Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Egy max.570 l/h belső szűrő...

Egy max.570 l/h belső szűrő elég egy 98 literes akváriumba, amiben apsitogrammák és páncélosok vannak?

Figyelt kérdés
(3sügér, 6pancélosharcsa) es 4 sisakcsiga

2020. márc. 21. 13:59
 1/5 anonim ***** válasza:
Nekem már a 72l-be is kevésnek bizonyult, pedig nem volt túltelepítve szóval szerintem NEM.
2020. márc. 21. 14:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

Valószínűleg nem, de ez a szűrő térfogatától is függ.


Ha nagy a térfogat, (pl külső szűrő) akkor a biológiai szűrésre elég lehet.

Ugyanakkor ha nagy a térfogat, akkor az jobban lefojtja a szűrőt, tehát mechanikai szűrésre, áramoltatásra, kevés lesz.

2020. márc. 21. 16:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
Igaziból eheim 160, de gyűlik az aki alján a mulm. Ezért gondoltam cserét. Olvastam, hogy valaki 120 literesbe vette és ott jó, azért az fura...
2020. márc. 21. 17:11
 4/5 anonim ***** válasza:

Ja igen, emlékszem rád, hát 2-en is elmondtuk, hogy a létező legnagyobbat érdemes megvenni.

És emlékszem arra is, akinek ez a szűrője van 112-esben, és milyen tök jó neki.

Hát én pont ezt a szűrőt szoktam ajánlani az 54-esekbe.

Csak hát ugye látatlanul nehéz eldönteni, kinek higgyen az ember...


Egyelőre biológiai szűrésre elég ennyi halra, és a szűrő cseréről azért tudnod kell, hogy nem egyszerű "önműködőre" megcsinálni egy aksit.


Szóval egy szűrő se fogja neked beszippantani az összes mulmot, mert a szívóerő elenyésző, a szűrőknek tolóereje van.

Tudom, hogy ami kijön, az be is megy, ez egy paradoxon, hogy ennek ellenére a szívás milyen gyenge.

De az áramlás nem így működik. Most nem megyek bele a részletekbe, a lényeg, hogy a tolóerőt tudod növelni, ami az egész víztömeget elkezdi megforgatni az akváriumban.

Fent elindul a víz az egyik irányba, lebukik, és végigsöpör az aljzaton.

Ha az aljzat nagy szemcsés, már bukott a dolog, mert abban megül a mulm.

A nagy szemcse az 1 mm-nél nagyobbat jelent.

Ha 1-2 mm-nél nem nagyobb, akkor erős flow-al összesöpörheted a nagyja koszt, sokat be is szív belőle a szűrő, de akkor is lesz 1-2 néhány jellegzetes pont, a tereptárgyaktól függően, ahol megreked.

Ezt ígyis úgyis aljzatporszívózással kell letüntetni.

Ezt sajnos neked kell leszívni, a részleges vízcserék alkalmával. Aljzatporszívól tudsz csinálni házilag párszáz ft-ból, egy cső meg egy elvágott fél literes pet palackból.

AZ áramlás abban segít, (sok más dolog mellett) hogy több koszt beszív a szűrő, és a maradékot jobban összesöpri, ha kis szemű az aljzat.

De olyan nem nagyon lesz, hogy bármilyen szűrő az összes mulmot beszippantja makulátlanul.


Egyébként a mostani szűrőd 500 l/h-t tud, a 200-as forgat 570-et.

Ha emiatt akarod arra cserélni, akkor fölösleges. Amennyivel nagyobb a vízforgatása, annyival nagyobb a szivacsa, nagyobb a fojtás. Ugyanott vagy vele.

Ha az áramlásra akarod bízni azt, amit írtam, hogy összesöpörje a cuccot, oda nagyságrendi ugrás kell, 1000 l/h körül.


De tekintve, hogy a növényzet, tereptárgyak miatt, ha nem is olyan sűrűn, de úgy is kéne aljzatporszívózás, így nem biztos, hogy megéri arra a szintre fejleszteni, mert mint ahogy kezdtem, a biológiai szűrésre ennyi állatra elég, és ez a lényeg.


Nem rossz ez a szűrő amúgy, nem az a tipikus kínai, hogy forgassuk a vizet ész nélkül és van benne 3 köbcenti szivacs.

Ez egy jól kiegyensúlyozott szűrő, külső szűrő nélkül is aránylag jó a biológiai szűrése, és a vízforgatás se túl rossz.

Aljzatporszívózni kell mellette.

Ezért szoktam ezt ajánlani az 54-esekbe. Ott nem vész el annyira az 500 l/h.

2020. márc. 21. 18:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

Ha egy kis szűrőfelületű, gyors áramlású szűrővel akarod biztosítani a biológia a szűrést, akkor ne reménykedj sok sikerben!

A szűrés bonyolultabb téma annál, hogy minél gyosrsabb, annál jobb. Biológia szűréshez éppen kisebb áramlás kell. De a biológiai szűrésben rész vesz az aljzat és a növények is. A mechanikai szűrésben pedig részt vesznek a talajlakó halak is.


De természtesen nincs tisztán biológia és tisztán mechanikai szűrés sem.

Volt egy kb. 70 literes akváriumom, aminek a háttere mögött volt a szűrése. Egy régi aqua-el szűrő feje vitte az egészet. A szűrőközegnél csak csordogált a víz. Ez a rész nyitott volt és bele voltak ülteve olyan növények, amelyek bírják, ha vízben van a gyökerük. A háttérre felfutott a jávai moha és voltak egyéb növények is az akváriumban. A víz kristályitszta volt és egy cseppet sem érdekelt, ha volt egy kis mulm az alján. Egy perccel tovább tartott a vízcsere egy kis porszívózás miatt.


Sosem lesz 100%-os mechanikai szűrés.


Semmi paradoxon nincs abbam, hogy nem szív fel minden koszt a szűrő. Csak egy üres akváriumban egyszerű az áramlás. Ha minden felszívna, akkor a könnyű aljzatok, mint pl. a Manado is ott landolna a szűrőben. A belső szűrők nagyobb felületen szívnak, mint fújnak, tehát gyengébb lesz a szívóerő.


Az AME (Akvaristák Magyarországi Egyesülete) oldalán ez áll a Apisto témánál: "Szűrésnél használhatunk bármilyen jó teljesítményű a belső, külső szűrőt, de kerüljük a túl nagy áramlást! A szűrésben segítségünkre lehet az aljzat illetve a növények is!"


Coryknak nem számít, de az apistok tényleg nem szeretik a nagy áramlást. Eészen más kategória, mint az afrikai vagy közép-amerikai sügerek.

Egy apisto hárem nem fog annyi mulmot termelni néhány coryval, hogy domb keletkezzen a szűrő alatt.


A 98 literek akváiumban kb. 80 liter víz lehet. Ehhez bőven elég az 500 l/h.


Óránként 10x-es forgatást apistogrammákhoz NE!


Milyen apistok ezek?

2020. márc. 21. 23:25
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!