Kezdőoldal » Szórakozás » Zene » A vékonyított nyakú klasszikus...

A vékonyított nyakú klasszikus gitárnál is hagyományos méretű a húrláb, húrtávolsága?

Figyelt kérdés

Klasszikus gitárt szeretnék venni mivel rengeteget játszok újjal egy stratocasteren, és úgy gondoltam, hogy azért kényelmesebb lenne nagyobb húrtávolságnál ujjal játszani(a húrlábnál ugye..)


De, ugye a nyaknál meg nem feltétlenül szükséges ez a nagy távolság. Nem basszusgitár ez, vékonyak a húrjai. Szóval kinéztem egy gitárt ami 46mm felül, már csak az lenne a kérdés hogy a húrlábnál viszont meg hagyták e az élhető távolságot, vagy azon is vékonyítottak? Általában, hogy csinálják ezeket?


[link]

(ez az amit kinéztem)


Ha valaki tudja erre a választ, azt nagyon megköszönném. Sajnos nem találtam erre sehol adatokat.



2018. nov. 11. 19:32
1 2
 1/16 Mojjo ***** válasza:
100%

Nem, a húrlábnál is kisebbek a húrtávok az ilyen gitárnál. De még mindig nagyobbak, mint egy stratocasternél.

Egy klasszikus gitárnál általában 59mm a két szélső húr távolsága a hátsó nyeregnél, ritkábban 57mm. A standard strat húrtáv ott 52mm. Egy ilyen gitárnál, amit linkeltél, valahol a kettő között lesz.

2018. nov. 11. 20:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 Mojjo ***** válasza:
100%
Amúgy most nézem, ez a gitár nem csak vékonyított nyakú, de vékonyított testű is. Kb 30%-al vékonyabb a teste, mint egy átlagos klasszikus gitárnak, ami azt jelenti, hogy az akusztikus hangja elég nyeszlett lesz, főleg a basszusoknál. Ezt kifejezetten kihangosított, erősítővel megtámogatott játékra tervezték. Ha te inkább akusztikusan játszanál vele, nem ajánlom, de ha mégis ragaszkodsz hozzá, legalább mindenképp próbáld ki vásárlás előtt élőben és próbáld össze egy normális testű klasszikussal, hogy hallhasd a különbséget.
2018. nov. 11. 20:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 A kérdező kommentje:

Ennek az ibaneznek van normál méretű változata is, úgy láttam, hogy annak a teste is vastagabb. Meg még a Cort ac160cf- et néztem, ami hasonló, és annak is van vékonyabb testű testvére, az viszont, ugyan úgy vastag nyakkal.


A vékony test is azért volt egyébként szimpatikus mert úgy gondolom, hogy talán kényelmesebb lehet, de hát akkor lehet hogy ki kell próbálom valahol őket, vagy veszek zsákbamacskát. Meg a hangerő az pont nem számít nekem, nembaj ha halk, csak hát sajnos nem csak a hangerőt befolyásolja a testvastagság.


A nyakvastagsággal meg elvileg nincs bajom, mert játszottam már 6 húros basszusgitáron is ami még vastagabb, és elbírtam a távolságokkal, csak valamiért azt gondolom, hogy hosszú távon árt az ízületeknek ha mindig annyira szét kell nyitni a kezet, de mondjuk én hipochonder vagyok... Ebben esetleg van valami? Vagy nem kell félni a vastag nyaktól?

2018. nov. 12. 08:20
 4/16 Mojjo ***** válasza:

Dehogy árt... Az 52mm a normál gitárnyakszélesség, amit legalábbis 100+ éve használnak a klasszikus gitárosok tömegei. Baromi kényelmes (szerintem nagyságrendekkel kényelmesebb egy elektromos gitár 41-43mm-es nyakánál), és teljesen jól használható, nem csesz tönkre semmiféle ízületet. Ilyen alapon a 650/648mm-es menzúrát is egy cserélhetnéd Gibsonos 628-ra, sőt Fender Jaguaros 610-re, biztos, ami tuti alapon.


Az ízületeid nyúlnak, alakulnak. De ez hozzá tartozik a gitározáshoz, a nyújtás. Majd évek múlva, ha megnézed, jó eséllyel azt fogod tapasztalni, hogy a gitárnyakon matató kezed ujjai jól észrevehetően hosszabbak, mint a pengető kezedéi. Akkor is, ha csak keskeny nyakú elektromoson játszol. És nem lesz ettől semmi bajod.


Egyébként nézz szét az Ortega kínálatában. Tele van 48 és 50mm széles nyakú klasszikusokkal.

2018. nov. 12. 08:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 A kérdező kommentje:
Jó, hát ezt megnyugtató hallani. Azt hiszem, hogy a 160cf-et fogom választani, de még nem tudom, hogy a vastag, vagy a vékony testű változatát. De majd ha megyek pestre, akkor mindenképp kipróbálom, mert bár találtam youtube videót mindkettőről, de sok mindet nem tudtam megállapítani.
2018. nov. 12. 16:09
 6/16 anonim ***** válasza:

Nekem nem nyúltak meg az ujjaim de vicces hogy mennyire szét tudom legyezőszerűen tárni a bal kezem 3cm+ minimum


centi körüli a húrtávolság alul és a nagyon régi klasszikus fél háromnegyed vastag testű akusztikus fémhúrosnál 43-44 a csont felül,a 20dik bundnál 55mm széles

630mm v.24 3/4 es(628.9mm)

Ez extra szuper menzúra.


Fából láttam ilyen húrlábat csont berakáson ültek alul a húrok.

2018. nov. 12. 16:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 A kérdező kommentje:
Érdekes... Én most megnéztem, de a jobb kezemet pont annyira szét tudom tárni mint a bal kezemet, viszonyt az ujjaim hosszúsága, bár nem sokkal de picit tényleg hosszabbak a bal kezemen.
2018. nov. 12. 16:14
 8/16 anonim ***** válasza:
Szóval úgy tudom ott is 55mm a húrláb.
2018. nov. 12. 17:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:

Sokáig én is azt hittem a nyak szélessége számít

meg lehet csinálni azt hogy keskenyebb nyaknál kicsit szélesebben vannak vágva a húrhelyek mint egy szélesebbnél arányaiban,sőt nem a szabály szerint,hanem trükkösen a két szélső húr fele sűrítve a távolságot :D

A nyak profilja nem is a vastagsága és a hozzá tartozó bund rádiusz ami adja az érzést,kényelmet.

U-D-C profil 20-16-12 inch sugárral már 9fajta variáció...

2018. nov. 12. 17:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 Mojjo ***** válasza:
100%

Még annál is bonyolultabb a helyzet, mint amit a kilences hozzászóló ír :)


A pengetés kényelmét, a pengetésnél a húrok távolságát "string spacing at bridge" vagy "string spacing at saddle" néven érdemes keresni adatlapokon. Azonos nyakszélességnél ez valóba lehet eltérő. A fogólapon a húrok távjai azonos nyakszélességnél szintén lehetnek eltérőek, ezt a "string spacing at nut" adat mutatja meg nekünk. Arra vigyázni kell, hogy ha azonos nyakszélesség mellett nagyobbak a húrtávok, akkor a szélső húrok közelebb lesznek a fogólap széléhez, ez adott esetben kényelmetlen lehet.


A fogólap rádiusza szintén nagyon fontos pont, jó, hogy feljött. Stratocastereknél, legalábbis igazi Fendereknél meg Squiereknél ez tipikusan 7,25 inch vagy 9,5 inch, nagyon ritkán esetleg 12, de nem több. Klasszikus gitárhoz pedig nem lehet rádiuszt rendelni, hiszen sík a fogólapja. Ún. crossover nylonhúros gitárokhoz gyakran lehet, és nekik általában 45-48mm körül van a nyakszélességük is, és 12-20inch között a fogólap rádiuszuk, ha van.


A nyakprofil meg :) Hát az egy bonyolult dolog, mert két C, vagy két U, vagy két V is lehet tökmás.

2018. nov. 12. 20:30
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!