Kezdőoldal » Szórakozás » Zene » Csak én érzem Michael Jacksont...

Csak én érzem Michael Jacksont kicsit túlértékeltnek?

Figyelt kérdés

Kezdeném azzal, hogy szeretem Michael Jacksont, de nem tartom magam rajongónak. Már 2008 óta nagyon tetszik a Moonwalker film, szeretem sok zenéjét (másokat viszont nem), tetszik az énekhangja (technikailag is és hogy mennyi érzelemmel énekel) valamint nagyon tehetséges táncosnak tartom. Persze van,ami ízlés dolog, pl. nekem néha túl teátrális egy-egy koncertje, de ez teljesen szubjektív. Ami miatt a kérdést kiírtam, az az, hogy úgy veszem észre, hogy nem illik elmondani, mi az, amiben esetleg kevésbé volt tehetséges (ez igaz pl. a Beatlesre is vagy Elvisre). Én se vagyok egy nagy zenei tudós, de szerintem nagyon sok teljesen elfogult rajongója van, aki nem igazán érti, hogy működik a zeneipar vagy hogy készülnek az albumok. Semmi kétségem, hogy MJ nagy hatással volt (zene-, mozgás- és öltözködési) stílusban a későbbi generációkra. De a rajongói néha a legnagyobb zenésznek nevezik (és tiszt. kiv., sokan elfogultak), pedig nem is játszott igazán hangszeren, csak amolyan alapszinten. A lemezei hangzása valóban újszerű volt, de ez inkább Quincy Jones érdemes. Szerintem MJ az a fajta zenész, aki rá van utalva a producerekre. Oké, hogy dúdolva meg szájdobolva kitalálja a zenét és ezt el tudja magyarázni, de szerintem a szájdobolás nem egy nagy művészet és továbbra is kell neki valaki, aki mindezeket összerakja neki. Ott van pl. ellenpéldának a Bon Jovi, direkt őket választottam, mert őket sokan szeretik ekézni. Van velük szemben is sok jogos kritika, de ők pl. ha elüti a villamos a producerüket, akkor sem állnának meg egy lemezfelvétellel, tök egyedül is tudnák, hogy kell a stúdióban zenét csinálni, azt felvenni, ahhoz hangzást összerakni.


Most biztos lesz, aki megsértődik, de kulturáltan írtam.



2018. okt. 6. 12:55
 1/4 A kérdező kommentje:

érdemes=érdeme

Elnézést, át kellett volna olvasnom.

2018. okt. 6. 12:57
 2/4 anonim ***** válasza:
90%

Én nem tartom túlértékeltnek. Én sem vagyok egy kimondottan nagy fan, de szerintem mindazok a dolgok, amiket leírtál pozitívumként, bőven elegek ahhoz, hogy valaki legenda státuszban legyen. Persze, az elfogult rajongók, akik nem tudják elfogadni, ha valaki mindennek ellenére, vagy ettől függetlenül kritizálja MJ-t, vagy akik konkrétan A Legjobb Zenésznek Ever jelentik ki és nem fogadnak el ellenvéleményt, azok nyilván éretlenek, de ilyen rajongója nem csak MJ-nak van, hanem minden zenésznek valaha - MJ csak elég népszerű ahhoz, hogy relatíve sok ilyen rajongója legyen.

A hangszeres meg produceres része az írásodnak viszont olyasvalami, amivel vehemensen nem értek egyet. A zene nem meritokrácia. Ha mások gyakorlati teljesítményében akarsz gyönyörködni, foglalkozz sporttal, a művészet inkább szól a kreativitásról, mint bármi másról, emiatt szerintem több értéket képvisel az, ha valakinek van egy jó ötlete, amit akár másokon keresztül valósít meg, de megvalósít, mint az, hogy valakinek lenne készsége egyedül technikailag komplexebbet alkotni, de nem jut eszébe semmi, ami annyira innovatív, meg érdekes lenne. Alapból, maradandó alkotásához egyáltalán nem kell virtuóznak lenni, teljes műfajok épülnek egyszerűségre, meg kimondottan rossz minőségre, de ha ettől eltekintünk, ez a "mások segítségére van szüksége, hogy kibontakozhasson, és ez rossz dolog" érvelés akkor is elhasal, ha idáig el se megyünk. Gondolj pl. a régi szimfonikus zeneszerzőkre, ők is általában csak egy hangszeren voltak profik (ami MJ-ról is elmondható, a vokál teljesítményére sok rosszat nem lehet szólni), ha egyáltalán, de a magnum opus-a mindegyiknek az volt, amit csak leírt egy papírra és egy rakás más képzett zenész kellett ahhoz, hogy életre hívja azt, aminek ő csak a tervrajzát vázolta fel - attól még szerintem ténylegesen őt illeti meg az érdem, mert a kreatív munkát ő végezte.

2018. okt. 6. 15:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:
Vannak jó érveid, köszi. Lehet, hogy csak én látom, mindig ezt, de tényleg nagyon sokszor a legjobb zenésznek nevezik, és ezt azért én sokallom.
2018. okt. 6. 22:21
 4/4 A kérdező kommentje:
Na meg a kreativitásról: a hangzást sem tudom, mennyire találja ki ő és mennyire egy producer.
2018. okt. 6. 22:21

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!