Kezdőoldal » Szórakozás » Zene » Hogyan tanuljak meg zongorán...

Hogyan tanuljak meg zongorán improvizál i/ hallás után játszani?

Figyelt kérdés
8 éve zongorázom szóval van egy kis alap tudásom. Szolfézsra jártam 6 évig 4 éve de szinte teljesen elfelejtettem. Csak kottáról tudok játszani és nagyon megszeretnék tanulni improvizálni/ hallás után zongorázni. Milyen módszereket/csatornákat/ könyveket ajánlotok? ti hogy tanultatok meg?

2018. febr. 11. 21:11
 1/6 anonim ***** válasza:
90%
Hét, a legfontosabb, hogy éjjel-nappal játssz. Rengeteget kell hozzá napi szinten zongoráznod.
2018. febr. 12. 08:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%
A hallásodat kell fejlesztened, meg kell tanulnod felismerni az akkordokat, hangközöket.
2018. febr. 12. 16:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 Mojjo ***** válasza:
100%

Az improvizáláshoz skáláznod kell, skálákat kell gyakorolni, minél többet. Meg némi skálatani ismereteket magadra szedni, pl ha teszem azt, azt mondom, hogy G-dúr skála, akkor egyből tudhatod, hogy milyen hármashangzatokat, négyeshangzatokat, ötöshangzatokat lehet hozzárendelni, azaz melyik fokra mit lehet építeni Pl hármashangzatok közül tonikára dúrt, szupertonikára, mediánsra mollt, szubdominánsra, dominánsra dúrt, szubmediánsra mollt, vezetőhangra szűkítettet - ugyanezt négyes és ötöshangzatokkal, illetve mindenféle skálával érdemes megtanulni, lehetőleg úgy, hogy a miérteket is megérti az ember. Így az improvizáció gyerekjáték lesz - persze nem csak akkordozva, ha ismeri az ember a skálákat, dallamot is ugyanúgy tud improvizálni, nem csak harmóniákat.


Csatorna: piano tv. A legjobb zongorás youtube csatorna, amit ismerek:

https://www.youtube.com/channel/UCz0PmHG0RvQHazlEsFU-4uQ/vid..


Pl kapásból:

https://www.youtube.com/watch?v=ZrDed5lLIM0

2018. febr. 12. 21:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

Én nem ennyire tudományosan közelítettem meg a dolgot anno, igaz, akkoriban már 9 éve tanultam zenét (14 éves voltam kb.). Eleinte csak bal kézzel fogtam pár egyszerű akkordot, pl. a-mollban 1., 7. és 6. fokot, tehát: a-c-e, g-h-d, f-a-c, és vissza g-h-d. Ez egy könnyűzenében rengetegszer felbukkanó akkordmenet. Jobb kézzel kezdtem rá improvizálni egyszerű ötleteket. Próbálkoztam és figyeltem.

Hosszú és összetett folyamat a dallam rögtönzése, de én mindig azt mondom, el kell kezdeni. Kísérletezni kell kitartóan. És persze amit előttem is írtak, az is mind hasznos.

Egyébként sokszor pont valamilyen zongorás darab gyakorlása közben, véletlenül bonyolódtam improvizálásba, amikor mást ütöttem le, mint ami a kottában volt, de jól szólt. Ilyenkor kicsit játszottam még vele, elkalandoztam.

2018. febr. 13. 08:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 Mojjo ***** válasza:
100%

@4: Annyira azért nem volt ez tudományos :D Csak nevén neveztem a dolgokat.


De a #4-ben tényleg remek ötleteket lehet olvasni. Sőt, én még annyit hozzátennék, hogy amikor tanulok egy-egy darabot, csak saját magamnak, saját élvezetből, akkor mindig alakítok rajta. Az alakítások ötletszerűen jönnek - lehet kísérletezni -, de aztán ami tetszik, azt megtartom. Lehet ez szentségtörésnek hangozhat, (Chopin pl volt, hogy ki is akadt Lisztre mert bele-beleimprovizált a darabjaiba :) ), de remek móka, segít jobban megismerni a zenét magát, fejleszt, és engem közelebb hoz a zenéhez, jobban érzem úgy, jobban elő is tudom adni utána. Persze kinek mi, csak egy ötlet :)

2018. febr. 13. 13:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
100%

Csupa remek ötlet írtak a kollégák. :)


Két szóban lehet összefoglalni: zeneelmélet és gyakorlás. :)


No és persze ha sokat játszol bármilyen stílusban, akkor benne lesznek az ujjaidban panelek, amiket előkaphatsz és beleépíthetsz a játékodba, amikor épp nem jut más az eszedbe. :)


Ha dzsesszben gondolkozol, akkor nagyon ajánlom Esze Jenő könyveit. Klasszikus zenében nincs nagyon magyar nyelvű irodalom improvizációra, de az interneten sok mindent lehet találni ilyen témában is.

2018. febr. 18. 18:46
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!