Kezdőoldal » Szórakozás » Zene » Mi ez a digitálfóbia egyes...

Mi ez a digitálfóbia egyes gitárosoknál?

Figyelt kérdés

Ezzel nem háborút akarok indítani a motyószimulátoros gitárosok és az analóg motyós emberek között, csak kíváncsi vagyok az előbb említett gitárosok álláspontjára.


Ami az én álláspontom illeti, szeretem a digitális cuccokat. Viszonylag alacsony áruk miatt, és a jó hangjuk miatt. Ugyanakkor egy fullcsöves erősítőt se ítélek el. Nagyon szeretem azokat is, és szerintem van helyük ilyen téren. Hallottam már szólni szoftvert, mert én azt használok. Előfokcsöves valamint fullcsöves erősítőket is hallottam már. Érzem viszonylag köztük a különbséget, ahogy azt is, hogy a szoftverek és a multieffektek valamint a modellezős és a multieffektekkel szerelt hibrid erősítők is erősen hajaznak már a csöves hangzásra. És már szinte hallhatatlan a különbség. Tudom. Kezdetbe voltak nehézségek. Voltak hibák a modellezésben. De mára már ezek kétség kívül megszűntek. Lehet azért érint engem rosszul amikor egy jó modellezős cuccot le "digitális izéznek", mert én magam is informatikus vagyok. És amikor programozok, akkor szívemet lelkemet beleadom a programba. És az tulajdonképp én vagyok. Szerintem ez más programozó, programtervező és egyéb informatikusnál sincs máshogy. Szóval szerintem ha egy szoftvert, vagy egy modellezős cuccot bántanak, akkor az olyan mint ha azokat az informatikusokat bántanák, akik írták a szoftvert ami a gépen, vagy erősítőn, multin fut. Ők semmiről se tehetnek, ha mondjuk egy alsó kategóriás modellezős motyó úgy szól ahogy. Mondjuk egy marshall code 25, 50, 100. Vagy line6 amplifi erősítők. Ők kapnak egy hardvert, amire írni kell a szoftvert. Az, hogy a processzor gyenge, a memória kevés nem az ő bűnük, hanem a cégé, aki ezeken spórolni akar. Bár mondjuk a fentebb említett cuccok nem épp a profi felhasználókat célozzák meg. A sikeres motyókról is ejtenék pár szót. Ilyen mondjuk az axe fx, positive gird bias head, kemper profiler. Ezek már teljesen le tudják másolni az erősítőket teljes mértékbe. Rendben. Annyiba kerülnek ezek a cuccok, mint egy profi erősítő, de ezek profi cuccok is. Ezekkel mi a gond? Igaz. A line6 helix-ét nem említettem, de ezt hallottam már élőbe. Ez nem a világ legjobbja. De én már erről se tudtam megállapítani, hogy nem abból szól. Őszintén szólva azt hittem hogy erősítőből szól. De mindegy. Ezek az én tapasztalataim.


Ami a lényeg. Miért vannak olyan gitárosok, akik vallásosan tiltakoznak a digitális cuccok ellen? Miért kell szidni, szapulni. Miért kell digitális izézni? És miért nem lehet csak annyit mondani hogy köszönöm, de nem tetszik?


Ezt nem informatikusként kérdem. Ezt emberként. A válaszokat, érveket előre is köszönöm. És nem kötekedésképp írtam. Csak érdekel a többi ember álláspontja.



2019. ápr. 4. 18:31
 1/6 A kérdező kommentje:
És még annyi ha nem mondtam volna. Nem szabad az eredeti erősítőt és az "ugyan olyan" modellezettet egymás mellé rakni, mert úgyse lesz ugyan olyan. A kettő külön világ. Így összehasonlítani felesleges. Legalábbis szerintem. Itt a dinamikáról, meg az egyéb ilyen "apróságokról" van szó.
2019. ápr. 4. 18:39
 2/6 Mojjo ***** válasza:
100%

Az élet így működik minden téren. Ha valaki valami mellett leteszi a voksát, legyen az focicsapat, vallási, vagy politikai meggyőződés, bármilyen termék a hangszertől a mobiltelefonig, vagy akár öltözködés, az, ha az adott dolog meghatározó a számára, jó eséllyel elkezdi szapulni az ő választásával ellentétes... tulajdonképpen akármit.

Ennek az oka egyrészt evolúciós - a csoporthoz tartozás, és a más csoportokkal szembeni erőszakos fellépés felé az emberiség hajnalán komoly evolúciós nyomás vitt minket -, másrészt pedig ezzel összefüggő különféle pszichológiai tényezők. Ha érdekel a téma, engedd el a gitáros vonatkozást, vedd észre, hogy mindenre vonatkozó általános dologról van szó és keress pszichológiai szakirodalmat.


Egyébként a gitározásban nem csak a hangnak, de az életérzésnek is sok szerepe van. Sokaknak az analóg cuccok adják meg ezt az életérzést, és a digitális, akármilyen hangja van, nem lenne képes ezt nyújtani nekik. A digitális cuccok pedig az egész gitáros életérzésük ellen való ördögi akármi a szemükben. Neked a digitális adja az életérzést. Szuper, és ez jól is van így.

2019. ápr. 4. 18:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:
Nekem bármelyik meg tudja adni azt az életérzést. Jöhet bármiből a hang, ha az tetszik. De választ adtál elég szépen a kérdésre. Köszi Mojjo.
2019. ápr. 4. 18:59
 4/6 anonim ***** válasza:

Mojjo tökéletesen összefoglalta mindazt, amit erről mondani érdemes. Én ezt csak két aprósággal egészíteném ki (avagy inkább támasztanám alá).

Ha az olyan militáns, intoleráns viselkedés, amit a kérdésedben sérelmezel, rád egyáltalán nem jellemző, így elképzelni se nagyon tudod a mögötte lévő pszichológiát, viszont érdekel, akkor talán úgy tudnám körülírni, hogy vedd alapul a digitális alkotással való személyes, számodra fontos kapcsolatodat, meg az érzést, amikor valakiről úgy érzed, hogy abszolút nem látja benn az értéket, és az ezzel kapcsolatos gondolataival közvetetten leminősíti a technológia létrejöttét elősegítő informatikusokat, és képzeld, hogy ezt nem csak a digitális opció leszólása, hanem bármilyen alternatíva létezése kiválthatná belőled. Gyakran hallani az ilyen elitista eszmefuttatásokban az olyan gondolatokat, hogy valami létezését az adott műnem/műfaj/témakör/stb. "meggyalázásának" tartják, vagy hogy konkrétan nem hajlandók egy skatulyába sorolni az adott dolgot az általuk preferáltabbal - ez azért van, mert azt hiszik, hogy az alternatíva puszta létezése veszélyt jelent arra, amit ők szeretnek, így szükségét érzik egy extrém ellenreakciónak. Ez a reakció támadásnak tűnik, de az ő oldalukról inkább védekezés. Gyakran benne van az ilyesmiben az újdonságtól való (nagyrészt természetes) félelem is. Nyilván, a digitális jel, mint olyan, távol áll az újtól, de a bulizás, piálás, szexpartnerek gyakori váltása konkrétan az emberiséggel egyidős, mégis minden generáció úgy csinál, mintha az övékre, vagy az eggyel utánuk következőre lenne a történelem során először komolyabban jellemző.

És hogy ez mennyire általános emberi vonás... Ez az analóg vs digitális kérdés még a zajzenei közösségben is jelen van. Az ember azt hinné, hogy ha van olyan műfaj, ahol konkrétan senkinek eszébe sem jut elitistának, vagy gatekeeper-nek lenni, akkor az az a zenei stílus, ami nagyrészt a tradicionálisan vett zeneiség szinte teljes rejektálására épül, de nem, halál komolyan vannak emberek, akik képesek arról hisztikézni, hogy fémhulladékzörgetés piezo-koronggal való felvétele és pedálokon keresztüli torzítása valami módon objektíven felsőbbrendű a digitálisan szintetizált hangok virtuális széteffekteléséhez képest. Szóval ja, az ilyen zsigerből jövő szenvedélyes reakciókra nem épp a túlzott racionalitás jellemző.

2019. ápr. 5. 02:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

"vannak emberek, akik képesek arról hisztikézni, hogy fémhulladékzörgetés piezo-koronggal való felvétele és pedálokon keresztüli torzítása valami módon objektíven felsőbbrendű a digitálisan szintetizált hangok virtuális széteffekteléséhez képest."


De azért mindenképpen nagyobb buli, mint laptop előtt ülni. Főleg élő előadásnál sokkal izgalmasabb. De az, hogy ez mégis ilyen nagy érzelmeket tud megmozgatni, annak tényleg semmi köze a zenéhez. Sok a frusztráció. Ha vki tizenéves akkor azér, ha öreg azér stbstb. Ugyan ezek mennek aztán a jehovajézushoz.

2019. ápr. 5. 09:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
89%
Biztosan nem volt dolgod komolyabban analóg cuccokkal mert akkor hallanád és legfőképp éreznéd a különbséget. :-) Bár a mai balkánrock típusú zenékért rajongó zenészpalántáknak pontosan a digitális technika való amire gondolom Mojjo is próbált utalni. Egy Macbook és jónapot. A digitális technikának korlátai vannak, és problémát okoz még például a semmi jel feldolgozása miatti késés, valamint az ebből fakadó effektelési nehézségek ami rettenetesen rosszul hangzik nem nekem hanem a közönségnek akik távolról hallgatják ezt.
2019. szept. 28. 00:16
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!