Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Isten létezése bizonyított!...

Isten létezése bizonyított! Megtudod cáfolni?

Figyelt kérdés

Az lenti elmélet az Iszlám hittan tudományából egy részlet, Isten létezésének bizonyítékaiból.


Logikai úton bizonyítja a Teremtő létezését, ezért csak logikai úton lehet azt megcáfolni. Természetesen az elmélet megcáfolhatatlan. Ha még is úgy gondolod, hogy képes vagy megcáfolni, vagy hogy logikátlan, akkor cáfold meg!

Véleményektől, kinyilatkoztatásoktól, visszakérdezésektől, érzelmi kitörésektől kíméljetek!

Válaszodat mindenképp támaszd alá logikai érvekkel!


1. Világunk létezése térbeli, az anyagból áll össze. Létezését, és változását idővel mérhetjük. Ezt az időmérést mindegy, hogy milyen egységekkel tesszük, például perc, óra, év...teljesen mindegy. A lényeg, hogy az idő az nem egy létező valami, hanem egy fogalom az idő mérésére.

Pl az autó 100km/óra sebességgel halad. Ami létezik az az autó, és az ő változása. Változása a helyváltoztatása, azaz haladása. Az idő az pedig egy mértékegység, azaz egy fogalom amivel mérjük, és jelöljük az autó változást, tehát nem egy létező dolog.

Tehát világunk létezése, és változása idővel mérhető, még ha nem is mértük, mert nem volt módunkba. Vagyis azért mert ezt a mérést nem tettük meg, attól még ezzel a ténnyel tisztában vagyunk. Viszont ha világunk változása mérhető, akkor annak egy bizonyos mértéke van. Mint említettem, teljesen mindegy milyen időegységgel jelöljük, a lényeg, hogy egy konkrét érték lesz ez a szám. Tehát ha mérhető akkor lenni kell egy kezdetnek is, ami a nulla lesz. Az az a pont amikor még nem létezett világunk, és ezért nulla az az idő egység, hisz még nincs mit mérni. A mérést csak onnantól lehetséges végezni, és számolni, ha van ami létezik, és mérhető. És ez a világunk.

A végtelenség viszont pont ezért fogalmi ellentmondás, mert az azt jelentené, hogy nem mérhető világunk változása. De ennek az ellenkezője pont az amit tapasztalunk.

Így viszont logikusan tudjuk, hogy más lehetőség nincs, mint hogy legyen egy okozó ami beindította világunk létezését! Azért mert az ami nem létezik, az saját magát nem hozhatta létre. De akkor jogos a kérdés, hogy akkor annak a valaminek, is kell, hogy legyen valami ami létrehozta, viszont így újra beleesünk a végtelenségi fogalmi zavarba. Tehát csak akkor lehetséges ez, ha az a valami úgy létezik, hogy nem mérhető rajta az idő! Ez viszont csak akkor lehetséges ha nem változik, azaz nem térbeli, mint világunk!


2. Világunk létezése térbeli, az anyagból áll össze. Változása egy kölcsönhatási folyamat. Világunk részei kölcsönhatásba áll egymással, és így születik egyik változás a másikból. Világunk minden egyes része ugyan abban a pillanatban, egy ok, és egy okozat. Ha viszont ez az ok, okozati láncolat a végtelenségig tart, akkor az azt jelenti, hogy soha nem tudott elkezdődni ez a láncolat, mert mindig szükség volt egy előző okozóra, de ez az okozó ugyan akkor okozat is, és így tovább. Ami azt jelenti, hogy világunk, és mi nem létezünk. Viszont mivel, hogy tudjuk, hogy világunk létezik, tudjuk, hogy van egy kezdő láncszem, ami csak okozó lehet!


3. Világunk változik, és létezik. Ha a végtelenség óta változik, az azt jelenti, hogy a végtelen mennyiségű változáson ment keresztül, hogy eljusson a jelenlegi állapotába. Ez viszont fogalmi ellentmondás, mert ez azt jelentené, hogy soha nem ért el ebbe az állapotába, amit saját magunk is tapasztalunk, mert a végtelent változásnak soha nem lesz vége, és így soha nem jutott el ebbe az állapotba világunk! Ez olyan mintha végtelen mennyiségű változáson kellene keresztül jutni ahhoz hogy ide jussunk, de annak soha nem lesz vége, így nem jutunk ide, tehát nem létezünk.


Ha valaki felteszi a kérdést, hogy mi szükség erre a kiinduló pontra/okozóra, hisz akkor ennyi erővel a világunk is lehetne egy ilyen örökkévaló okozó, akkor az azt jelentené, hogy világunk nem térbeli, nem változik, minden egyes része nem ok, és okozat egyszerre, és nem áll kölcsönhatásba egymással. Ez viszont a valóság, és tények elutasítása!


1.2.3.-as pontok következménye!

Egy olyan dolog létezése ami nem térbeli, nem változik, nem mérhető idővel létezése, nem áll kölcsönhatásba semmivel, csak okozó, azaz képes létrehozni anyagot, úgy hogy előtte nem létezett, és ezt hívják teremtésnek.


Tehát műszerekkel nem kimutatható létezése, nem látható szemmel, mert ezek a bizonyítási módszerek csak az azonos anyagi dolgokra alkalmasak, ahogy a szem is csak azt képest látni ami térbeli.


Ezért nem várja el az Isten, hogy csak akkor hidjél benne, ha látod, vagy műszerekkel kimutatod létezését, mert ez eleve képtelenség. Hisz nem térbeli, így nem mérhető távolságban hol van, és nem látható.

Viszont megtalálható az ő teremtett világán, és annak megfigyelésén keresztül, ha akarjuk!


Ne hagyd, hogy érzelmeid miatt megtagad az eszed!


2010. jún. 20. 11:19
❮❮ ... 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 ... ❯❯
 91/1201 A kérdező kommentje:

Véleményektől, kinyilatkoztatásoktól, visszakérdezésektől, érzelmi kitörésektől kíméljetek!

Válaszodat mindenképp támaszd alá logikai érvekkel!

2010. jún. 20. 18:34
 92/1201 anonim ***** válasza:
63%

"Ha az Isten az egy "önkényesen" teremtett világ mellett álló végtelen lény lenne, és a világ tőle valóban izolált lenne, akkor az Isten végtelensége már nem lenne lehetséges, mivel a világ független valósága kívülről korlátozná Istent."

"Ha azonban elfogadjuk, hogy az univerzumot egy külső Isten teremtette, és ennek eredetét keresnénk, szükségképpen még egy Isten létezését kellene feltételeznünk, aki az előzőt teremtette, és ezt a sort vég nélkül folytathatnánk."


saját szavaimat nem értetted, így a konkrét idézeteket vágom be. :)


üdv

25/F

2010. jún. 20. 18:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 93/1201 anonim ***** válasza:
36%

bocs egy lemaradt. :)


"Az egyetlen racionális gondolkodási mód csak az lehet, ha az univerzum és az Isten kapcsolatáról úgy gondolkodunk, hogy az univerzumot Istenen belüli gondolatnak tételezzük fel, az Istent pedig az univerzumon belüli életnek. Az Isten így saját képeit és képmásait tekinti, amelyek benne és nem rajta kívül vannak, így ad nekik életet még addig a fokig is, hogy az önállóság látszatával ruházza fel őket."


üdv

25/F

2010. jún. 20. 18:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 94/1201 anonim ***** válasza:
70%
46%, 18:50, egy kis saját kérdés. Jól gondolom, hogy ebből tulajdonképp az következik, hogy a teremtett világ tulajdonképp megegyezik saját teremtőjével, de legalábbis annak szerves részét képezi? Az istenség tehát saját magát "teremti"?
2010. jún. 20. 18:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 95/1201 anonim ***** válasza:
64%

pont ahogyan mondod! :)


üdv

25/F

2010. jún. 20. 18:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 96/1201 anonim ***** válasza:
32%
Érdekes elképzelés, és nem is tűnik rossznak. Ez eddig még nem fordult meg a fejemben. Minden nap tanul valamit az ember...:)
2010. jún. 20. 19:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 97/1201 anonim ***** válasza:
93%

'ma 12:53' vagyok, még a harmadik oldalról


1. "Azért mert az ami nem létezik, az saját magát nem hozhatta létre."

Megint mondom, hogy az alapállításodban nem lehet biztos. Nem ismered az anyag keletkezésének mivoltát. Ha az anyag a semmiből nem jöhet létre magától, miért gondolod, hogy egy teremtő ugyancsak a semmiből képes azt megteremteni. És mint elmondtam, az állításlogika bizonytalan állításból, tökéletes logikával csak bizonytalan következtetést tud levonni.


2. Egyetértek ezzel a résszel, mert nem tudom cáfolni. Részemről logikus.


3. "mert a végtelent változásnak soha nem lesz vége, és így soha nem jutott el ebbe az állapotba világunk!" Itt azt akartad írni, hogy a végtelen változásnak soha nincs kezdete, mert mindig kell lennie egy megelőző állapotnak.


A logika tegyük fel, hogy nem hibás, csak a feltevésed olyan, amiben nem vagy biztos. Ha a feltevésedet bizonyítod (ebben az esetben a következő 200 év Nobel-díját borítékolhatod magadnak minimum), akkor bebizonyítottad, hogy a Teremtő létezik.


És nehogy azt mondd, hogy most személyeskedtem, és csak véleményt mondtam. A logikádat nem cáfoltam, csak a bizonytalan feltevésedet.


Ui: A Teremtőt ez esetben se azonosítsd az Istennel. Én úgy gondolom, hogy egy vallás Istene csak addig létezik, amíg valaki hisz benne. De ez már csak egy vélemény, nem tartozik a fentiekhez.

2010. jún. 20. 19:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 98/1201 anonim ***** válasza:
78%
19:01, végső soron te is oda jutottál, ahova én. Az állítás cáfolható, de a hit kérdése nem. Mint ahogy bizonyítani sem lehet. Márpedig az istenség léte erősen hit, nem pedig logika és tények kérdése.
2010. jún. 20. 19:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 99/1201 anonim ***** válasza:
68%

19:07


Örülök, hogy tetszik a "meglátásom".


19:01 nek üzenném, hogy ha van "teremtő", akkor az nem a semmiből teremti meg az "anyagot", hanem saját magából. S nagyon úgy néz ki, hogy egy Végső Ok nak muszáj léteznie, anélkül semmi sem lenne. Nem kötelező Istennek nevezni, de a vallások is valójában erről az egyetlen létezőről beszélnek, amiből, amiben a világ létezik.


üdv

25/F

2010. jún. 20. 20:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 100/1201 anonim ***** válasza:
33%

20:07


Ez leginkább a skolárisok őscsíra-elméletéhez hasonlít.

Isten lélek, anyagot tehát teremteni kell, a lélek az, amelyet Isten maga adja. Az anyaggal egyetemben létrejöttek elemek, melyek determinálják a világot, és az ember a világ definíciójához létrehozta, ilyenek, mint pl. az idő, a tér, ha csak a világból kifele lesünk, akkor ezek puszta emberi fikciók, ám ha túlságosan absztraktak vagyunk, mint pl. a kérdező, akkor már a filozófia köréhez tartozik ez, és nem a világot vizsgáló teljesen objektív elvű tudományhoz. Így pedig tökéletesen igaza van a 57%-os válaszolónak, hogy a filozófiában egy elmélet lesz a sok közül, amely csak egyfajta spekuláción keresztül vezeti le az elméletet. El kéne ugyanis fogadni a következőket a cáfolónak, mielőtt cáfol, hogy a konceptusok efféle értelmezése igenis lehetnek befolyásoló tényezői a világnak.

----

No de vissza 25/f-hez:

egyeztessük a fogalmainkat és filozófiánkat, anélkül nem tudunk vitázni!


Mi számodra a lélek?


Mi számodra a fizikai világ?


Lehet a lélek a szellemmel egyenlő?


A lélek lehet kreatív?


Tehát a lélek passzív vagy aktív?


Milyen összefüggés van a lélek és a fizikai világ között?


Isten e kettő közül hol helyezkedik el?


A lélek világát lehet a fizikai világgal sorban állítani, hogy pl. az is van, csak másképp, lehet egyáltalán helyként definiálni?


Ez a három dolog (anyag, lélek, szellem) - mármint ha véleményed szerint a szellem nem létezik, akkor kettő -, egymást felülrendelik, mert ha ez nem lenne így, akkor hogyan teremtheti Isten magát.


Szuper-intelligensnek, vagy Szupra-ensnek (abszolút létező) neveznéd Istent.


Ez a két fogalom kizárják egymást?


No, nem szeretnélek téged továbbgyötörni, ha van időd persze, megválaszolnád ezeket a kérdéseket?


Üdv: Téosz

2010. jún. 20. 20:33
Hasznos számodra ez a válasz?
❮❮ ... 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 ... ❯❯

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!