Kezdőoldal » Szórakozás » Zene » Klasszikus gitárra milyen...

Klasszikus gitárra milyen húrokat lehet feltenni?

Figyelt kérdés

A nylon húrrol tudok.

Mondták nekem, hogy a klasszikus gitárra acélhúrt nem lehet feltenni, mert a hangszer nyaka nem bírja azt az erőt, amit az acélhúr kifejt rá és meghajlana, aztán eltörne egy idő után. Az akusztikus gitár akkor ebben különbözik a klasszikustól, hogy úgy van megcsinálva, hogy acélhúrt is bírjon?

Hallottam, hogy léteznek bizonyos rézhúrok, amik nem nylonból vannak, de rá lehet tenni a klasszikus gitárra is? Vagy csak a nylon húrok be vannak vonva vele?


2018. aug. 20. 13:24
 1/7 Mojjo ***** válasza:

"a klasszikus gitárra acélhúrt nem lehet feltenni, mert a hangszer nyaka nem bírja"


Ez pontosan így van.


"Az akusztikus gitár akkor ebben különbözik a klasszikustól, hogy úgy van megcsinálva, hogy acélhúrt is bírjon?"


A klasszikus gitár is akusztikus gitár - az akusztikus gitárok egyik fajtaja. Szóval ez a kérdés értelmezhetetlen. Vannak akusztikus gitárok, amik fémhúrra vannak tervezve, és vannak, amik nylonhúrra - ez utóbbiakhoz tartozik többek között a klasszikus gitár is.


"Hallottam, hogy léteznek bizonyos rézhúrok, amik nem nylonból vannak, de rá lehet tenni a klasszikus gitárra is? Vagy csak a nylon húrok be vannak vonva vele?"


Az a réz az tulajdonképpen bronz. Bár végülis a bron legfőbb alkotóeleme a réz. Mind a nylon, mind a fémhúros gitároknál a vastagabb (ha játszol a gitáron, felső) húrok be vannak vonva egy fémtekerccsel, ami leggyakrabban bronzból van. Csak éppen nylonhúrok esetén nylon, fémhúrok esetén acél van a bronz alatt.


Nylonon kívül klasszikus gitárra ún. karbon húrokat lehet még rakni. Kicsit fényesebb, koppanósabb hangjuk van a nylonnál.

2018. aug. 20. 13:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

"In common slang usage…. “Acoustic” has come to mean a “steel-string flat-top guitar”."


Erre gondoltam akusztikus alatt.

2018. aug. 21. 06:39
 3/7 Mojjo ***** válasza:

@2: Igen, a szlengben ez terjedt el, de mivel az akusztikus gitár nem ezt jelenti, én inkább nem venném át. Hiába terjedne el bizonyos körökben, hogy a "folyadék" szó tejet jelent, nem igazán szívesen használnám úgy, szerintem érthető okokból.

De ha megnézed, a válaszomnak pont nem ez volt a lényegi része :)

2018. aug. 21. 10:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
Igen, köszönöm a segítséget!
2018. aug. 21. 13:12
 5/7 A kérdező kommentje:

Viszont akkor hogyan tudok különbséget tenni egy acélhúr használatára alkalmas és alkalmatlan hangszer között?

Azt is olvastam, hogy a "western gitár" elnevezés már annyira nincs használatban, akkor hogyan nevezzük ezeket? Ránézésre csak az alakjából tudom megmondani, hogy melyik milyen? Amelyik gitárnak a teste szimmetrikus, arra sose lehet tenni acélhúrt és bármelyikre, amelyiknek van az a bemélyedés az alakjában az egyik oldalt, az automatikusan olyan, hogy lehet rá acélhúrt tenni? Vagy nem ez a lényegi különbség köztük?

2018. aug. 21. 13:18
 6/7 Mojjo ***** válasza:

@5: Igen, a western gitár volt régebben a szokásos megnevezésük, de már kiment a divatból. Simán lehet őket fémhúrosnak hívni és ennyi.


Annak, hogy szimmetrikus-e a test, vagy van egy kivágás, nincs köze a témához - egy fémhúros is lehet kivágott és szimmetrikus is, meg egy nylonos is.


A nylonhúrosok feje általában áttört, azaz lyukas, a fémhúrosoké tömör, de ez sem egy 100%-os jelző, elég ritkán ugyan, de vannak áttört fejű fémhúrosok és tömör fejű nylonosok is.


Esetleg alul, a hanglyuk alatt a húrláb jelzi még a legjobban a dolgot. Fémhúrosnál általában ilyen:

[link]


nylonosnál meg ilyen:

[link]

2018. aug. 21. 14:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm!
2018. aug. 21. 14:15

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!