Kezdőoldal » Szórakozás » Zene » A rockzenei kánon és Magyarors...

A rockzenei kánon és Magyarország?

Figyelt kérdés

Ahogy van irodalmi és filmművészeti kánon, úgy van rockzenei kánon is, remélem ez tiszta mindenki számára.


A rockzene nemzetközileg is kanonizált előadói közé olyanok tartoznak mint a Velvet Underground, Beatles, Rolling Stones, Pink Floyd, Can, Sex Pistols, Joy Division, Smiths, Radiohead, Pixies, Nirvana, Sonic Youth, Pavement, David Bowie, Led Zeppelin, Black Sabbath, Roxy Music stb...


Az olyan népszerű előadókat, mint a Bon Jovit vagy a Queent általában nem szokták a kánonba sorolni, viszont a "hivatásos" magyar rockzenei körökben valamiért etalonként szokás rájuk gondolni, lásd többek között a Shockmagazin vagy a Hard Rock.hu indokolatlanul nagy rajongását a futószalagon gyártott műanyag haj/popmetal iránt.


Míg hogyha Nagy-Britanniában, az Egyesült Államokban vagy akár Japánban van mondjuk valamilyen szavazás a legjobb rocklemezekről, akkor általában ott felszokott bukkanni a Bends, a Nevermind, a Master of Reality, a banános lemez vagy a Never Mind the Bollocks, addig a hazai szavazásokon aránytalanul nagy számban vannak képviselve a metal albumok (természetesen nincs semmi bajom a metallal, mielőtt valaki belekötne). Vagyis ha Magyarországon van összeállítás minden idők legjobb rocklemezeiről, akkor általában beszavaznak olyanokat is, mint az Accept vagy a Mötley Crüe, míg a Smiths vagy a Pixies szinte sosem bukkan fel.


Minek köszönhető az, hogy Magyarország sokkal inkább metalos nemzet, és az olyanok, mint pl. a Sonic Youth vagy a Smiths nem tudtak akkora elismertséget szerezni maguknak a hazai rockrajongók körében?


Tudom, most eléggé összevisszának és értelmetlennek tűnik a kérdésem, de remélem valaki érti, amit mondani akarok.



2019. márc. 3. 22:50
 1/10 anonim ***** válasza:
100%

Erről a kánon dologról még nem hallottam. Ez egyéni ízlés kérdése, hogy ki mit szeret. Az említett zenekarok hírneve talán kevésbé jutott el ide hozzánk.

Én például azt nem értem, egy örök rejtély marad számomra, hogy a dallamos rockzene miért nem lett igazán népszerű nálunk soha sem.

2019. márc. 3. 23:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
Biztos, hogy nem kánaánt akartál írni? :-)
2019. márc. 4. 05:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
43%
Én értem, hogy a kérdésed egy kirohanás szeretne lenni a 80-as évek dallamos rock/metal zenéje ellen, de azért olyat nem kéne állítani, hogy nemzetközileg nem sorolják a kánonba a Queen-t és a nemzetközi rocksajtó számára a zenéjük ne lenne etalon...
2019. márc. 4. 06:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
100%

Hát, szerintem ez max régebben lehetett így. És mondjuk azért mert nem volt internet, és "kommunizmus" volt. Meg ugye a nyelvünk, és hogy a magyarok nem beszélnek idegen nyelveket. Tehát nem olvastak angol nyelvű kritikákat stb.


A Sonic Youth is iszonyú népszerű sztem itthon is. Csak nem feltétlenül a rockerek körében. Nirvana meg aztán pláne.

2019. márc. 4. 18:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
Úgy értettem, kicsit konkrétabban megfogalmazva, hogy szuper jó dallamos rockot, pop-rockot játszó magyar zenekarok tűntek el a süllyesztőben, áttörés nélkül. Tudom, ez összetett dolog, hogy mitől lesz valaki népszerű, és hogy mitől marad meg tartósan egy zenekar, de ezeknek a zenéjükben minden adott volt erre. Egyszerűen maga a műfaj nem népszerű itt sajnos. Vannak bőven ilyen furcsa dolgok a zeneiparban.
2019. márc. 5. 08:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:

" hogy szuper jó dallamos rockot, pop-rockot játszó magyar zenekarok tűntek el a süllyesztőben, áttörés nélkül. "


Mondasz példákat?

2019. márc. 5. 14:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
Olyanokra gondolok, mint például az Elon, Azok a fiúk, Lancelot, Senator, Oké, Griff, Marathon, Telegram.
2019. márc. 5. 19:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
100%

Ha már a Queenre vonatkozó megjegyzésemet jól lepontoztátok, elmondom a véleményemet az alapkérdésről is. :)


Szerintem a magyar kultúrára a történelem során mindig is leginkább a német kultúra volt hatással, igaz ez a zenében, és a "könnyűzenében" is. A német ízlésvilágra pedig a nagyobb ívű dallamok, a dallamos rock, a klasszikus heavy metal szeretete a jellemző, így a rockzenében is ez áramlott be hozzánk leginkább. Az általad felsorolt zenekarok pedig sokkal inkább a brit ízlésvilágot tükrözik.

(Nem csak a rockzenében van ez így, pl. a 90-es évek popzenéjéből is inkább a Németországból áramló "nagyszerű" euro-disco vált nálunk népszerűvé, nem pedig a britpop.)

2019. márc. 5. 21:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
Erre még így nem is gondoltam, de szerintem is igaz lehet ez a dolog. Egyébként én nem pontoztalak le.
2019. márc. 6. 00:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
Lehetek én a példa arra, hogy ez bizony személyenként változik, nem pedig egy adott népre korlátozódik, ugyanis én személy szerint imádom a Pink Floydot és a Beatlest, de a listádról még jónéhányat kedvelek. De az egyik testvérem már leginkább magyar folk szimpatizáns (ahogy én is) a másik (lány)testvérem meg már inkább a diszkósabbat szereti. Ja és ez generációnként is változik.
2019. márc. 19. 23:10
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!