Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Szoptatás » Mostanában sok helyen előfordu...

Mostanában sok helyen előfordult (elharapódzott) vita szoptatás-tápszer témában, szerintetek miért?

Figyelt kérdés

Két különböző fajtájú vita is létrejött, az egyiknél a sokáig szoptatásról volt szó, ott egy-két tápszeres anyuka kezdte a vitát, hogy engem nem érdekel, DE... és már mondta is, hogy miket vágtak a fejéhez. (Egyébként teljesen, megértem, hogy bántja a dolog, biztos mindenkit sértene, ha így vélekednének róla, egy önhibáján kivül megesett dolog miatt.)

A másik fórumon az elfogadásról volt szó, ott egy anyuka kezdte igazából a vitát, lelustázva a tápszerrel etető anyukákat.( a dolog "szépsége" az volt, hogy ő utána eltűnt, és az addig békésen beszélgető, megértő emberek estek egymásnak)

Valahol mindkét részről valamilyen formában mintha önigazolás látnék, hogy megnyugtassák magukat, hogy jól csinálják.

Tehát ilyen hosszas bevezető után az lenne a kérdésem, hogy akiknek ennyire tüske van a szívükben, miért a másik (sokszor vadidegen) véleménye, elismerése a fontos. Miért nem elég, hogy a gyermekük/gyermekeik egészségesek, boldogak? Vagy csak szimplán jó (tudat alatt) így levezetni a stresszt?

Egyáltalán van a két oldalnak megdönthetetlen ellentéte? Vagy mindig csak üres általánosító jelzőket dobálnak?

(Kérdésemet nem provokatívnak szántam, akik személyeskednek vagy próbálnak vitát generálni, töröltetem a válaszukat. Köszönöm előre is mindenki (minden normális) válaszát! :)



2014. júl. 23. 15:39
1 2 3
 21/27 anonim ***** válasza:
100%
Egyutt erzek veled elozo hozzaszolo. Az elso gyermekemet en is csak 4 honapos koraig tudtam szoptatni. En is a csillagokat is lehoztam az egrol, de sajna nem volt eleg, a tobb tejhez. Eleinte nagyon sok volt, aztan egyik hetrol a masikra semmi. Akkor azt hittem, hogy a sok stressz miatt, ugyan is a lanyomnak sokat volt, mar a kezdetektol felso leguti megbetegedese. Nagyon erzekeny volt ra, annak ellenere, hogy szopott, sokat volt beteg, mar egy honaposan a korhazban voltunk olyan taknyos volt. Es mivel a babak egy ideig csak orron lelegeznek megfigyeles alatt volt. Nekem a csalad nagyon jol fogadta, nyugtattak, hogy a 4 honap is nagyon jo, de engem eleinte nagyon megviselt lelkileg. Most 2 honapos a kisebbik lanyom. A helyzet szinte ugyan az. Eleinte tomerdek tejem volt, annyi, hogy ejszakankent elontott, egy par napja viszont valtozo. Semmit nem csinalok maskepp, mint par nappal ezelott. Most meg a stressz sincs... En a hormonokra fogom, mast ugysem tudok tenni, csak bizakodok, hogy par honapig meg sikerul kihuznom!
2014. júl. 23. 21:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/27 anonim ***** válasza:
100%
A 2-es válaszoló jól írta,hogy mindenki a legjobbat akarja a gyerekének,de sokan nem tudják elfogadni,hogy az ő véleményükön kívül másnak is lehet igaza,ezért élesen reagálnak mindenre. Ezen kívül a szoptatás-tápszer kérdés érzékeny téma lehet,hiszen nem mindenkinek választás kérdése,hogy szoptat-e. Én is úgy látom,hogy mindkét tábor egyformán piszkálja a másikat. Talán,aki szeretne szoptatni,de nem tud,vagy csak rövid ideig,az emiatt csalódott lehet,ezért érzékenyebben reagál egy szoptatós témára,esetleg akkor is,ha az egyáltalán nem a tápszer ellen van. Mint a 6.válaszoló által említett kérdés,ami nem a bűntudatkeltésről szólt, de olyanok is vannak,akik már akkor ugranak,ha a szoptatás szóba kerül. Másik oldalról pedig,igenis van olyan hogy valakinek nincs vagy kevés a teje,és nem azért ad tápszert mert lusta. Én 3 hónapig csak szoptattam,utána kellett mellé tápszer is,majd 5 hónaposan elapadt a tejem. Eközben mindenféle véleménnyel találkoztam. Anyósom nem sokra tartja a szoptatást,amig szoptattam,folyton azzal jött,hogy de biztos nem jo a babának a tej,gyenge minőségű,túl híg,stb. Ismerősöm,aki pár hétig szoptatott,mondogatta,hogy mennyivel kényelmesebb a tápszer,és legalább mindig tudta pontosan,hány g-ot evett a babája,és én voltam az ősanya,mert igény szerint szoptattam. Ezek ugyanúgy bosszantottak,mint mikor kevés lett a tej,és a védőnő állandóan azt sulykolta,nehogy adjak tápszert,még többször tegyem cicire a babát,mikor amúgy is már egész nap csak ciciztünk és mégse lett jobb. Végül úgy döntöttem nem küzdök tovább,amit tudtam megtettem. Szóval én kicsit mindkét oldalon voltam.
2014. júl. 23. 22:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/27 anonim ***** válasza:
100%

Az emberek nem egyformák,de ettől izgalmas minden vita!:)

Most a másik oldalról közelítem meg a dolgot, bár egy vitafórumon sem vagyok fent. Szoptatok, a lányom 25 hónapos. Nem volt könnyű kezdés, tejem is későn 2-3 hét után lett elegendő. Nem sokon múlt, hogy a babám is tápszeres legyen.

Az én meglátásom a dologban az (így utólag), hogy a mai kismamák nem kapnak elég támogatást a megfelelő szoptatáshoz. Sem külső (orvos, védőnő, barátok), sem belső (család) segítséget. Ahhoz, hogy elegendő teje legyen az édesanyának az első hetekben a legtöbb babánál non-stop mellen kell lennie, de legalább is testközelben. Így van kitalálva a tejtermelés, így működik. (Ha nincs sok testi közelség, a szervezet azt hiheti, már nincs kisbaba, és a tejtermelés leáll, hogy minél előbb fogamzóképes legyen a nő,és újra szaporodhasson). De nem várható el senkitől, hogy ezt meg is tudja valósítani. Ha nincs jó tanácsadás (persze lehet hívni bizonyos számokat, de egy hullafáradt, kudarcok élményével terhelt anyuka nem biztos, hogy fel fogja hívni, ahogy én sem), és családon belüli segítség (itt nem szóbeli segítéségre gondolok; mert az édesanyám is csak azt tudta szajkózni, hogy a második napon neki 135 ml teje volt, amíg nekem a két mellemből 5 ml sem), akkor nem fog működni.

Nem kell évmilliókat visszamenni az időben, elég csak 50-100 évet ahhoz, hogy megértsük. Itt vannak az édesanyák, egy szinte örökké síró Picivel, egy ellátandó háztartással, segítség nélkül, olyan tanáccsal, hogy 3 óránként etessük. Nem tudjuk hogyan kell jól mellre tenni a babát ( a kórházban, legalább is ahol én voltam, nem adtak segítséget). Régen a leánygyermekek úgy nőttek fel a családokban, hogy részt vettek a csecsemők gondozásában, látták hogyan kell ápolni, gondozni, és ők is a gyermek ápolás részévé váltak. Az édesanyának nem kellett ez első időszakban a háztartással foglalkozni, mert azt a többi nőrokon megcsinálta. Ha van több gyermek is , azzal is foglalkoztak, nem úgy mint most. Sok édesanya egyedül "kínlódik" 2-3 gyerekkel, és plusz egy újszülöttel.

Én sem kaptam segítséget, szakkönyvekből sem, és a nagymamák sem túl aktívak, pedig megtehették volna.

Nem szeretnék ítélkezni, mert a szoptatás is elég kimerítő, és valóban nehéz kivitelezni a mai társadalmi elvárásokkal szemben. Ami biztos, minél fejlettebb egy társadalom, annál több a tápszeres baba, nem a szülők miatt elsősorban, hanem mert programozottak a napjaink. Időhöz vagyunk kötve, mint napi szinten, mint ahogy ahhoz is, mikor megyünk vissza dolgozni, mikor jöhet a következő, mikor megy bölcsibe vagy oviba. És ezt a ritmust igény szerinti szoptatással, majd önmagát egyszer a mellről leválasztó gyermek ideáljával nehéz megvalósítani. Mindenki meg akar felelni az elvárásoknak, és emiatt frusztrált lesz akár szoptatós, akár tápszeres anyukák, és az ilyen kérdés egy jó alkalom ahhoz, hogy egymásnak essenek...

2014. júl. 25. 15:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/27 anonim ***** válasza:

Kedves utolsó,nagyon jókat írtál! Nemcsak konkrétan a szoptatás/tápszer kérdéssel kapcs-ban,hanem egyáltalán arról,hogy ma a gyereknevelés magányos küzdelem sok családban,régen meg természetes volt a nagycsalád segítsége. És az ilyen jellegű témáknál is éles vita van,mert sokan nem boldogulnak egyedül,feltesznek egy kérdést,mire sokan nekiesnek,hogy mit kényeskedik,igenis egyedül mennie kell mindennek,ragyogjon a lakás és legyen naponta meleg vacsora.

És igen,pl nálunk is ahogy írtam,anyósom semmire se tartja a szoptatást,szóval inkább ellene beszélt,mikor volt még tejem,akkor is. Mondjuk,amikor anyáink szültek minket,akkor sem volt épp "divat" szoptatni,én is tápszeres lettem hamar,anyu sem kapott ehhez segítséget.

Amikor én szültem tavaly,nekem volt tejem eleinte,3 hónapig csak szoptattam,de utána kevés volt a babának,és az is igaz,hogy mivel egyedül voltam a babára meg a háztartásra,sokszor hulla fáradt voltam ahhoz már,hogy óránként cicizzünk,egy darabig csináltam,aztán inkább adtam tápszert. De annak örülök,hogy amíg volt valamennyi anyatej,azt megkapta.

2014. júl. 25. 16:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/27 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat, azt külön mindenkinek, hogy emberi hangnemben sikerült tartani.

Tegnap ha jól láttam itt is megjelent egy tipikus provokáló kérdés, aztán le is lett törölve.

Utolsó előtt hihetetlenül igaz dolgokat írtál, köszi hogy megosztottad velünk:) teljesen egyetértek.

2014. júl. 25. 18:53
 26/27 anonim ***** válasza:

Lepontozás: van valaki aki mostanaban nem talál jobb elfoglaltságot magának és válogatás nélkül pirosbacsizik. Ne vegyétwk magatokra.

Én ugy gondolom hogy Az emberek a mai világban a médiák miatt össze vannak zavarodva, és van egy bizonyos irigység is bennük.

A zavarodottság miatt bizonytalanok és ha találnak egy szamukra jonak tűnő utat ahhoz foggal körömmel ragaszkodnak és máson áttiporva probalnak önigazolni.

Szerintem a legtöbbször azok megértőek és elfogadoak mind a szopt. mind a tapsz. es témában akiknek rendezettek a gondolataik, nyugodr kiegyensulyozott életet élnek. Akik az akadájokat könnyen vették. Minden más elsőre már ellenségeskedőnek olyan gondjai voltak amihez segitség kellett volna, és nehezen dolgozta fel élte meg.

2014. júl. 27. 11:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/27 anonim ***** válasza:
Én vagyok az az anya, aki már a teherbeesés előtt tudta hogy nem fog szoptatni, nekem abszolút életidegen a szoptatás, egyszerűen elképzelni sem tudtam, illetve viszolyogtam hogy a mellemből, szoptatás által kell táplálni a csibémet. Megszületett Csibim, persze a kórházba muszáj volt mellre tenni, csináltam is, de üvölteni tudtam volna a fájdalomtól és az egésztől, a kórház után, itthon, talán ha 3 alkalommal szoptattam, de folyamatosan fejtem a tejet, amíg volt... Mára már csak tápszeres a kicsim és örülök, hogy vége a szoptatási mizériának, bár sokan nagyon csúnyán néznek rám...de nem érdekel, szeretem a csibémet, és így is nagyon jó anyja vagyok :)
2014. nov. 23. 13:32
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!