Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Halam egyik szeme kifehéredett...

Halam egyik szeme kifehéredett és kidülledt. Mit lehet tenni?

Figyelt kérdés
Pár napja vettünk egy díszmárnát négy másik mellé és rögtön másnap észrevettem, hogy az egyik szeme fehér lett és nagyon kidülledt. Metilénkéket használtunk 3 napig és vizet is cseréltünk de nem láttunk javulást. Ma a nap nagy részében elbújt, a pikkelyei kezdenek kifehéredni és kevés ételt evett. Mi lehet a baja és mit tehetek, hogy jobban legyen?

2020. szept. 2. 22:42
 1/2 anonim ***** válasza:
84%

Elsőre ilyet találtam, én nem ismerem a halakat

A szem mindig árulkodik a kóros állapotról. Normális körülmények között áttetsző és csillogó. A fátyolosan fehér szem vagy egy elszigetelt fehér folt a szemen sebesülést vagy betegséget jelent. Az abnormálisra duzzadt szem a szemek betegségre (exophtalmus) utalnak. A hal sebesülés miatt is elvesztheti szeme világát, de ezt általában nem sokkal éli túl."

[link]


Szemkidülledés:


Ez a szemgolyó kidülledésével járó betegség csúnya látvány. Általában nem ragályos és éppoly gyorsan elmúlhat, amilyen hirtelen meg jelent.

• A tünetek: A halaknak, melyek ebben a betegségben szenvednek, az egyik vagy mindkét szeme kimered, kidülled. A tünetet általános rossz állapot kíséri. A halak ilyenkor alig esznek. A szemkidülledés a hasvízkór melléktünete is lehel.

• Az okok: Okozhatja vírus, baktérium és parazita egyaránt. A betegség megjelenéséért gyakran a vízminőség a felelős.

• Kezelés: Sajnos nem létezik egyetlen hatásos kezelés sem, kivéve ha bakteriális a fertőzés, mert akkor antibiotikummal eredményes lehet. A legjobb ilyenkor elkülöníteni a beteg halakat, s nem árt ellenőrizni a víz minőségét. Ha a vízzel van probléma, hozzuk rendbe, javítsuk fel a minőségét, valószínű, hogy akkor a halak hamarosan rendbe fognak jönni.


[link]


Fejlukasodás:


Ez a betegség főleg az édesvizekben élo Cichlidae-ket, bölcsőszájú halakat és labirinthalakat, pl. a diszkoszhalakat, a gurámikat. és a tengeri halakat támadja meg. Nagyon nehéz gyógyítani.

• A tünetek: A betegség kezdetén a halak enyhén apátiásak. Keveset esznek, kimerültek, s az akvárium valamelyik zugába bújnak. Egy könnyű fehér fátyol is mutatkozhat már a fejükön. Amikor aztán a betegség kifejlődik, kis lyukak keletkeznek a fejükön, melyek idővel egyre nőnek és elég nagy véres sebek keletkeznek belőlük.

• Az okok: A fertőzést a Hexamiták rendjébe tartozó egysejtű parazita okozza, mely általában kisebb bélsérülésekért felelős, de különleges környezetbe kerülve félelmetessé válik és lyukakat fúr a halak fejébe.

• Kezelés: Sajnos ritkán eredményes. Az akvarisztikai szaküzletekben mindig ajánlanak új gyógyszereket, de általában máig is a dimetridazolt és a metronidazolt szokták használni. Ezeket állatorvosnak kell felírnia. A kezelés sokáig tart és elég bizonytalan a kimenetele. Ha mégis van gyógyulás, gyakori a visszaesés.

[link]


Szem kóros kidülledése - Exophthalmos

Az egyik vagy mindkét szem furcsán áll ki a fejből. Az egyértelműen látható betegség okai változóak. A legtöbb esetben az ok a vízminőség romlása. A pH, KH, ammónium, nitrit, nitrát - vizsgálata erősen ajánlott. Azt is megfigyelték, hogy a táplálkozás vitamin hiánya okozza. Kérjük, ellenőrizze, hogy a halak számára változatos étrendet biztosítsanak, és a már felnyitott, megkezdett élelmiszert legfeljebb 3 hónapon belül használják fel.


[link]

2020. szept. 2. 23:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:
Hát, én nem tudom, de én ha pl édesvizi hal lennék... Na, szóval , arra gondolok, hogy ha nekem pl belemegy a sós víz a szemembe, akkor az engem csípne. Tehát ezt a sós vizes megoldást nem feltétlenül ajánlanám; én asszem, hogy javítani kéne valahogy a víz minőségén. Hogy a halat meg lehet -e gyógyítani, ahhoz sajnos továbbra sem értek; de tehát meg kéne próbálni, hogy valahogy jobban neki való legyen a víz, és akkor hátha meggyógyulna pl De én ezekhez nem értek.
2020. szept. 3. 15:25
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!