Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Szeretnék segítséget, informác...

Szeretnék segítséget, információt kérni a Hit Gyülekezetéről. Fiam 17 éves és szerelmes egy lányba, aki erőszakosan próbálja őt bevinni a gyülekezetbe. Nagyon sok rosszat hallottam róluk. Agymosás, pénzelvétel. Igaz ez?

Figyelt kérdés
3 hónapja járnak együtt a kislánnyal, akivel gyakorlatilag egyáltalán nem törődnek otthon. Az anyukája csak fekszik egész nap, a hitgyülis zenéket hallgatja, se nem főz, se nem mos, nem törődik a kislány bátyjával sem. Az édesapa dolgozik éjjel nappal. A kislány nálunk van szinte mindig. Nem szeret otthon lenni, de ehhez gyülekezethez nagyon ragaszkodik tegnap megzsarolta a fiamat, hogy elhagyja ha nem megy el vele a "gyülibe". Már az én otthonomban is ezeket a gyülis zenéket kell hallgatnom és egyik ilyen késő estébe nyúló gyülekezeti találkozó után szinte önkívületi állapotba került a kislány, de hiába kérdezgetem nem mesél, hogy ott mi történik. Féltem a fiamat. Jogosan?
2016. aug. 2. 18:33
1 2
 11/15 anonim ***** válasza:
60%

Megértem az aggodalmad, hit gyülibe járó személyként egyáltalán nem helyeslem a lány hozzáállását. Ugyanakkor azt tegyük hozzá, hogy ilyen esetben nem feltétlen lehet ráfogni, hogy a gyülekezet hibája és nyilván attól ilyenek bizonyos emberek. Azt például biztosan tudom, hogy ha a szereplőkről igazak a leírtak, akkor sem a lány, sem az anya viselkedése nem felel meg annak, amit a Gyülekezetben elvárnak és tanítanak.

Meg kell érteni, hogy attól, hogy valakik eljárnak egy közösségbe, még nem lesz rögtön az adott közösség felelős azért, ahogy ezek az emberek az átlag társadalmi helyzetekben viselkedni fognak. Nem járunk az emberek sarkában és természetesen nincsenek eszközeink arra, hogy felelősségre vonjuk őket, mit miért úgy csinálnak a hétköznapokban, ahogy. Kapnak egy közösséget, ahova járhatnak, és ahol hitünk szerint Isten jelenlétével találkozhatnak, igény szerint lelkipásztori és számos egyéb segítséget kaphatnak... és bibliai tanításokat, prédikációkat hallgathatnak arról, hogyan élhetnek eredményes keresztény életet (azonban tanúsíthatom, hogy azok egyáltalán nem bátorítják a fenti viselkedéseket). Ennyi történik egy gyülekezetben. De hogy aztán ki mit kezd vele, arra a gyüliből senkinek nincs ráhatása, mert miért és hogy is lehetne? Ez nem egy szekta, nem titkosszolgálati hálózat és nem börtön, hanem egy vallási közösség, ahova lényegében szabad a be- és kijárás. Ennyi erővel jöhetne valaki olyan példával is, hogy XY tagja a Madárbarát klubnak, de közben láttam, hogy leverte a fecskefészket, akkor miféle madárbarátok ezek, hogy erre tanítják XY-t?!


Na de, ezzel csak egy részét rendeztem a kérdésnek. Talán neked is hasznosabb, ha kicsit részletesebben mesélek a gyülekezet tanításáról a párkapcsolat témájában. Ha ezt megismered, talán rájössz, hogy a lánnyal nem feltétlen az a fő probléma, hogy a gyülekezetbe jár, hanem hogy bár oda jár, de úgy tűnik, nem veszi komolyan, amit ott hall.


Először is, a HGy a nevelés terén elég konzervatív, vagyis a gyermekektől 18 éves korukig szigorú engedelmességet követel meg a szülők felé, és azután is tiszteletet (mivel ez a Tízparancsolat része). A párkapcsolatok terén abszolút házasságpárti, amibe beletartozik, hogy a fiataloknak azt is tanítják, tartózkodjanak a házasság előtti nemi élettől. (Ezen lehet hüledezni vagy értetlenkedni, de a keresztény tanítás mindig is ez volt mind a mai napig, és nem csak a mi felekezetünkben.) Általában nem javallják a tinédzser kori együttjárásokat, a viszonylagos éretlenség és a prioritást élvező iskolai kötelezettségek miatt, de 16-17 éves korban persze egyáltalán nincs kizárva, hogy valaki már megtalálja élete párját, ezért az ilyen esetekben egyénileg adnak tanácsot. A párkapcsolatban viszonylag rövidebb ismerkedési időszak után, a társadalmi átlaghoz képest jóval hamarabb el szokott kezdődni a jegyesség időszaka. A jegyesség előtti időszakban kizárólag nyilvános helyeken való találkozást javasolnak, egymásnál alvást semmi esetre sem.

Általánosságban egyáltalán nem támogatják, hogy keresztény hívő (akár ffi/fiú, akár nő/lány) olyan emberrel legyen párkapcsolatban ill. kössön házasságot, aki nem újjászületett hívő. (Azért nem azt mondom, hogy aki "nem keresztény", mert félreérthető lehet: a hit gyülis felfogásban pl. egy fiatal, aki meg volt gyermekként keresztelve mondjuk katolikusnak és akár járt is misékre, de soha nem "találkozott" úgy Jézus Krisztussal, és fogadta be a szívébe, ahogy mi hisszük, hogy meg lehet/kell tenni, nem számít újjászületett kereszténynek.) Vagyis az úgymond egy "B" terv és nem megszokott forgatókönyv, hogy valakinek olyan párja lesz, aki a megismerkedésükkor még nem volt megtérve. Nincsen eleve kizárva, mert előfordul az ilyesmi, de valóban azt tanítják, hogy a továbblépéshez szükséges, hogy a nem hívő fél hívővé legyen, őszintén, szívből, különben kifejezetten nem támogatják, hogy összeházasodjanak.


Na most erre mondom én, hogy - amennyiben reálisan látod az eseményeket és nem torzan - a lány a gyülekezetben tanított felfogás szerint nem helyesen cselekszik, több okból is. Először is, a szülők bevonása, a dolgok átbeszélése, különösen az adott életkorban, nagyon fontos lenne, ez láthatóan nem történt meg. Másodszor, az hogy nem megy haza és a fiadnál (-dal?!) alszik, szintén nem helyeselhető, a testiségre vonatkozó korlátozás miatt. Harmadszor, a "megzsarolás" természetesen nem elfogadható, hiszen ha valaki nem akar a gyülekezetbe menni, azt nem szabad kényszeríteni, de hozzátenném, hogy nem biztos, hogy megfelelő ez a kifejezés. El tudom képzelni, hogy számodra így "jön le" a dolog, de ezen a ponton a lány valójában azt teszi, amit kell, persze azt így látatlanba/ismeretlenbe nem tudom megmondani, hogy helyesen "tálalja"-e mert nem mindegy, hogy ezt a dolgot hogyan és mikor közöljük. De tény, hogy ha hosszú távban gondolkozik, és a keresztény elvekhez hű akar maradni, akkor nem folytathatja ezt a kapcsolatot olyan fiúval, aki nem újjászületett keresztény.

Sajnálom, ha ez számodra túl durván vagy lenézően hangzik, de nem egészen erről van szó igazából. Próbáld meg megérteni arról az oldalról is, hogy a lány számára talán komoly erkölcsi, érzelmi stb. dilemmák merülnek fel. Lehet, hogy valódi szeretet/szerelem van benne a fiad iránt, de ugyanakkor tudja azt, hogy keresztény lányként hosszú távon vele nem működhet a kapcsolat és ezt próbálja megelőzni, kezelni. Az "erőszakosnak" tűnő fellépése talán egy tinédzser lány elkeseredett próbálkozása arra, hogy megmentse és Jézushoz térítse azt a személyt, akibe úgy érzi hogy szerelmes és talán élete párja lesz. Nem tudom persze, mert látatlanba ezeket a dolgokat lehetetlen megmondani. De azt tudom, hogy milyen dilemmái és kétségei, érzelmei lehetnek a lánynak, mert voltam már hasonló helyzetben, ahol döntenem kellett.


Természetesen mint hívő ember, nem írhatok mást, mint hogy véleményem szerint a legjobb megoldás az lenne, ha mindnyájan megtérnétek és befogadnátok az Úr Jézust a szívetekbe, mert Ő valóban feltámadott a halálból, ezért ma is lehet vele valóságosan találkozni, és Ő az igazság és az örök élet, és hív magához mindenkit, hogy örökké éljen vele egy boldog világban. :) De felfogom, hogy ebben nem mindenki tud/akar hinni és ezt elfogadni.

Csak kérlek, az előítéletek és a kétségbeesés helyett, gondolkodj el azokon a dolgokon, amiket írtam. Ha további kérdésed van, írj nyugodtan üzenetet.

Üdv.

2016. aug. 2. 20:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/15 A kérdező kommentje:
Mindenkinek köszönöm a válaszokat. Kedves 11-es válaszoló! Köszönöm részletes válaszodat! Mi is hívő család vagyunk, éppen ezért volt furcsa számomra ez a viselkedés, de akkor ez egyéni, nem a gyülekezethez köthető viselkedés. Mégegyszer köszönöm szépen!
2016. aug. 2. 21:51
 13/15 anonim ***** válasza:

Ja azt nem tudtam, hogy hívők vagytok, bocsánat akkor bizonyos dolgok nem úgy állnak, ahogy írtam.

Sajnos létezik nálunk az a felfogás, hogy csak az a keresztény, aki hitgyülis, én ezt nem így gondolom, de előfordul, hogy van aki így áll hozzá. Ezt azért nem árt tudni. Ilyenkor fordulhat elő, hogy még azt is meg akarja téríteni valaki a gyülibe, aki egyébként más közösségben van, de hívőként él. Nem tudom, hogy nem erről van-e szó az adott esetben.

2016. aug. 2. 22:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/15 anonim ***** válasza:
39%

1-es vagyok:


11-essel abban egyet értek ,hogy valóban vannak kedves és segítőkész emberek ,ellentétbe a vezetőséggel.


"Először is, a HGy a nevelés terén elég konzervatív, vagyis a gyermekektől 18 éves korukig szigorú engedelmességet követel meg a szülők felé, és azután is tiszteletet (mivel ez a Tízparancsolat része). "


Már itt van a gond ,most a tízparancsolat értelmezésemet és minden vallással kapcsolatos felvetést elvétve ebbe nincs semmi pozitívum. Nem fröcskölődni akarok ,egyszerűen nem helyes nevelés szempontjából.


"A párkapcsolatok terén abszolút házasságpárti, amibe beletartozik, hogy a fiataloknak azt is tanítják, tartózkodjanak a házasság előtti nemi élettől. (Ezen lehet hüledezni vagy értetlenkedni, de a keresztény tanítás mindig is ez volt mind a mai napig, és nem csak a mi felekezetünkben.) "


Az a gond ,hogy a gyülekezetbe nincs olyan ,hogy "párkapcsolat". :)


"Általában nem javallják a tinédzser kori együttjárásokat, a viszonylagos éretlenség és a prioritást élvező iskolai kötelezettségek miatt, de 16-17 éves korban persze egyáltalán nincs kizárva, hogy valaki már megtalálja élete párját, ezért az ilyen esetekben egyénileg adnak tanácsot."


A leggyönyörűbb ,hogy ezt a HGY akarja megmondani másnak ,hogy az ő kapcsolata helyes e vagy sem. A HGY iskoláiba konkrétan szó szerint szétválasztják a diákokat vagy akár szó szerint -bármennyire hihetetlennek tűnik- akár a diákok viberét is feltörik ,mármint a vezetősség.


" A jegyesség előtti időszakban kizárólag nyilvános helyeken való találkozást javasolnak, egymásnál alvást semmi esetre sem. "


Az azért be figyelne ,ha még gyermek nemzés közbe is 10 "testvér" ott írná a kis noteszába a véleményét és azt ,hogy minden okés és nem követtek el bűnt. De ha valami "rossz" történne akkor vinnék a nagy főnőknek. :)


"Általánosságban egyáltalán nem támogatják, hogy keresztény hívő (akár ffi/fiú, akár nő/lány) olyan emberrel legyen párkapcsolatban ill. kössön házasságot, aki nem újjászületett hívő."


És az adott lány/fiú véleménye nem érdekelt akiről szó van ,nem?


"Vagyis az úgymond egy "B" terv és nem megszokott forgatókönyv, hogy valakinek olyan párja lesz, aki a megismerkedésükkor még nem volt megtérve. Nincsen eleve kizárva, mert előfordul az ilyesmi, de valóban azt tanítják, hogy a továbblépéshez szükséges, hogy a nem hívő fél hívővé legyen, őszintén, szívből, különben kifejezetten nem támogatják, hogy összeházasodjanak."


De itt jön megint a kérdés. És az adott lány/fiú véleménye miért nem ér fabatkát se?

Az élete egyik legjelentősebb részét miért más kb. 30 ezer ember akarja eldönteni?


"Először is, a szülők bevonása, a dolgok átbeszélése, különösen az adott életkorban, nagyon fontos lenne, ez láthatóan nem történt meg."


Miért is kellene bele vonnia?


"Másodszor, az hogy nem megy haza és a fiadnál (-dal?!) alszik, szintén nem helyeselhető, a testiségre vonatkozó korlátozás miatt."


Miért baj ez?


"Harmadszor, a "megzsarolás" természetesen nem elfogadható, hiszen ha valaki nem akar a gyülekezetbe menni, azt nem szabad kényszeríteni, de hozzátenném, hogy nem biztos, hogy megfelelő ez a kifejezés."


Szóval az nem zsarolás ,hogy ha valakit térítünk ,de ha nem akar megtérni akkor azzal jövünk ,hogy démonok vannak benne ,vagy a Pokolra fog jutni ,mert nincs közép út...


Kérlek...mesélj még. :D


"Természetesen mint hívő ember, nem írhatok mást, mint hogy véleményem szerint a legjobb megoldás az lenne, ha mindnyájan megtérnétek és befogadnátok az Úr Jézust a szívetekbe, mert Ő valóban feltámadott a halálból, ezért ma is lehet vele valóságosan találkozni, és Ő az igazság és az örök élet, és hív magához mindenkit, hogy örökké éljen vele egy boldog világban. :) De felfogom, hogy ebben nem mindenki tud/akar hinni és ezt elfogadni.

Csak kérlek, az előítéletek és a kétségbeesés helyett, gondolkodj el azokon a dolgokon, amiket írtam."


"Mindnyájatok" ,kedvenc Károli stílusú szavam. <3 Ezzel tekintve palástolom visszafogottságodat.


Have a nice day!

2016. aug. 8. 05:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/15 anonim ***** válasza:

Hagyjuk már.. 😊😀😀😀😀😀😀

8 éve járok oda, és semmi rosszat nem tapasztaltam. Imádok oda járni, ha valahol igazán munkálkodik a Szentlélek, na akkor az ott van. Nem a gyüli hibája a lány elmeháborodottsága.

2017. ápr. 14. 19:57
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!