is (ha jól tudom).
2017. szept. 30. 01:16
 2/4 Mojjo ***** válasza:
Tudsz mutatni példát, kérlek? Bármit, amiben ilyet látni/hallani? Mert nekem ez teljesen ismeretlenül hangzik. Igaz, nem hegedűs vagyok, hanem (klasszikus) gitáros, de igyekszem a legtöbb hangszert a lehető legjobban megismerni. Col legno-nál sem láttam még olyat, hogy a fogólapot is érné az ütés. Mert "fa rész" alatt gondolom a fogólapot érted. Amit leírsz az ricochet-szerűnek tűnik nekem, de ott sem éri a fogólapot.
2017. szept. 30. 01:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:

Szia! Köszönöm a választ. Kerestem példát, de sajnos nem találtam olyat ahol így játszották. Voltam a Müpában, ott hallottam ezt az egészet.

Liszt: Haláltánc, Prometheus

Szkrjabin: A tűz költeménye, Prometheus

Ezeket játszották, és emlékszem hogy volt valamelyikben egy ilyen rész. Talán a Haláltánc? Nem tudom már sajnos. Olyan felvételt ami ugyanúgy visszaadja, nem találtam.

Én zongorás, énekes vagyok így nem vagyok teljesen tisztában a vonós technikákkal, de zeneszerzéssel is foglalkozom, ezért szerettem volna ezzel tisztában lenni.

A Col legno csak onnan jött, hogy utána olvastam és ehhez hasonlónak képzelem el.

2017. szept. 30. 18:43
 4/4 Mojjo ***** válasza:
@3: A col legno nem igazán ilyen. Mondom, engem leginkább a ricochet-re emlékeztet, amit elmondtál. Nem ahhoz hasonló volt véletlen?
2017. szept. 30. 19:01
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!