Kezdőoldal » Szórakozás » Zene » El tudnátok kérlek magyarázni...

El tudnátok kérlek magyarázni a pedálok használatát zongorán?

Figyelt kérdés

*pianino

Főleg arra lennék kíváncsi, hogy mit jelentek a pedáljelzések a kottában (szaggatott vonal, csillag) és hogy mikor kell a pedált lenyomni és felengedni a hangokhoz képest, elcsúsztatva, egyszerre stb



2018. ápr. 24. 15:33
1 2 3 4
 1/31 anonim ***** válasza:
Szerintem a hanghossz kitartására szolgál. De amúgy fingom sincs nekem sem.
2018. ápr. 24. 16:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/31 A kérdező kommentje:
Azt tudom mire valók, azt nem, hogy a kotta alpján mikor és hogyan kell használni, mire kell figyelni
2018. ápr. 24. 16:21
 3/31 anonim ***** válasza:
Nincs a közeledben zenesuli vagy ha diák vagy, az iskoládban zenetanár, aki zongorázik?
2018. ápr. 24. 17:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/31 A kérdező kommentje:
Jártam zeneiskolába és talán fogok is jövőre, nem modnom hogy nincs lehetőségem körbekérdezni, de azért reméltem van itt valaki aki el tudja röviden mondani, tudom hogy neten mindenki mond mindenfélét és a fele hülyeség de úgy döntöttem itt kérdezem meg először, aztán ha nagyon nem találok semmit ami segít akkor majd megkérdezem
2018. ápr. 24. 18:24
 5/31 Mojjo ***** válasza:
91%
Ha este lesz időm, elmagyarázom. (Most csak itthagyom a kommentet, hogy visszataláljak)
2018. ápr. 24. 18:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/31 anonim ***** válasza:
#4 Bocsi, hogy érdemben nem tudtam segíteni, de ez egy olyan kérdés, amire az átfogó válasz engem is érdekelne, így én is várom Mojjo kommentjét.
2018. ápr. 24. 19:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/31 A kérdező kommentje:
Én pedig véletlen leértéletem Mojjot mert mellényomtam, úgyhogy bocsánat:)
2018. ápr. 24. 19:27
 8/31 Mojjo ***** válasza:
100%

@7: Semmi gond, abszolút nem érdekelnek az értékelések, meg százalékok, szóval nem para :)


Egy zongorán manapság 3 pedál van. Ezek balról jobbra: una corda, más néven tolópedál, aztán prolongációs pedál végül pedig fortepedál, vagy más néven zengető.


Az una corda pedál annyit csinál, hogy az egész mechanikát elcsúsztatja oldalirányba, így a kalapácsok máshogy érnek a húrokhoz, ha leütöd a billentyűzetet. Normál esetben egy billentyűhöz három húr tartozik a zongorán, azaz ha lenyomsz egy billentyűt, három húr fog megszólalni, természetesen mind azonos hangmagasságban. Ha az una corda pedált használod, akkor csak kettőt fog eltalálni a kalapács, azt is kissé máshogy. Puhább lesz a hang, kissé más hangszínű. Érdemes vele játszani. A kottában is una corda a szokásos jelölés, a feloldása pedig tre corde, vagy tutte le corde.

[link]


A középső pedál, azaz a prolongációs pedál azoknak a billentyűknek a tompítóját tartja a levegőben, amik a pedálrataposás pillanatában már le voltak nyomva. Ezáltal azok a hangok hosszan fognak szólni, hiszen nem lesznek elnémítva amíg a pedál nyomva van tartva. Látni fogsz olyan átkötéseket, lesznek olyan legato részek, ahol érdemes használni. Ezeket gondolom felismered a kottában.


Az utolsó pedál, a jobb oldali pedál a zengető, vagy fortepedál. Ez pedig az összes tompítót a levegőben tartja. Ezáltal egyrészt minden megszólaltatott hang hosszan szól, másrészt a rezonanciajelenségek is gyönyörűen előjönnek, azaz ha lenyomsz egy hangot, és minden tompító a levegőben van, a teljes felhangsora megszólal - persze ahogy megyünk előre a felhangsorban, egyre kisebb hangerővel. Szintén legatonál használható, de mivel itt a felhangok is megszólalnak más, teltebb, gazdagabb hangzást kapsz.


A helyzet az, hogy az esetek 99,99%-ban úgyis csak a jobb oldali pedált használja az ember. Ismerek olyat, aki majd egy évtizede zongorázik, de fogalma sincs, mire való a másik két pedál, mert soha nem kellett használnia. A középső, azaz prolongációs pedált (ezt amúgy az angol sustain pedal-nak hívja, de gyakran találkozhatsz a sostenuto pedal kifejezéssel, ami, ha jól tudom, az olasz nyelvből jön) egészen a 19. század közepéig fel sem találták, és onnantól kezdve sem épp robbanásszerűen terjedt el. Szóval lehet nélküle élni. Ha azt mondom, hogy Chopin anélkül élte le az életét, és alkotott, játszott zongorán, hogy létezett volna ez a pedál, szerintem érzékelhető a helyzet. Pianínókon meg eleve nem is szokott lenni ilyen pedál, ott általában csak a szélső kettő van meg, ráadásul a bal oldali máshogy is működik, mint zongorán. Pianínónál nem csúszik oldalra az egész mechanika, hanem csak közelebb kerülnek a kalapácsok a húrokhoz, így a billentyű lenyomására kisebb erővel, sebességgel nyomják le azokat, így halkabb lesz a hangszer, de az a hangszínváltozás, amit zongorán elérhetsz ezzel a pedállal, nem lesz meg.


Remélem tudtam segíteni, de ha van még kérdésed, írj nyugodtan :)

2018. ápr. 24. 21:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/31 Mojjo ***** válasza:
100%

Király, most olvastam csak el a második hozzászólást :D

Az una corda pedál használata szerintem az előző hozzászólásom alapján tiszta a kottában. Látod, hol kell kezdeni, látod hol van a feloldás, ennyi.


A hangkitartásra vonatkozó jelöléseknél én azt mondom, felejtsd el a prolongációs pedált, ahogy írtam, a késő romantika koráig egyáltalán nem is létezett olyasmi. Lehet kísérletezni, hogy milyen, ha a zengető helyett azt tartod nyomva, de alapvetően a zengetőt szokás használni.

Általában ped jelöléssel kezdődik az a rész, ahol lenyomod a pedált, és csillaggal ér véget. Ahol a csillag van, ott fel kell engedni. A zengetőben az a jó, hogy az összes hang tompítóját felemeli, így nem cseszed el, ha a hangok lenyomása előtt már lenyomod - a prolongációs pedálnál ezzel elcsesznéd. Zengetőnél hatalmas jelentősége nincs, hogy a hang lenyomása előtt egy pillanattal nyomod le, vagy miközben lenyomod az adott hangokat.

2018. ápr. 24. 21:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/31 A kérdező kommentje:

köszönöm hogy időt szakítottál a leírására, sokat segítettél, csak felületesen tudtam a ,,mire való" részt is, csomó mindent most tudtam meg

még egy valami

hogy ha a ped felirat után szaggatott vonal van az mit jelent?

(azért ezeket kérdeztem főként mert sosem használtam pedált, a tanárral nem jutottunk el addig mielőtt abbahagytam a zongorázást, most van egy darab amit tanulok és gondoltam megpróbálom)

2018. ápr. 24. 21:51
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!